Według informacji podanych przez mecenas Agnieszkę Plejewską, pełnomocnika państwa Dziubak, w których sprawie polski sąd zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału, już 3 października 2019 r. TSUE w Luksemburgu wyda ważny wyrok w sprawie kredytów frankowych.
Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!
W oczekiwaniu na wyrok TSUE
W połowie maja rzecznik generalny TSUE wydał opinię w tej sprawie, którą można uznać za wstęp do wyczekiwanego wyroku. Zgodnie z treścią opinii uznanie klauzuli indeksacyjnej za niedozwoloną, może skutkować przekształceniem umowy o kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego w kredyt w złotych oprocentowany według stopy LIBOR lub też stwierdzeniem nieważności umowy kredytu, przy czym to sąd krajowy będzie każdorazowo musiał ocenić stan faktyczny konkretnej sprawy i wydać rozstrzygnięcie w oparciu o obowiązujące przepisy prawa krajowego.
Opinia rzecznika nie jest wiążąca dla TSUE, jednak do tej pory większość orzeczeń TSUE była zgodna z opiniami. Orzeczenie TSUE może wpływać na przyszłe decyzje polskich sądów w sprawach związanych z umowami kredytów w CHF.
Jeśli wyrok TSUE, który ma zapaść 3 października będzie utrzymany w podobnym tonie, jak wspomniana wcześniej opinia może to oznaczać, że tzw. klauzule indeksacyjne, na podstawie którym bank przeliczał w ramach umów kredytowych złotówki na waluty obce, mogą zostać uznane za nieważne, przy czym umowa mogłaby pozostawać w mocy.
Wyrok TSUE a sytuacja banków
Frankowe ryzyko widać także na kursach akcji giełdowych banków, szczególnie mBanku i Millennium. To właśnie one mają największe obciążenie kredytami indeksowanymi. Obie spółki przyznały, że większość ich portfeli kredytów walutowych to kredyty indeksowane.
Cały portfel kredytów walutowych w mBanku to 16,9 proc., a w Millennium 26,2 proc. całego portfela. Pozostałe banki mają bądź mniej kredytów walutowych, bądź kredyty indeksowane są w ich przypadku mniejszością.
Według danych Biura Informacji Kredytowej, na koniec 2018 roku łączna wartość walutowych kredytów mieszkaniowych wynosiła 131,2 mld zł, z czego 107,1 mld zł to wartość kredytów we frankach szwajcarskich. W 2016 roku KNF szacowała, że udział kredytów indeksowanych kursem walut w łącznym portfelu kredytów walutowych wynosi ok. 55 proc.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępnego na portalu Bankier.pl