Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Odblaski obowiązkowe dla wszystkich

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Odblaski obowiązkowe dla wszystkich

Odblaski obowiązkowe dla wszystkich

opaska odblaskowa

Powoli zbliża się początek roku szkolnego, co przełoży się na wzmożony ruch na drodze. Zwiększy się liczba pieszych, także tych poruszających się poza terenem zabudowanym. Coraz szybciej zapadać będzie zmierzch. Wszystko to przyczyni się do zwiększenia liczby wypadków z udziałem tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego.

 

Takie wnioski można wysnuć przeglądając ubiegłoroczne statystyki. W 2013 roku odnotowano ponad 9,5 tys. wypadków z udziałem osób pieszych (26,5% ogółu). Zginęło 1.147 osób (34,2% ogółu), a 9.004 odniosły obrażenia ciała (20,4% ogółu). W większości poszkodowanymi byli piesi (1.140 zabitych i 8.802 ranne), którzy swoim zachowaniem często powodowali zagrożenie. W ubiegłym roku doprowadzili oni do blisko 9% zdarzeń z ofiarami. W latach poprzednich najwięcej tragicznych wypadków z udziałem pieszych zanotowano w miesiącach jesienno – zimowych (październik-grudzień). Wpływ na to mają przede wszystkim warunki atmosferyczne, wcześnie zapadający zmrok i gorsza widoczność. W 2013 roku najwięcej pieszych zginęło w listopadzie – 159 (13,9% ogółu), a w grudniu aż 1.149 odniosło obrażenia (13,1% ogółu).

 

Częstą przyczyną tego typu wypadków jest poruszanie się nieprawidłową stroną drogi, a także niedostateczna widoczność pieszego. Obecnie obowiązująca ustawa Prawo o ruchu drogowym w celu ograniczenia ilości takich zdarzeń przewiduje obowiązek posiadania odblasków przez małoletnich do lat 15-stu, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Już niedługo taki obowiązek obejmie wszystkich pieszych, bez względu na wiek. Pod koniec sierpnia wejdzie w życie nowelizacja tej regulacji. Od tego momentu każdy pieszy, który po zmierzchu idzie drogą poza obszarem zabudowanym, będzie musiał mieć elementy odblaskowe widoczne dla innych uczestników ruchu. Nakaz, podobnie jak obecnie, nie będzie obowiązywał na drogach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych, ale także na chodnikach oraz w strefie zamieszkania.

 

Wprowadzone rozwiązanie z pewnością pozwoli ograniczyć liczbę wypadków, których przyczyną jest niedostateczna widoczność pieszego. Warto pamiętać nie tylko o obowiązkowych elementach ubioru, ale także o poruszaniu się prawidłową stroną jezdni i to jak najbliżej jej krawędzi. Dzięki temu można zauważyć nadjeżdżający pojazd i zareagować na ewentualne niebezpieczeństwo. Również kierujący będzie miał czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego.

 

Przypominamy, że przed pierwszym dzwonkiem dobrze będzie przybliżyć dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Warto edukować nawet najmłodszych w tym zakresie. Wyjaśniajmy im, jak działa sygnalizacja świetlna oraz uczmy prawidłowego zachowania, najlepiej na własnym przykładzie.

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 18:00

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

bezpieczeństwo na drodze

Bądź widoczny na drodze! Od tego, czy kierowca zauważy Cię odpowiednio wcześnie, może zależeć Twoje zdrowie, a nawet życie. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego odblaski mogą ratować życie!

wypadek w delegacji

Wypadki w delegacji zdarzają się niemal tak często jak wypadki w pracy. Czy pracownik może ubiegać się z tego tytułu o odszkodowanie? Przeczytaj!

ogólne warunki ubezpieczenia

Wśród dokumentów, które poszkodowany musi dokładnie przestudiować, by ubiegać się o świadczenia, ważną funkcję pełnią ogólne warunki ubezpieczenia.

szkody wyrządzone przez wichurę

Przez Polskę przetaczają się wichury. Czy osoba, której mienie zostało zniszczone przez złamane wiatrem drzewo, może ubiegać się o odszkodowanie? Jak to zrobić? Odpowiadamy.

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie