Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Masz autocasco? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie!

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Masz autocasco? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie!

Masz autocasco? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie!

auto po wypadku

Zakup polisy autocasco (AC) wydaje się nam najlepszą ucieczką od odpowiedzialności za wszelkie szkody w pojeździe. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest i w wielu przypadkach, pomimo zawarcia umowy, ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania. Na dodatek będzie miał do tego pełne prawo. Warto więc jeszcze przed zakupem polisy sprawdzić, jakie są wyłączenia od odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich i…. te zupełnie nieznane.

 

Rażące niedbalstwo

 

Oto wygodna, najpopularniejsza wymówka zakładu ubezpieczeń, który sprzedał Ci polisę AC, a teraz nie ma zamiaru wypłacić odszkodowania. Oczywiście nikt nie neguje odmowy naprawy pojazdu, gdy na przykład uległ on uszkodzeniu podczas wypadku z udziałem pijanego kierowcy. Równie niezaprzeczalne prawo ubezpieczyciela do odmowy wypłaty odszkodowania to: użycie pojazdu jako narzędzia przestępstwa, wykorzystanie auta niezgodnie z jego przeznaczeniem czy celowe spowodowanie szkody, ale… są też mniej znane przypadki.

 

Zostawienie dokumentów pojazdu w samochodzie lub kluczyków w stacyjce to proszenie się o nieszczęście. Po kradzieży, ubezpieczyciel z pewnością poprosi o ich okazanie i sprawdzi, ile kompletów kluczy zadeklarował właściciel pojazdu podczas zawierania umowy AC. Na dodatek, gdy będziemy mieli nadzwyczajnego pecha, możemy zostać posądzeni nie tylko o rażące niedbalstwo, ale także o współudział w przestępstwie.

 

Bezpieczne parkowanie to święty obowiązek każdego kierowcy. Dlatego szkoda wynikająca z naszej nieroztropności też jest rażącym niedbalstwem. Wystarczy na przykład zostawić pojazd na stromym podjeździe lub zboczu i nie zabezpieczyć go przed stoczeniem, by usłyszeć od ubezpieczyciela „nie”, gdy poprosimy go o naprawę uszkodzeń.

 

Kradzież wyposażenia dodatkowego

Drogi sprzęt zamontowany w pojeździe na stałe, zwykle „z automatu” podlega ochronie. Więcej kontrowersji wzbudza racja odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, gdy w grę wchodzą dodatkowe urządzenia, których wymontowanie jest możliwe bez użycia narzędzi. Nie chodzi tu tylko o odtwarzacz czy radio. Jeżeli więc planuje się pozostawienie pojazdu na dłuższy postój, lepiej wyjąć je z samochodu. O ochronę dodatkowego wyposażenia auta zawsze powinniśmy zapytać podczas zawierania umowy AC. Może się bowiem okazać, że konieczne jest jego „doubezpieczenie” za dodatkową dopłatą.

 

Wyjazdy do krajów objętych wojną lub zagrożonych zamieszkami

 

Wakacje coraz bliżej. Jeżeli więc ktoś planuje wyjazd własnym samochodem do kraju, gdzie „łatwiej” o zamieszki uliczne, powinien koniecznie sprawdzić zapisy OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia), a w nich treść wyłączeń od odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może się bowiem okazać, że wyjazd do kraju, w którym ogłoszono stan wojenny, przypadkowy pobyt w miejscu ataku terrorystycznego lub nawet całkowity przypadek, gdy znajdziemy się w samym środku demonstracji ulicznej, nie kwalifikuje nas do świadczeń z tytułu ochrony autocasco.

Uwaga: zakłócanie porządku publicznego, (także na terenie Polski), to dla niektórych ubezpieczycieli również „zamieszki”.

 

Kradzież pojazdu w kraju „zwiększonego ryzyka”

 

Są państwa, w których istnieje większe prawdopodobieństwo kradzieży samochodu. Dlatego zakłady ubezpieczeń z góry asekurują się zapisem w OWU o wyłączeniu ich od odpowiedzialności. Najczęściej nie odzyskamy odszkodowania, gdy nasz samochód zostanie skradziony na terenie Białorusi, Mołdawii i Ukrainy, ale na wszelki wypadek, lepiej sprawdzić czy nasz ubezpieczyciel nie wyszczególnia również innych państw.

 

Wielu z nas, kupując autocasco skupia się tylko na doborze odpowiedniego zakresu ubezpieczenia. Zwraca na przykład uwagę wyłącznie na udział własny i sposób likwidacji szkody. Jak widać – wyłączeń od odpowiedzialności ubezpieczyciela jest sporo. Te, o których przypominamy, to tylko kropla w morzu, a raczej krótki fragment długich zapisów umów AC. Dlatego czytajmy je zawsze, zanim jeszcze podpiszemy jakikolwiek dokument.

 

Nie podejmujmy pochopnych decyzji i pamiętajmy, że autocasco to produkt dobrowolny i każdy ubezpieczyciel sam ustala warunki ubezpieczenia. Porównujmy je ze sobą, bo różnice nie tylko w ofercie, ale także w wyłączeniach od odpowiedzialności mogą być bardzo duże.

 

Więcej informacji na temat autocasco znajduje się na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-ac

 

 

rankomat_logo Artykuł został przygotowany przez specjalistów internetowej porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 16:00

zostalem-ranny-w-wypadku

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

moj-bliski-ucierpial-w-wypadku

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

mam-szkode-rzeczowa

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

tabela zadośćuczynień

Przez jaki czas poszkodowany może starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie? Jakie działania można podjąć, aby przerwać bieg przedawnienia? Czy nawet po dwudziestu latach od wypadku można starać się o należne świadczenia? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym ekspert odpowiada na te i inne pytania.strzałka

szkody spowodowane przez pożar

Wbrew pozorom, zimą pożary zdarzają się równie często, jak latem. Z czego to wynika i czy za szkody, które powstały w wyniku pożaru, przysługuje odszkodowanie? Odpowiada nasz ekspert. strzałka

votum sa opony zimowe

Jazda na oponach letnich zimą nie może mieć wpływu na dochodzenie odszkodowań z ubezpieczenia OC. Inaczej sprawa ma się w przypadku odszkodowania z AC. Przeczytaj i dowiedz się więcej! strzałka

szkoda majątkowa

Dokumentowanie szkody majątkowej jest kluczową czynnością, jeśli chodzi o likwidację szkody i wypłatę odpowiednich świadczeń. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać! strzałka

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie