Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

ważne informacje z zakresu dochodzenia odszkodowań, sposobu działania ubezpieczycieli oraz kancelarii odszkodowawczych.

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Zmiany w procesie karnym a poszkodowani w wypadkach

VOTUM /

Wiedza / Ekspert radzi / Zmiany w procesie karnym a poszkodowani w wypadkach

Zmiany w procesie karnym a poszkodowani w wypadkach

pełnomocnik i klienci

W środowisku prawniczym coraz szerzej dyskutuje się o wprowadzonych zmianach w procesie karnym. Z tego powodu w Dzienniku Ubezpieczeniowym rozpoczął się cykl publikacji poświęconych temu właśnie zagadnieniu. Autorką artykułów jest Justyna Halaś, radca prawny od początku swojej kariery zawodowej związana z VOTUM S.A. Jaki wpływ mają lub mogą mieć wprowadzone zmiany na proces odszkodowawczy? O tym poniżej.

 

Nowelizacja postępowania karnego ważna dla postępowania odszkodowawczego

 

Justyna Halaś już na samym wstępnie podkreśla, że „o zmianach w procesie karnym i nowym modelu postępowania mówi się dużo. Niestety nie w kontekście osób poszkodowanych na skutek zdarzeń komunikacyjnych, a szkoda… Choć pozornie wydaje się, że proces karny ma w postępowaniu likwidacyjnym znaczenie marginalne (…), w rzeczywistości jego przebieg i sposób zakończenia mają niebagatelne znaczenie dla procesu dochodzenia roszczeń.”

 

Nowe przepisy zdefiniowały na nowo rolę pokrzywdzonego oraz cele postępowania karnego. Co ciekawe wprowadzone zmiany potwierdzają, że „sam fakt niewykazania winy nie przesądza o niewinności, a jedynie o braku jej dostatecznego udowodnienia przez zainteresowaną stronę.”

 

Większa aktywność pokrzywdzonego

 

Od 1. lipca to poszkodowany w wypadku ma być stroną aktywną, która zbiera dowody odpowiedzialności oskarżonego. Nie jest to strona bierna, która jedynie czeka na wyrok sądu. Jak podkreśla w artykule Justyna Halaś „niewątpliwie po stronie poszkodowanego w wypadku, często z powodu doznanych urazów pozbawionego, przynajmniej na jakiś czas, normalnego funkcjonowania, wymaga to nie tylko aktywności, ale także umiejętności oceny zgromadzonych dowodów, jak również określenia, co tu dużo mówić, właściwej taktyki procesowej. To wszystko wydaje się być poza zasięgiem „przeciętnego Kowalskiego”, od którego trudno wymagać znajomości kpk na poziomie adwokata czy radcy prawnego. A ustawodawca wcale temu Kowalskiemu nie pomaga.”

 

Wszystko zatem wskazuje na to, że pomoc pełnomocnika będzie miała coraz większe znaczenie. Zwłaszcza że pokrzywdzony powinien aktywnie uczestniczyć w przebiegu postępowania „współpracować z prokuratorem, a w razie zauważenia jakichkolwiek braków, niezwłocznie wnioskować o dokonanie określonych czynności (oględziny, powołanie biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych)”.

 

Warto podkreślić, że brak dostatecznej aktywności w toku postępowania przygotowawczego „może mocno osłabić przyszłą pozycję procesową pokrzywdzonego”.

 

Jak zatem osoby poszkodowane w wypadkach mogą sobie poradzić z wprowadzonymi zmianami? O tym bez wątpienia w następnych artykułach z serii Dziennika Ubezpieczeniowego „Zmiany w procesie karnym”, o których z pewnością poinformujemy.

Całą publikację przeczytać można w wydaniu Dziennika Ubezpieczeniowego z dnia 2015-08-06

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 18:00

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

szkody spowodowane przez pożar

Wbrew pozorom, zimą pożary zdarzają się równie często, jak latem. Z czego to wynika i czy za szkody, które powstały w wyniku pożaru, przysługuje odszkodowanie? Odpowiada nasz ekspert.

votum sa

Szkody na mieniu występujące zimą są ściśle związane z warunkami atmosferycznymi, które panują w tym okresie. Przeczytaj i dowiedz się, na co w szczególności uważać i w jakich przypadkach można starać się o odszkodowanie.

odszkodowanie za zaczadzenie

Zatrucie tlenkiem węgla, zwane popularnie zaczadzeniem, może mieć tragiczne skutki. Nawet jeśli dawka gazu nie jest duża, może wyrządzić spore szkody w organizmie. Czy można ubiegać się z tego tytuły o odszkodowanie? Ekspert VOTUM odpowiada.

Okres zimowy dla większości użytkowników dróg wiąże się nie tylko z utrudnieniami w poruszaniu się samochodem. Na różne zagrożenia narażeni są zarówno kierowcy, jak i piesi poruszający się nieodśnieżonymi lub oblodzonymi chodnikami i ulicami.    Kto odpowiada za wypadek na nieośnieżonej drodze i jak właściwie przygotować materiał dowodowy, by pełnomocnik mógł właściwie przeanalizować sprawę pod […]

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie