Na co warto zwrócić uwagę w kosztorysie?Na co warto zwrócić uwagę w kosztorysie?

Samochód to jeden z najpopularniejszych środków transportu, a jego zastosowanie jest wszechstronne. Służy nam zarówno w życiu prywatnym, jak i służbowym, a w niektórych zawodach jest to niezbędne narzędzie pracy. Jeśli doszło do wypadku, w którym pojazd został uszkodzony zależy nam na tym, aby jak najszybciej przywrócić go do stanu sprzed zdarzenia.  W jaki sposób rozliczyć się z warsztatem? Na co zwrócić uwagę w otrzymanym kosztorysie.

Miałeś wypadek? Sprawdź swój kosztorys!

Likwidacja szkody

Jeśli nasz samochód został uszkodzony w wypadku, do którego doszło z winy innego kierowcy możliwe jest skorzystanie z  dwóch sposobów likwidacji szkody: kosztorysowego lub warsztatowego.

W pierwszym wariancie podstawą określenia wysokości odszkodowania w związku z uszkodzeniem pojazdu jest ocena uszkodzeń przez rzeczoznawcę wskazanego przez ubezpieczyciela. Następnie określany jest rodzaj części zamiennych oraz wysokość stawki za roboczogodzinę, które są ujmowane w kosztorysie.

Natomiast warsztatowa likwidacja szkody polega na tym, że ubezpieczyciel zwraca rzeczywiste koszty naprawy na podstawie faktur. To warsztat rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Jak powinien wyglądać kosztorys?

Kosztorys naprawy samochodu powinien być sporządzony według określonego schematu i zawierać szczegółową specyfikację czynności wykonanych przez warsztat. Ponadto powinna pojawić się w nim również informacja dotycząca kwoty, na którą oszacowano szkodę oraz związaną z nią naprawę pojazdu. To w interesie poszkodowanego jest zweryfikowanie kosztorysu, ponieważ stanowi on podstawę do wyliczenia odszkodowania.

W kosztorysie powinny znaleźć się informacje mówiące o:

  • liczbie i rodzaju czynności wykonanych podczas naprawy przez mechanika, lakiernika, itd.,
  • częściach podlegających wymianie oraz naprawie wraz z ich wyceną,
  • jakości części, które uwzględniono podczas tworzenia kalkulacji,
  • liczbie, rodzaju oraz stawek roboczogodzin koniecznych do przeprowadzenia naprawy pojazdu.

Zaniżony kosztorys – co robić?

Kalkulacja przeprowadzona po wypadku stanowi podstawę do wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi, dlatego kosztorys musi zawierać wszystkie wymagane elementy. Ich brak może oznaczać, że odszkodowanie zostało zaniżone.

Niestety ubezpieczyciele stosują różne metody, aby zaniżyć kosztorys naprawy pojazdu, między innymi w przypadku gdy auto jest starsze, a uszkodzenia duże orzeka się szkodę całkowitą. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zazwyczaj wykazuje, że koszty naprawy przewyższają wartość pojazdu sprzed wypadku, a poszkodowany otrzymuje zaniżone odszkodowanie oraz wrak, z którym często nie wie co zrobić.

Natomiast w przypadku stwierdzenia szkody częściowej ubezpieczyciele zaniżają koszty naprawy poprzez:

  • amortyzację części/stopień zużycia uszkodzonych części pojazdu,
  • zaniżanie kosztów robocizny,
  • stosowanie do wyceny tanich zamienników.

Ze względu na nagminne zaniżanie kosztorysów przez ubezpieczycieli warto zdecydować się na powierzenie swojej sprawy ekspertom. Już bezpłatna analiza pozwoli zweryfikować, czy odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela nie zostało zaniżone. Ponadto specjaliści działający na rynku odszkodowawczym znają specyfikę działania towarzystw ubezpieczeniowych i mają doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw, dzięki czemu możliwe uzyskanie pełnej wysokości odszkodowania.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez ekspertów Dopłaty Powypadkowe SA.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Wypadek w pracy – odszkodowanie od pracodawcy

Wypadki w pracy – są zawody, które są szczególnie narażone na tego rodzaju ryzyka, a

Odszkodowanie za wypadek śmiertelny

Nagła śmierć bliskiej osoby na skutek wypadku to wielki wstrząs, który może mieć wpływ nie

Odszkodowanie za śmierć dziadka – komu się należy?

W wielu rodzinach dziadkowie odgrywają znaczącą rolę w życiu i wychowaniu wnuków. Wpływa to miedzy

Na co warto zwrócić uwagę w kosztorysie?

Samochód to jeden z najpopularniejszych środków transportu, a jego zastosowanie jest wszechstronne. Służy nam zarówno