Obecnie inflacja znajduje się na bardzo wysokim poziomie, zbliżonym do tego z przed 8 lat. Jej wartość przekroczyła już 4,4%. Oznacza to znaczny wzrost cen różnorodnych produktów, innymi słowy za tą samą kwotę możemy kupić mniej. Czy w takiej sytuacji możliwa jest waloryzacja renty odszkodowawczej?
Renta odszkodowawcza, czy warto wnioskować o jej podniesienie?
Osoby poszkodowane na skutek wypadków mają możliwość wnioskowania o podniesienie renty, o ile zajdą odpowiednie ku temu przesłanki. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji wymagane są dokumenty, które potwierdzają wysokość kosztów ponoszonych przez daną osobę, na przykład związanych z rehabilitacją czy specjalistycznym leczeniem. Jest to podstawa do przeprowadzenia analizy, a następnie wystąpienia z wnioskiem o zwiększenie wysokości wypłacanego świadczenia do ubezpieczyciela.
Jednak to nie jedyny sposób na podniesienie wartości wypłacanego świadczenia – wzrost płacy minimalnej, a także zarobków w określonych branżach również mogą stanowić podstawę do podniesienia renty odszkodowawczej.
Ze szczegółowych danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ceny żywności i usług podskoczyły w ujęciu rocznym aż o 6,7 proc. (1,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem). Dosyć spory wzrost zanotowały też koszty związane z mieszkaniem – o 4,9 proc. (2,3 proc. w stosunku do grudnia 2019). Już tylko te dane każą zastanowić się nad wnioskiem o podniesienie renty odszkodowawczej. Jak to zrobić tłumaczy ekspert Michał Kasprzyk z Votum Odszkodowania S.A., spółki wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej VOTUM.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępnego na stronie internetowej portalu BiznesTuba.