Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Zadośćuczynienie również dla wnuków osoby pokrzywdzonej? Przełomowe orzeczenie sądu

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Zadośćuczynienie również dla wnuków osoby pokrzywdzonej? Przełomowe orzeczenie sądu

Zadośćuczynienie również dla wnuków osoby pokrzywdzonej? Przełomowe orzeczenie sądu

zadoscuczynienie wnukow

Nadal wiele kontrowersji budzi zagadnienie, czy zakład ubezpieczeń powinien zapłacić zadośćuczynienie za śmierć babci lub dziadka, którzy zginęli w wyniku wypadku komunikacyjnego. Bardzo często ubezpieczyciele nie badają szczegółowo relacji i więzi, które łączyły wnuki z osobą zmarłą i wydają decyzje odmowne, wskazując, że świadczenie się po prostu nie należy.

 

Zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby w wypadku

 

Stanowisko takie jest krzywdzące dla bliskich osoby zmarłej w sytuacji, gdy pomiędzy uprawnionymi wnukami, a zmarłą babcią lub dziadkiem istniały faktycznie bardzo bliskie
i zażyłe relacje rodzinne, a śmierć osoby bliskiej wywołała u nich silne przeżycia i traumę. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądowym, w przypadku doznania szkody niemajątkowej, czyli m.in. krzywdy, powinna nastąpić rekompensata szkody w postaci zadośćuczynienia.

 

Śmierć bliskiej osoby może wywoływać ból, cierpienie, żal, poczucie osamotnienia i straty. Strata babci lub dziadka może wywoływać równie silne przeżycia u wnuków, dla których zmarli, jako jedni z najbliższych członków rodziny, byli szczególnie ważni. Należy pamiętać, że w wielu rodzinach dziadkowie aktywnie uczestniczą w wychowaniu swoich wnuków, opiekują się nimi już od urodzenia, pomagają w obowiązkach szkolnych, organizują czas, poświęcają wnukom wiele uwagi i otaczają bezwzględną miłością.

 

Sądy przyznają zadośćuczynienie za krzywdę po stracie dziadków

 

W takiej sytuacji decyzja ubezpieczyciela, w której wskazuje, że śmierć babci lub dziadka nie wywołała krzywdy bądź naruszenia dóbr osobistych wnuka, podlegających rekompensacie pieniężnej w postaci zadośćuczynieniu, jest niezasadna i powinna zostać zakwestionowana. Niekiedy bliscy osoby zmarłej muszą szukać sprawiedliwości w sądzie i udowodniać  bliskość relacji, jakie łączyły ich ze zmarłym dziadkiem lub babcią oraz w jaki sposób śmierć bliskiej osoby wpłynęła na ich życie, a w niektórych przypadkach również zdrowie.

 

zadoscuczynienie dziadkow

 

Wiele procesów kończy się powodzeniem, podobnie jak sprawa wnuków, którzy dochodzili swoich praw przed Sądem Rejonowym w Prudniku. Ubezpieczyciel odmówił im zapłaty zadośćuczynienia wskazując, że nie należą oni do kręgu najbliższej rodziny.

 

Sąd uznał jednak, że zakład ubezpieczeń nie miał racji i przyznał wnukom zmarłej kobiety po 30 tys. tytułem zadośćuczynienia. Zwrócił przy tym uwagę na fakt, że pomiędzy wnukami, a zmarłą babcią powstała silna więź, która w wyniku wypadku została zerwana w sposób nagły. Powodowie spędzili u babci dużą część swojego dzieciństwa, a w życiu dorosłym byli z babcią w stałym kontakcie. Pomimo upływu czasu od tragicznej śmierci babci, uprawnieni nadal nie mogą pogodzić się ze śmiercią osoby bliskiej. W tej sytuacji zadośćuczynienie ma za zadanie choć w pewnej części  zrekompensować krzywdę spowodowaną przedwczesną utratą członka rodziny.

 

Zatem przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia należy wziąć pod uwagę stopień nasilenia cierpień psychicznych, ich długotrwałość oraz rodzaj więzi, jaka łączyła bliskich z osobą zmarłą. Jeżeli potrzebujesz pomocy w ustaleniu swojego prawa do zadośćuczynienia za śmierć bliskiej Ci osoby – napisz lub zadzwoń do nas.
Więcej na temat zadośćuczynienia dowiesz się w artykule „Czym jest zadośćuczynienie?”.

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 16:00

zostalem-ranny-w-wypadku

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

moj-bliski-ucierpial-w-wypadku

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

mam-szkode-rzeczowa

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

tabela zadośćuczynień

Przez jaki czas poszkodowany może starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie? Jakie działania można podjąć, aby przerwać bieg przedawnienia? Czy nawet po dwudziestu latach od wypadku można starać się o należne świadczenia? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym ekspert odpowiada na te i inne pytania.strzałka

szkody spowodowane przez pożar

Wbrew pozorom, zimą pożary zdarzają się równie często, jak latem. Z czego to wynika i czy za szkody, które powstały w wyniku pożaru, przysługuje odszkodowanie? Odpowiada nasz ekspert. strzałka

votum sa opony zimowe

Jazda na oponach letnich zimą nie może mieć wpływu na dochodzenie odszkodowań z ubezpieczenia OC. Inaczej sprawa ma się w przypadku odszkodowania z AC. Przeczytaj i dowiedz się więcej! strzałka

szkoda majątkowa

Dokumentowanie szkody majątkowej jest kluczową czynnością, jeśli chodzi o likwidację szkody i wypłatę odpowiednich świadczeń. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać! strzałka

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie