Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Co to jest szkoda całkowita? Sprawdź czy warto naprawić samochód

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Co to jest szkoda całkowita? Sprawdź czy warto naprawić samochód

Co to jest szkoda całkowita? Sprawdź czy warto naprawić samochód

szkoda całkowita

Pisaliśmy już o tym, czym jest szkoda całkowita i w jaki sposób sobie z nią radzić (przeczytać możesz o tym w artykule „Szkoda całkowita – czym jest i jak sobie z nią radzić?”).

 

W cytowanym artykule, jak i w innych naszych publikacjach piszemy zwykle o tym, że przy szkodzie całkowitej otrzymujemy odszkodowanie będące różnicą wartości nieuszkodzonego pojazdu, a wartością wraku.

 

Jednak czy to znaczy, że po szkodzie całkowitej auto nigdy nie jest naprawiane?

 

Czy naprawa auta przy szkodzie całkowitej może być wskazana?

 

Szkodę całkowitą rozpatruje się z punktu widzenia technologicznego i ekonomicznego. Szkoda całkowita w aspekcie technologicznym oznacza brak możliwości doprowadzenia pojazdu do stanu, który pozwalałby na jego prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie. W takiej sytuacji nie ma zatem fizycznej możliwości na to, by auto zostało naprawione.

 

Natomiast w aspekcie ekonomicznym szkoda całkowita to zniszczenie pojazdu do takiego stopnia, że jego naprawa jest możliwa, ale zwyczajnie nieopłacalna. W obu przypadkach ubezpieczyciel stwierdza, że naprawa pojazdu nie jest wskazana.

 

Ryzyko podjęcia naprawy przy szkodzie całkowitej

 

W razie wystąpienia szkody całkowitej ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy jedynie wówczas, gdy zakres tej naprawy pokrywa się z ustalonym przez niego zakresem szkody, a koszty nie przekroczą wartości pojazdu przed wypadkiem. W praktyce bardzo rzadko zdarzają się takie sytuacje.

 

Jeśli zdecydujesz się na naprawę auta przy szkodzie całkowitej i jej koszty będą wyższe od tych, które opisywaliśmy, to ubezpieczyciel będzie zobowiązany jedynie do wypłacenia różnicy pomiędzy wartością pojazdu przed wypadkiem i po wypadku.

 

naprawa szkodzie całkowitej

 

Taka naprawa jest też dość ryzykowna. Możliwe jest przecież, że uszkodzony pojazd pomimo dokonania szeregu napraw, nadal stanowił będzie zagrożenie w ruchu drogowym. Zwłaszcza, że prywatnie zlecane naprawy niejednokrotnie są przeprowadzane z zastosowaniem części używanych, w sposób niezgodny z wytycznymi producenta. Decydując się na naprawę, mimo orzeczenia szkody całkowitej, możesz na tym finansowo stracić.

 

Czy są sytuacje, w których warto naprawić pojazd po szkodzie całkowitej?

 

Są jednak sytuacje, w których ekonomia nie jest jedyną przesłanką do podjęcia naprawy pomimo szkody całkowitej. Z takim wyjątkiem mamy do czynienia, gdy szkoda dotyczy samochodu zarejestrowanego jako zabytkowy, lecz tylko wtedy, gdy istnieje możliwość użycia oryginalnych części zamiennych. Można poddać naprawie również samochód, który ma szczególną wartość historyczną, jego konstrukcja zawiera innowacyjne rozwiązania lub jego posiadacz z innych przyczyn nie chce rezygnować z korzystania z niego. Należy jednak wtedy liczyć się z odmową pokrycia przez ubezpieczyciela całości kosztów naprawy.

 

Poza tymi szczególnymi sytuacjami, nie warto dokonywać naprawy pojazdu po szkodzie całkowitej. W razie wątpliwości, czy szkoda jest szkodą częściową czy całkowitą – a co za tym idzie, czy naprawa samochodu jest wskazana, czy nie – należy ustalić to przed rozpoczęciem ewentualnej naprawy. Oczywiście warto w tym celu zasięgnąć opinii specjalisty, który sprawdzi, czy szkoda słusznie została uznana za całkowitą.

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 16:00

zostalem-ranny-w-wypadku

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

moj-bliski-ucierpial-w-wypadku

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

mam-szkode-rzeczowa

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

tabela zadośćuczynień

Przez jaki czas poszkodowany może starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie? Jakie działania można podjąć, aby przerwać bieg przedawnienia? Czy nawet po dwudziestu latach od wypadku można starać się o należne świadczenia? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym ekspert odpowiada na te i inne pytania.strzałka

szkody spowodowane przez pożar

Wbrew pozorom, zimą pożary zdarzają się równie często, jak latem. Z czego to wynika i czy za szkody, które powstały w wyniku pożaru, przysługuje odszkodowanie? Odpowiada nasz ekspert. strzałka

votum sa opony zimowe

Jazda na oponach letnich zimą nie może mieć wpływu na dochodzenie odszkodowań z ubezpieczenia OC. Inaczej sprawa ma się w przypadku odszkodowania z AC. Przeczytaj i dowiedz się więcej! strzałka

szkoda majątkowa

Dokumentowanie szkody majątkowej jest kluczową czynnością, jeśli chodzi o likwidację szkody i wypłatę odpowiednich świadczeń. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać! strzałka

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie