Wyszukiwarka:

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Jak ustala się wysokość odszkodowania za szkodę osobową?

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Jak ustala się wysokość odszkodowania za szkodę osobową?

Jak ustala się wysokość odszkodowania za szkodę osobową?

Ustalanie wielkości doznanych szkód osobowych odbywa się na podstawie analizy indywidualnych czynników wpływających na rozmiar doznanej krzywdy. Nie istnieją standardy, które z automatu wyliczają wysokość należnego odszkodowania. I choć pojawiają się propozycje ich stworzenia, nie mają one uzasadnienia.

 

Odszkodowanie za doznane obrażenia czy rozstrój zdrowia jest ustalane między innymi na podstawie tak zwanego uszczerbku na zdrowiu. Pojęcie to definiowane jest jako naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie jego czynności na określony czas lub na stałe.

 

Jak ubezpieczyciele określają wysokość uszczerbku na zdrowiu?

 

Zakłady ubezpieczeń ustalają wysokość uszczerbku na zdrowiu na podstawie własnych tabel, które wskazują za określony uraz widełki lub stały procent. W przypadku ubezpieczenia NNW, uszczerbek na zdrowiu jest najczęściej jedynym wyznacznikiem wysokości świadczenia. Wysokość wypłaty jest wtedy uzależniona od określonej w umowie ubezpieczenia sumy gwarancyjnej.

 

Ocena wysokości uszczerbku na zdrowiu może zostać dokonana albo w drodze komisji lekarskiej z udziałem poszkodowanego lub poprzez analizę dokumentacji medycznej. Ubezpieczyciel nie ma obowiązku przeprowadzenia badania, ale jeśli je zorganizuje – poszkodowany musi się na nim pojawić.

 

Wysokość zadośćuczynienia

 

Warto wiedzieć, że odszkodowanie za doznaną szkodę osobową nie może być wypłacane jedynie na podstawie ustalonego uszczerbku na zdrowiu. A niestety takie podejście nadal można spotkać, choć w sposób oczywisty kłóci się ono z ideą zadośćuczynienia.
 

To świadczenie ma być wypłacane za doznaną krzywdę rozumianą zarówno jako cierpienia fizyczne, w postaci bólu i innych dolegliwości towarzyszących doznanym urazom, jak i jako cierpienia psychiczne wyrażające się w uczuciach przeżywanych w związku z cierpieniami fizycznymi lub następstwami uszkodzenia ciała albo rozstroju zdrowia w postaci np. zeszpecenia, niemożności uprawiania działalności artystycznej, naukowej, wyłączenia z normalnego życia.

 

Zgodnie z orzecznictwem sądowym w tym zakresie, zadośćuczynienie nie może być ustalane według procentów na zdrowiu. Uszczerbek na zdrowiu powinien stanowić wyłącznie jeden z elementów wpływających na wysokość świadczenia, nie może on być jednak jedyny.

 

Przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia należy uwzględniać także długotrwałość:

  • choroby,
  • cierpień,
  • leczenia,
  • rehabilitacji,

 

a także:

  • wiek,
  • płeć poszkodowanego,
  • poczucie bezradności życiowej,
  • niekorzystne rokowania na przyszłość.

 

Z tego względu zawsze podkreślamy, że w procesie dochodzenia roszczeń niezwykle istotne jest ich właściwe udokumentowanie. Wymaga to zgromadzenia dokumentacji medycznej lub wskazania wszystkich placówek, w których odbywało się leczenie. Równie ważne jest także sporządzenie opisu, który wskaże, jak zmieniło się życie poszkodowanego po wypadku.

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 18:00

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

motocyklisci wypadek drogowy

Na naszych drogach nadal ginie wielu motocyklistów. Wiedzą o tym, jak można te przerażające dane zmienić, podzielił się z nami policyjny ekspert. Wymienia on 5 głównych grzechów kierowców i motocyklistów.

odszkodowanie oc rolnika

Czy każdy, kto prowadzi gospodarstwo rolne, musi wykupić ubezpieczenie OC? Jakie są konsekwencje zaniedbania tego obowiązku? Odpowiadamy w naszym artykule.

karambol

Choć pojęcie karambolu nie zostało uregulowane w polskich przepisach prawnych, często spotykamy się z nim w codziennym życiu. Kiedy mamy z nim do czynienia? Czy można ubiegać się o odszkodowanie za karambol?

szkody wyrządzone przez wichurę

Przez Polskę przetaczają się wichury. Czy osoba, której mienie zostało zniszczone przez złamane wiatrem drzewo, może ubiegać się o odszkodowanie? Jak to zrobić? Odpowiadamy.

Menu

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie