Ucierpiałem w wypadku – co mi się należy oprócz zadośćuczynienia?



Ucierpiałem w wypadku – co mi się należy oprócz zadośćuczynienia?

Gdy zostałeś poszkodowany w wypadku (komunikacyjnym, przy pracy itp.) i w związku z nim doznałeś obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia, masz prawo do dochodzenia zadośćuczynienia za ból i cierpienie na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

 

Przypomnijmy – zadośćuczynienie to świadczenie przysługujące w przypadku szkód na osobie o charakterze niemajątkowym.

 

Czy zadośćuczynienie to wszystko?

 

Celem zadośćuczynienia jest kompensata krzywdy, czyli m.in. cierpień fizycznych i psychicznych.

Ma ono charakter jednorazowy. Więcej za ten temat znajdziesz w artykule „Czym jest zadośćuczynienie”. Dziś chcemy opisać, jakie jeszcze świadczenia odszkodowawcze mogą Ci się należeć po wypadku.

 

Po wypadku może przysługiwać Ci:

 

  • Zwrot kosztów leczenia – w tym przypadku chodzi nie tylko o koszty wizyt lekarskich, rehabilitacji, zakupu sprzętu ortopedycznego czy lekarstw przepisanych przez lekarza, zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych, kosztów opieki sprawowanej nad poszkodowanym, a nawet zwrot wydatków poniesionych w związku ze specjalną dietą stosowaną przez poszkodowanego. Pojęcie „kosztów leczenia” należy rozumieć szeroko.

 

  • Zwrot utraconego dochodu – jeżeli z powodu wypadku byłeś niezdolny do pracy i przebywałeś na zwolnieniu lekarskim, a w efekcie otrzymałeś niższe wynagrodzenie, masz prawo żądać od ubezpieczyciela wyrównania tej straty.

    Sposób udokumentowania utraconego dochodu różni się w zależności od tego czy jesteśmy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, czy też prowadzimy własną działalność gospodarczą.

 

  • Zwrot wartości zniszczonych ubrań oraz rzeczy (np. laptopa lub telefonu) z uwzględnieniem ich zużycia.

 

  • Renta z tytułu: niezdolności do pracy, zmniejszenia się widoków na przyszłość lub na zwiększone potrzeby – w zależność od tego jak poważnych obrażeń ciała doznałeś w wypadku i jakie są tego dalsze następstwa, możesz dochodzić odpowiednich roszczeń rentowych.

 

Pamiętaj przy tym, że zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, to na roszczącym (czyli w tym przypadku na Tobie) ciąży obowiązek udowodnienia swoich żądań. Oczywiście nie zwalnia to ubezpieczyciela z podejmowania działań, zmierzających m.in. do ustalenia rozmiaru szkody.

 

Jednak warto pamiętać, że każde Twoje roszczenie względem ubezpieczyciela sprawcy musi być poparte odpowiednią dokumentacją oraz argumentacją. Warto zatem mieć u swojego boku eksperta, który ma duże doświadczenie w tego typu sprawach.

Czytaj również


Spłacony kredyt frankowy a dochodzenie roszczeń od banku

Wielu frankowiczów, którzy już spłacili swoje zobowiązania wobec banków chce jak najszybciej zapomnieć o kredycie

Frankowicze 2022 – co przyniesie nowy rok?

Ostatnie dwa lata wiele zmieniły w sytuacji frankowiczów. Od czasu wydania wyroku w sprawie kredytów

Ugoda z bankiem – czy to możliwe?

Problem kredytów frankowych znany jest bankom co najmniej od 10 lat, kiedy to pierwsi frankowicze

Zwolnienie z podatku od nieruchomości a fotowoltaika

Konieczność płacenia podatków to dla zdecydowanej większości ludzi przykry i uciążliwy obowiązek. W przypadku przedsiębiorców