Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Odszkodowanie za zatrucie czadem

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Odszkodowanie za zatrucie czadem

Odszkodowanie za zatrucie czadem

odszkodowanie za zaczadzenie

Czadem popularnie nazywa się tlenek węgla (CO). Ten bezwonny, bezbarwny gaz to niezwykle częsta przyczyna zatruć, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. 

 

Jak się przed nim chronić? Czy za choroby i urazy, które powstały w wyniku intoksykacji czadem, można ubiegać się o odszkodowanie?

 

Czym jest czad?

 

Tlenek węgla tworzy się podczas spalania materiałów palnych. Wydziela się przede wszystkich podczas pożarów, ale także z urządzeń grzewczych, które wykorzystują paliwa takie jak węgiel, drewno, gaz lub koks.

 

Czad jest niezwykle niebezpieczny. Trudno go zauważy, jednak jego działanie jest zabójcze dla organizmu. Objawy zatrucia tlenkiem węgla łatwo zidentyfikować. Jego mniejsze dawki powodują silny ból głowy i wymioty, ale objawami zatrucia wyższym stężeniem skutkują już śpiączką. Osoby, które przyjęły najwyższe dawki czadu, tracą przytomność po 2-3 wdechach.

 

Tlenek węgla powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych, zwłaszcza tych, które reagują na niedotlenienie, czyli układ krążenia i układ nerwowy. Konsekwencją zatrucia czadem może być nawet stan wegetatywny, niepełnosprawność lub śmierć.

 

Ryzyko zatrucia czadem dotyczy wszystkich osób, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie źródła tlenku węgla, jednak najbardziej za intoksykację narażone są:

 

  • niemowlęta i dzieci,
  • osoby starsze,
  • kobiety ciężarne,
  • osoby z chorobami serca i płuc,
  • osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną.

 

Kto jest odpowiedzialny za zatrucie czadem?

 

Zatrucie tlenkiem węgla niemal zawsze pociąga ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Może to być rozstrój zdrowia, czyli przemijające zakłócenie funkcjonowania organizmu człowieka lub jego fragmentów, ale bez ich trwałego uszkodzenia.

 

Niekiedy jednak skutki zatrucia czadem są poważniejsze. Następstwami niedotlenienia albo urazów, które powstały na skutek upadku osoby nieprzytomnej, może być nawet trwała niepełnosprawność.

 

Nie można również zapominać o tym, że zatrucie tlenkiem węgla może nieść ze sobą konsekwencje na gruncie psychicznym. Lęki, nerwice i złe samopoczucie również mogą pojawiać się po zatruciu tlenkiem węgla i utrzymywać się jeszcze długo po wyleczeniu lżejszych dolegliwości fizycznych.

 

W wielu przypadkach do zatrucia czadem dochodzi z powodu źle działającego piecyka gazowego,  nieszczelnej instalacji gazowej, źle działającej wentylacji albo innych nieprawidłowości budowlanych. Wina leży czasami po stronie poszkodowanego, zwłaszcza gdy w niewłaściwy sposób używał sprzętu, z którego ulatniał się gaz.

 

Często jednak winny lub współwinny jest administrator budynku, który nie dopełnił obowiązku dbania o instalację gazową lub wentylację w budynku.

 

Zatrucie tlenkiem węgla może nastąpić także w miejscu pracy. Jeśli nastąpiło w związku z wykonywaną pracą, a także:

 

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy,

 

możemy mówić o wypadku przy pracy. W takiej sytuacji pracownik może się domagać od pracodawcy odszkodowania.

 

 

Świadczenia za zatrucie tlenkiem węgla  

 

Jeśli zatrucie tlenkiem węgla nie było zawinione przez inne osoby niż lokator mieszkania, poszkodowany może ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia. Przede wszystkim może domagać się odszkodowania, które ma zrekompensować szkodę, jakiej doznał wskutek intoksykacji, czyli konkretne urazy.

 

Innym świadczeniem, o jakie może starać się osoba poszkodowana w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, jest zadośćuczynienie. Jego funkcją jest wynagrodzenie krzywdy jako cierpień fizycznych i psychicznych, wynikających z uszkodzeń ciała lub rozstroju zdrowia.

 

Oprócz tego osoba poszkodowana może ubiegać się o zwrot kosztów związanych z leczeniem. Należy jednak zauważyć, wszelkie wydatki, jakie poszkodowany lub jego rodzina ponieśli w związku z leczeniem, muszą być właściwie udokumentowane (na przykład za pomocą rachunków i paragonów). Warto również uwzględnić tam koszty dowozu na badania lub specjalnej diety.

 

 

Formularz kontaktowy

 

Jeśli natomiast poszkodowany wskutek zatrucia czadem stracił możliwość wykonywania pracy zarobkowej, zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły się widoki na przyszłość, może również wnioskować o rentę. Co szczególnie ważne, czynniki te nie muszą mieć charakteru trwałego, wystarczy, że będą się utrzymywały przez pewien czas.

 

Zobowiązanym do zapłaty wspomnianych świadczeń będzie osoba, której zaniedbanie doprowadziło do zatrucia. Jeżeli podmiot ten posiada ubezpieczenie OC, roszczenia można kierować również bezpośrednio do ubezpieczyciela.

 

Albert Demidowski  

Kierownik Działu Szkód Korporacyjnych

 

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 18:00

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

szkody spowodowane przez pożar

Wbrew pozorom, zimą pożary zdarzają się równie często, jak latem. Z czego to wynika i czy za szkody, które powstały w wyniku pożaru, przysługuje odszkodowanie? Odpowiada nasz ekspert.

votum sa

Szkody na mieniu występujące zimą są ściśle związane z warunkami atmosferycznymi, które panują w tym okresie. Przeczytaj i dowiedz się, na co w szczególności uważać i w jakich przypadkach można starać się o odszkodowanie.

odszkodowanie za zaczadzenie

Zatrucie tlenkiem węgla, zwane popularnie zaczadzeniem, może mieć tragiczne skutki. Nawet jeśli dawka gazu nie jest duża, może wyrządzić spore szkody w organizmie. Czy można ubiegać się z tego tytuły o odszkodowanie? Ekspert VOTUM odpowiada.

Okres zimowy dla większości użytkowników dróg wiąże się nie tylko z utrudnieniami w poruszaniu się samochodem. Na różne zagrożenia narażeni są zarówno kierowcy, jak i piesi poruszający się nieodśnieżonymi lub oblodzonymi chodnikami i ulicami.    Kto odpowiada za wypadek na nieośnieżonej drodze i jak właściwie przygotować materiał dowodowy, by pełnomocnik mógł właściwie przeanalizować sprawę pod […]

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie