Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Jak się bronić przed zaniżaniem odszkodowania w przypadku szkody całkowitej?

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Jak się bronić przed zaniżaniem odszkodowania w przypadku szkody całkowitej?

Jak się bronić przed zaniżaniem odszkodowania w przypadku szkody całkowitej?

zanizone odszkdowanie

Najprościej rzecz ujmując, ze szkodą całkowitą mamy do czynienia wówczas, gdy pojazd ulegnie zniszczeniu w takim stopniu, że nie nadaje się do naprawy albo gdy koszty naprawy przekroczyłyby wartość pojazdu w dniu likwidacji szkody.

 

Więcej o tym, czym jest szkoda całkowita pisaliśmy już wcześniej (artykuł tutaj).

 

Problem z ustaleniem wartości odszkodowania

 

Teoretycznie sprawa wydaje się prosta. Wszak kalkulacje wartości opierają się o szczegółowe kosztorysy. W przypadku szkody rzeczowej nie ma dodatkowych czynników, które mogą mieć subiektywny wpływ na wysokość wypłacanego odszkodowania.

 

Tak jest m.in. przy szkodzie osobowej – na wysokość zadośćuczynienia wpływa chociażby stopień poczucia krzywdy. Szkoda całkowita teoretycznie powinna być zatem łatwa do rozliczenia. Skąd zatem niezadowolenie poszkodowanych i zastrzeżenia co do wysokości wypłacanych świadczeń?

 

Problem bierze się najogólniej mówiąc z zaniżania wartości pojazdu sprzed wypadku oraz z jednoczesnego zawyżania kosztów naprawy i wartości wraku. Ostatecznie poszkodowany otrzymuje różnicę – kwotę, która w żadnej mierze nie rekompensuje poniesionej przez niego szkody.

 

Sposoby na zaniżenie odszkodowania w przypadku szkody całkowitej

 

W kosztorysach tworzonych na zlecenie zakładów ubezpieczeń można zaobserwować stosowanie bardzo wysokich stawek za godzinę robocizny, jak również wykorzystanie do naprawy jedynie oryginalnych części (tzw. części O) oraz unikanie stosowania amortyzacji wymienionych części, które były zużyte.

 

Tymczasem zgodnie z zaleceniami KNF ubezpieczyciel powinien stosować identyczne kryteria ustalania kosztu naprawy pojazdu oraz jego wartości bez względu na to czy określa wysokość odszkodowania w przypadku szkody częściowej, czy też w razie badania ewentualnej zasadności uznania szkody za całkowitą.

 

Ubezpieczyciel nie powinien zatem, w przypadku uznania szkody za całkowitą, stosować najwyższej stawki za roboczogodzinę obowiązującej na rynku lokalnym (lecz stawkę uśrednioną) i przy użyciu części O, jeśli w odniesieniu do tego pojazdu i szkody nie zastosowałby takich samych zasad w przypadku likwidacji szkody jako częściowej. Takie same zalecenie dotyczy szacowania wartości pojazdu przed i po szkodzie.

 

W toku likwidacji dochodzi jednak jednocześnie do zaniżania wartości pojazdu w przekazywanym protokole wyceny w stanie nieuszkodzonym. Ostatecznie zatem, w przypadku zastosowania wyżej opisanych praktyk przy likwidacji szkody całkowitej, poszkodowany otrzymuje zaniżone świadczenie.

 

Co zrobić, jeśli podejrzewamy zaniżone odszkodowanie?

 

Poszkodowanemu przysługuje prawo zapoznania się z dokumentami, które zgromadził ubezpieczyciel, i które miały wpływ na wysokość przyznanego odszkodowania. Warto z tej możliwości skorzystać, by zapoznać się ze szczegółowym kosztorysem. Jeśli zauważysz jedną z wyżej opisanych rozbieżności, powinieneś złożyć reklamację na sposób działania ubezpieczyciela. Można również zawiadomić o stwierdzonych nieprawidłowościach Rzecznika Finansowego.

 

Co jednak, jeśli analiza kosztorysów i kalkulacji okazuje się zbyt skomplikowana lub wymaga weryfikacji przez biegłego rzeczoznawcę? W takiej sytuacji, zawsze dobrze jest zwrócić się o pomoc do profesjonalnego pełnomocnika. Wyręczy Cię on w skomplikowanej analizie, oszacuje wartość należnego nam odszkodowania, a o jego wypłatę będzie walczył nawet na drodze postępowania sądowego.

 

Zespół rzeczoznawców VOTUM S.A. bezpłatnie analizuje zgłoszone do nas kosztorysy. Jeśli nie jesteś pewien, czy otrzymałeś odpowiednio wysokie odszkodowanie – wystarczy, że do nas napiszesz. Sprawdzimy to za darmo.

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 16:00

zostalem-ranny-w-wypadku

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

moj-bliski-ucierpial-w-wypadku

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

mam-szkode-rzeczowa

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

tabela zadośćuczynień

Przez jaki czas poszkodowany może starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie? Jakie działania można podjąć, aby przerwać bieg przedawnienia? Czy nawet po dwudziestu latach od wypadku można starać się o należne świadczenia? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym ekspert odpowiada na te i inne pytania.strzałka

szkody spowodowane przez pożar

Wbrew pozorom, zimą pożary zdarzają się równie często, jak latem. Z czego to wynika i czy za szkody, które powstały w wyniku pożaru, przysługuje odszkodowanie? Odpowiada nasz ekspert. strzałka

votum sa opony zimowe

Jazda na oponach letnich zimą nie może mieć wpływu na dochodzenie odszkodowań z ubezpieczenia OC. Inaczej sprawa ma się w przypadku odszkodowania z AC. Przeczytaj i dowiedz się więcej! strzałka

szkoda majątkowa

Dokumentowanie szkody majątkowej jest kluczową czynnością, jeśli chodzi o likwidację szkody i wypłatę odpowiednich świadczeń. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać! strzałka

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie