Konieczność płacenia podatków to dla zdecydowanej większości ludzi przykry i uciążliwy obowiązek. W przypadku przedsiębiorców jest to nawet bardziej odczuwalne, ponieważ kwoty jakie muszą uregulować względem Urzędu Skarbowego są zazwyczaj dużo wyższe. Widoczne jest to chociażby w przypadku podatku od nieruchomości, który w przypadku dużych powierzchni biurowych może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chęć zaoszczędzenia tych środków przekłada się chociażby na wzrost zainteresowania inwestorów możliwością skorzystania z ulg podatkowych. Jedną z nich jest zwolnienie od podatku od nieruchomości dzięki inwestycji w odnawialne źródła energii jakie wprowadziły niektóre gminy, w tym Wrocław. Zwolnienie z podatku od nieruchomości a fotowoltaika – co warto wiedzieć?
Gmina Wrocław jako jedna z niewielu w Polsce wprowadziła zwolnienie od podatku od nieruchomości. Zarówno warunki, jak i zakres korzystania z omawianej ulgi reguluje uchwała. Zwolnieniem z podatku od nieruchomości objęte są budynki lub ich części położone na terenie Wrocławia, do których podłączono m.in. instalację fotowoltaiczną. Pozostałymi urządzeniami, dzięki którym można skorzystać z ulgi są:
Możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od nieruchomości w przypadku budynków z podłączoną instalacją fotowoltaiczną ma na celu promowanie ekologicznych rozwiązań, takich jak inwestycje w odnawialne źródła energii. Wrocław jest obecnie jedynym miastem na terenie województwa dolnośląskiego i jednym z niewielu miast w skali kraju, które wprowadziło tego rodzaju zwolnienie.
Chcąc skorzystać ze zwolnienia od podatku od nieruchomości dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej konieczne jest spełnienie kilku warunków oraz złożenie wniosku. Należy pamiętać, że zwolnienie nie jest przyznawane automatycznie.
Skorzystanie ze zwolnienia od podatku od nieruchomości jest możliwe dopiero wówczas, gdy spełnimy kilka warunków. Przede wszystkim dotyczy budynków lub ich części położonych na terenie Wrocławia, do których podłączono instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła, rekuperator gruntowy wymiennik ciepła lub kolektor słoneczny. Wymienione urządzenia muszą być co najmniej raz uruchomione i działać zgodnie z ich przeznaczeniem.
Wyjątek stanowią budynki lub ich części związane z prowadzeniem wielkopowierzchniowej (tj. przekraczającej 400 m² powierzchni użytkowej) działalności handlowej.
Zgłoszenie może złożyć:
Inwestycja, której dotyczy zwolnienie musi się znajdować na terytorium administracyjnym miasta Wrocław i należeć w części lub całości do powyżej wymienionych osób.
Dodatkowo chcąc skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości jest możliwe jeśli zostaną spełnione poniższe warunki:
Zgłoszenie należy złożyć najpóźniej do dnia 31 grudnia 2023 roku. Dodatkowo poza zgłoszeniem i oświadczeniami do deklaracji należy dołączyć dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków związanych z zakupem i montażem instalacji, czyli na przykład fakture.
Jeżeli na terenie nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza, konieczne jest złożenie również:
Zwolnienie udzielane jest na okres do 5 lat od roku następującego po roku, w którym zostały poniesione koszty instalacji. Zwolnienie z podatku od nieruchomości może zakończyć się wcześniej, jeżeli budynek zostanie trwale odłączony od instalacji lub zostanie wyczerpany limit kosztów.
Wysokość ulgi zależy od kilku czynników:
Więcej informacji na stronie www Votum Energy.
Redaktor
olga.lukasiewicz@votum-sa.pl
Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej