Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Ile może pełnomocnik z urzędu?

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Ile może pełnomocnik z urzędu?

Ile może pełnomocnik z urzędu?

dyskusja, papiery, upowaznienie

Parę dni temu (zobacz: Nowelizacja postępowania karnego ważna dla postępowania odszkodowawczego) pisaliśmy o rozpoczętym w Dzienniku Ubezpieczeniowym cyklu artykułów „Zmiany w procesie karnym”.

 

Najnowszy artykuł autorstwa Justyny Halaś dotyczy wprowadzonej ustawą funkcji pełnomocnika z urzędu. Jaką rolę może on odegrać podczas procesu oraz czy takie rozwiązanie faktycznie stanowi pomoc udzieloną w odpowiednim czasie?

 

Już na wstępie tekstu mec. Halaś podkreśla, że każda forma pomocy prawnej jest z założenia prawidłowa. Problemem może być jedynie niedostosowanie jej do faktycznych potrzeb. Analiza zmian wskazuje na to, że pełnomocnik z urzędu ma mocno ograniczoną możliwość realizowania swojej roli.

 

Aktywność pełnomocnika ważna dla procesu odszkodowawczego

 

Zgodnie z nowelizacją każdy, bez względu na zamożność, może wnioskować o przydzielenie pomocy prawnej w postaci reprezentacji przed sądem przez pełnomocnika. Taka pomoc nie obejmuje jednak fazy przygotowawczej.

 

A jak pisaliśmy to właśnie ten etap „wydaje się kluczowy dla całego postępowania karnego”. Poszkodowany powinien aktywnie działać, by zebrać dowody potwierdzające odpowiedzialność sprawcy. To jest właśnie ten czas, kiedy warto monitorować postępy w pracy prokuratora.

 

Justyna Halaś podkreśla, że „w przypadku zdarzeń komunikacyjnych przeprowadzenie określonych dowodów w krótkim czasie od samego wypadku ma ogromne znaczenie z punktu widzenia wartości dokumentacyjnej, a tym samym dowodowej”.

 

Równie ważna jest możliwość zapoznania się na koniec ze wszystkimi zebranymi materiałami postępowania. Zwłaszcza że obecnie taka inicjatywa ma ogromny wpływ na dalsze postępowanie.

 

Do sądu nie trafią, jak dotychczas, wszystkie zebrane materiały, ale jedynie te, które uznano za związane z kwestią odpowiedzialności. Po zapoznaniu się z materiałami każda ze stron może wnioskować o uzupełnienie materiału.

 

W artykule Justyny Halaś czytamy, że „jakiekolwiek uchybienia czy zaniedbania na tym etapie są praktycznie niemożliwe do naprawienia”. Właśnie z tego względu tak ważne jest, aby profesjonalny pełnomocnik był zaangażowany w prowadzenie sprawy od początku.

 

„Jeśli na tym etapie pokrzywdzony nie ma pełnomocnika, zostaje pozbawiony realnego wpływu na organizację procesu, w tym chociażby na kolejność przeprowadzenia dowodów”. Zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że „po tym czasie jakikolwiek wpływ na postępowanie dowodowe jest niewielki”. Zaangażowanie pełnomocnika dopiero na etapie sądowym może już mieć znikomy wpływ na proces.

 

Źródło: Dziennik Ubezpieczeniowy

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 16:00

zostalem-ranny-w-wypadku

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

moj-bliski-ucierpial-w-wypadku

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

mam-szkode-rzeczowa

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

tabela zadośćuczynień

Przez jaki czas poszkodowany może starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie? Jakie działania można podjąć, aby przerwać bieg przedawnienia? Czy nawet po dwudziestu latach od wypadku można starać się o należne świadczenia? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym ekspert odpowiada na te i inne pytania.strzałka

szkody spowodowane przez pożar

Wbrew pozorom, zimą pożary zdarzają się równie często, jak latem. Z czego to wynika i czy za szkody, które powstały w wyniku pożaru, przysługuje odszkodowanie? Odpowiada nasz ekspert. strzałka

votum sa opony zimowe

Jazda na oponach letnich zimą nie może mieć wpływu na dochodzenie odszkodowań z ubezpieczenia OC. Inaczej sprawa ma się w przypadku odszkodowania z AC. Przeczytaj i dowiedz się więcej! strzałka

szkoda majątkowa

Dokumentowanie szkody majątkowej jest kluczową czynnością, jeśli chodzi o likwidację szkody i wypłatę odpowiednich świadczeń. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać! strzałka

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie