Odsetki od zadośćuczynienia – najczęściej zadawane pytania



Odsetki od zadośćuczynienia – najczęściej zadawane pytania

Zadośćuczynienie to świadczenie przysługujące w przypadku szkód na osobie o charakterze niemajątkowym. Ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w odniesieniu do najtragiczniejszych wypadków. Zasadniczą jego rolą jest kompensacja, czyli naprawienie krzywdy. Ma ono za zadanie złagodzenie cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego. Czy osoba poszkodowana powinna zapłacić podatek od otrzymanego świadczenia? Jakich formalności należy dopełnić, gdy ubezpieczyciel zrealizuje wypłatę?

Sprawdź jak możemy Ci pomóc!

Czy muszę zapłacić podatek od otrzymanego zadośćuczynienia?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione od podatku są otrzymane odszkodowania oraz zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Tym samym nie ma obowiązku zapłaty podatku od otrzymanego zadośćuczynienia.

Czy muszę zapłacić podatek od odsetek od otrzymanego zadośćuczynienia?

Wprowadzona przez Polski ład zmiana w ustawie o PIT zwalnia z obowiązku zapłaty podatku od odsetek wypłaconych w 2021 r. przez zakłady ubezpieczeń. Dotąd opodatkowaniu nie podlegały zadośćuczynienia, odszkodowania czy renty wypłacane przez ubezpieczycieli, jednak podatek trzeba było zapłacić od odsetek. Nowe przepisy zmieniają zasady na korzyść podatników, i zwalniają z opodatkowania odsetki wypłacone przez ubezpieczycieli już od 2021 r. Stąd podatnicy nie będą mieli obowiązku wykazywania otrzymanych odsetek w 2021 r. w składanych zeznaniach podatkowych już w 2022 r.

Dotąd Poszkodowani, którzy otrzymali odsetki od nieterminowo wypłaconych świadczeń, które wynikały z przepisów kodeksu cywilnego, musieli je uwzględnić jako przychód z innych źródeł w rocznym rozliczeniu PIT oraz odprowadzić należny podatek. Zakład ubezpieczeń z kolei był zobowiązany do wystawienia na rzecz uprawnionego informacji PIT-11, stanowiącej podstawę do rozliczenia podatku. Zwolnione z opodatkowania były jedynie kwoty wypłacane z umowy ubezpieczenia. Za sprawą przepisów przejściowych wprowadzonych do Polskiego ładu odsetki wypłacone od 1 stycznia 2021 r. zwolnione będą z opodatkowania, dlatego też nie będzie trzeba ich ujmować w składanych w 2022 r. zeznaniach podatkowych, a zakłady ubezpieczeń nie będą wysyłały informacji PIT-11.

Odsetki wypłacone od 1 stycznia 2021 r. nie podlegają opodatkowaniu

Przepisy Polskiego ładu obowiązują od 1 stycznia 2022 r. jednak za sprawą przepisów przejściowych zwolnione z opodatkowania są odsetki wypłacane od 1 stycznia 2021 r. Oznacza to, że zakłady ubezpieczeń nie są już zobowiązane do wystawiania informacji podatkowych, które podatnicy powinni uwzględniać w swoich zeznaniach podatkowych.Podstawa prawna: art. 70 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105):

Korzystne zmiany dla podatników, którym zakład ubezpieczeń wypłacił odsetki

Zmiana wprowadzona w życie za sprawą przepisów o Polskim ładzie jest korzystna dla osób poszkodowanych i uprawnionych do wypłaty odsetek w przypadku postępowań odszkodowawczych. Od stycznia 2021 r. zarówno od podatku zwolnione są kwoty odszkodowania wypłacane przez zakłady ubezpieczeń jak i wypłacane odsetki. Rozwiązanie wprowadzone przez ustawodawcę ułatwia również pracę ubezpieczycielom, którzy nie mają już obowiązku sporządzania deklaracji i przekazywania jej poszkodowanym. Dzięki nowym przepisom osoby poszkodowane nie są zobowiązane do odprowadzania podatku od otrzymanych świadczeń i ujmowania wypłacanych przez zakłady ubezpieczeń odsetek w zeznaniach podatkowych.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Spłacony kredyt frankowy a dochodzenie roszczeń od banku

Wielu frankowiczów, którzy już spłacili swoje zobowiązania wobec banków chce jak najszybciej zapomnieć o kredycie

Frankowicze 2022 – co przyniesie nowy rok?

Ostatnie dwa lata wiele zmieniły w sytuacji frankowiczów. Od czasu wydania wyroku w sprawie kredytów

Ugoda z bankiem – czy to możliwe?

Problem kredytów frankowych znany jest bankom co najmniej od 10 lat, kiedy to pierwsi frankowicze

Zwolnienie z podatku od nieruchomości a fotowoltaika

Konieczność płacenia podatków to dla zdecydowanej większości ludzi przykry i uciążliwy obowiązek. W przypadku przedsiębiorców