Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Wypadek na nieodśnieżonej drodze

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Wypadek na nieodśnieżonej drodze

Wypadek na nieodśnieżonej drodze

Okres zimowy dla większości użytkowników dróg wiąże się nie tylko z utrudnieniami w poruszaniu się samochodem. Na różne zagrożenia narażeni są zarówno kierowcy, jak i piesi poruszający się nieodśnieżonymi lub oblodzonymi chodnikami i ulicami. 

 

Kto odpowiada za wypadek na nieośnieżonej drodze i jak właściwie przygotować materiał dowodowy, by pełnomocnik mógł właściwie przeanalizować sprawę pod kątem możliwości uzyskania odszkodowania?

 

Jak udokumentować wypadek na nieodśnieżonej drodze?

 

Najlepszymi dowodami obrazującym stan chodnika lub drogi są zdjęcia, ukazujące miejsce, w którym doszło do upadku, najlepiej również w szerszej perspektywie. Umożliwi to m.in. identyfikację danych adresowych, czyli na przykład nazwy ulicy.

 

Równie istotne jest uzyskanie danych kontaktowych świadków upadku, co ułatwi sporządzenie przez nich oświadczeń potwierdzających czas, miejsce oraz przyczynę zdarzenia, a także panujące w jego czasie warunki pogodowe. Bardzo często zdarza się bowiem, że pomocy udzielają poszkodowanemu osoby przypadkowe – brak ich numeru telefonu uniemożliwi późniejsze spisanie wyjaśnień na potrzeby wykazywania odpowiedzialności.

 

Kolejnym ważnym dokumentem pozwalającym na identyfikację odpowiedzialnego za brak odśnieżenia jest wydruk szczegółowej mapy z serwisów internetowych (Google Maps oraz Geoportal) z dokładnym oznaczaniem miejsca, w którym doszło do wypadku.

 

Jak postępować po wypadku na śliskim chodniku?

 

Częstym przypadkiem jest, że do wypadku na śliskim chodniku dochodzi w czasie drogi do pracy lub z pracy do domu. Wówczas pomocnym dokumentem będzie karta wypadku w drodze do pracy lub z pracy do domu wraz z załącznikami. Jeżeli zaś do upadku doszło już w czasie świadczenia czynności na rzecz pracodawcy, można posiłkować się ustaleniami zawartymi w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub – przy wykonywaniu pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej – w karcie wypadku.

 

Jeżeli na miejsce zdarzenia została wezwana karetka pogotowia, straż miejska lub policja, należy dostarczyć do pełnomocnika dane adresowe jednostek, które interweniowały, lub notatki z przeprowadzonych czynności.

 

sprawdz-jak

 

Ustalenie podmiotu zobowiązanego do utrzymania chodnika w zimie jest skomplikowanym procesem dowodowym. Przepisy prawa nakładają część obowiązków w tym zakresie na właścicieli prywatnych nieruchomości położonych wzdłuż drogi lub chodnika. Nierzadko również samorządy jako zarządcy dróg publicznych zlecają utrzymanie chodnika zimą w odpowiednim stanie podmiotom prywatnym.

 

Trudno więc rozstrzygnąć, kto dokładnie odpowiada za to, że konkretny fragment chodnika lub jezdni.  W takich przypadkach nieoceniona jest pomoc profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże ustalić podmiot odpowiedzialny, a także udokumentować wszelkie należne świadczenia.

 

Albert Demidowski, Kierownik Departamentu Szkód Korporacyjnych

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 18:00

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

szkody spowodowane przez pożar

Wbrew pozorom, zimą pożary zdarzają się równie często, jak latem. Z czego to wynika i czy za szkody, które powstały w wyniku pożaru, przysługuje odszkodowanie? Odpowiada nasz ekspert.

votum sa

Szkody na mieniu występujące zimą są ściśle związane z warunkami atmosferycznymi, które panują w tym okresie. Przeczytaj i dowiedz się, na co w szczególności uważać i w jakich przypadkach można starać się o odszkodowanie.

odszkodowanie za zaczadzenie

Zatrucie tlenkiem węgla, zwane popularnie zaczadzeniem, może mieć tragiczne skutki. Nawet jeśli dawka gazu nie jest duża, może wyrządzić spore szkody w organizmie. Czy można ubiegać się z tego tytuły o odszkodowanie? Ekspert VOTUM odpowiada.

Okres zimowy dla większości użytkowników dróg wiąże się nie tylko z utrudnieniami w poruszaniu się samochodem. Na różne zagrożenia narażeni są zarówno kierowcy, jak i piesi poruszający się nieodśnieżonymi lub oblodzonymi chodnikami i ulicami.    Kto odpowiada za wypadek na nieośnieżonej drodze i jak właściwie przygotować materiał dowodowy, by pełnomocnik mógł właściwie przeanalizować sprawę pod […]

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie