Wysokie napięcie w sieci – czy instalacja będzie działać?Wysokie napięcie w sieci – czy instalacja będzie działać?

Przy okazji dyskusji na temat fotowoltaiki jaka toczy się w mediach dużo mówi się również o stanie sieci energetycznej w Polsce. Niestety jest ona przestarzała i nie przystosowana do odnawialnych źródeł energii, takich jak elektrownie wiatrowe czy przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Może to powodować problemy w użytkowaniu zwłaszcza tych ostatnich. Fotowoltaika a wysokie napięcie w sieci – potencjalne problemy oraz jak się przed nimi uchronić. Dowiedz się więcej.

Fotowoltaika dla Twojego domu – SPRAWDŹ

Czy wysokie napięcie w sieci będzie powodować awarie instalacji?

Przeciążona sieć energetyczna to nie tylko problem właścicieli mikroinstalacji. Wysokie napięcie w sieci powoduje zwiększenie wydajności podłączonych do niej urządzeń, co z kolei przekłada się na ich żywotność. Co to oznacza dla odbiorcy końcowego? Na przykład dzięki temu żarówka będzie świeciła jaśniej, ale szybciej się przepali. W przypadku instalacji fotowoltaicznej dodatkowym problemem jest praca folownika, a właściwie jej brak przy przeciążonej sieci – urządzenie się wyłączy. W jaki sposób można tego uniknąć?

Czy Zakład Energetyczny może pomóc?

W przypadku problemów z siecią energetyczną naszym pierwszym krokiem powinien być kontakt z Zakładem Energetycznym. Prawidłowe napięcie w sieci powinno wynosić 230V z wahaniem o 10% w jedną, bądź w drugą stronę. Oznacza to, że nie powinno zejść poniżej 207V i przekroczyć 253V, przy których falownik wstrzymuje swoją pracę. Rozwiązaniem może być też zaangażowanie sąsiadów, którzy prawdopodobnie zmagają się z tym samym problemem, wówczas łatwiej wywrzeć wpływ na zakład energetyczny.

Sposoby na zmniejszenie napięcia w sieci

Wzrost napięcia w sieci w większości przypadków wynika z próby wysłania do sieci sporej ilości wyprodukowanej energii na fazie, która nie jest w danej chwili zbytnio obciążona.Dlatego sposobem na rozwiązanie tego problemu może być zwiększenie zużycia prądu w momencie, kiedy instalacja produkuje go najwięcej. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy zaplanować pracę najbardziej energochłonnych urządzeń na ten czas, np. pralki czy zmywarki. Im wyższa autokonsumpcja, tym szybszy zwrot z instalacji PV, ponieważ mniejsze ilości prądu zostają poddane bilansowaniu.

Więcej informacji na temat tego, jak radzić sobie z wysokim napięciem w sieci możesz znaleźć na stronie Votum Energy SA.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Zwolnienie z podatku od nieruchomości a fotowoltaika

Konieczność płacenia podatków to dla zdecydowanej większości ludzi przykry i uciążliwy obowiązek. W przypadku przedsiębiorców

Ulga termomodernizacyjna – co warto wiedzieć?

Podejmując decyzję o zakupie instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła często boimy się wysokich kosztów inwestycji.

Instalacja fotowoltaiczna – czym kierować się przy wyborze instalatora?

Ostatnie kilka lat to czas dynamicznego rozwoju branży fotowoltaicznej. Świadczy o tym chociażby ilość firm,

O ile wzrosną ceny prądu?

Do końca roku pozostało kilka miesięcy jednak już teraz wiele osób już teraz zastanawia się