Czy na czas trwania procesów sądowych Frankowiczów płatność rat może zostać wstrzymana? W ostatnim czasie zastanawiało się nad tym wielu kredytobiorców w Polsce. Taka opcja z pewnością pozwoliłaby złapać oddech osobom, które wzięły kredyty indeksowane lub kredyty denominowane do waluty obcej, czyli tzw. „kredyty frankowe”, a także odkładać kwoty rat, by potem przeznaczyć je na rozliczenie z bankami, takimi jak np. mBank, Millennium Bank, PKO BP, BNP Paribas, BPH, Santander i innymi. Kluczową decyzję w tej sprawie podjął właśnie dzisiaj, tj. 15.06.2023 r., Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. O czym mówi wyrok TSUE C-287/22?
Czy TSUE znów chroni Frankowiczów?
TSUE C-520/21 i TSUE C-287/22
15.06.2023 roku to ważna data dla Frankowiczów. Właśnie w tym dniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał dwa wyroki, które są istotne dla osób posiadających kredyty CHF. Po wyroku TSUE C-520/21, który dotyczy bezumownego korzystania z kapitału, Frankowicze odetchnęli z ulgą. Banki domagały się bowiem możliwości pobierania opłat od kredydobiorców za tzw. bezumowne korzystanie z kapitału. Zdaniem Rzecznika Generalnego TSUE, który wydał opinię na ten temat w lutym b.r., roszczenia banków nie powinny być uwzględnione. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego Unii Europejskiej podtrzymał stanowisko Rzecznika TSUE, zapewniając Frankowiczom ochronę przed bankami. Drugi wyrok, na który oczekiwali kredytobiorcy, to wyrok TSUE o sygnaturze C-287/22 dotyczący możliwości zawieszenia płatności rat. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyznał frankowiczom takie prawo. Wyrok C-287/22 skomentował na gorąco Kacper Jankowski, Wiceprezes Zarządu Votum S.A.
„TSUE wypowiedział się również w innej ważnej kwestii. Trybunał potwierdził prawo frankowiczów do zawieszenia rat na czas trwania procesu. Oczywiście nie zadzieje się to z automatu. W praktyce oznacza to, że kredytobiorcy będą mogli wnioskować do sądu o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu. A w przypadku zgody sądu – nie płacić rat do banku do końca sprawy sądowej i spokojnie oczekiwać na korzystny wyrok. Z racji tego, że frankowicze nie mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych, będzie to dla nich odczuwalny oddech finansowy, który z pewnością skłoni kolejnych frankowiczów do podjęcia działań na drodze sądowej, zamiast decydować się na znacznie mniej korzystne ugody.„
W ostatnim czasie banki agresywnie forsowały rozwiązanie ugodowe. Przekonywały Frankowiczów, że to szybsza i tańsza alternatywa dla procesu sądowego. Dzięki wyrokowi TSUE z 15.06.2023 r. C-287/22 kredytobiorcy będą mieli możliwość zawieszenia płatności rat na czas trwania procesu sądowego. Dzięki temu z większym spokojem poczekają na prawdopodobny korzystny wyrok, którym kończy się 98% spraw klientów Grupy Kapitałowej Votum.
Klienci Grupy Kapitałowej Votum wygrywają z bankami
Czy warto kierować sprawy kredytów frankowych na drogę postępowania sądowego? Jeśli jesteś Frankowiczem i bank proponuje ci ugodę, powinieneś wiedzieć, że korzystnym dla kredytobiorców wyrokiem kończy się aż 98% spraw dotyczących kredytów frankowych, które prowadzą kancelarie z Grupy Kapitałowej Votum. W zdecydowanej większości efektem działań naszych doświadczonych ekspertów jest unieważnienie umowy kredytowej.
- Kancelaria Frankowicze
- Wygrane wyroki Frankowiczów
- Grupa Kapitałowa VOTUM
Doświadczeni eksperci z kancelarii dla Frankowiczów od lat z sukcesami zajmują się pomocą osobom, które wzięły kredyt indeksowany lub kredyt denominowany do franka szwajcarskiego. W pierwszym półroczu 2023 roku Frankowicze będący klientami Kancelarii z Grupy Kapitałowej Votum uzyskali ponad 1000 korzystnych wyroków dotyczących kredytów frankowych. Co ważne, to prawomocne wyroki dla Frankowiczów.
Czy mogę zawiesić płatność rat kredytu frankowego?
Podsumowując, zgodnie z wyrokiem TSUE C-287/22 Frankowicze będą mieli możliwość zawieszenia płatności rat. To kolejny prokonsumencki wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na temat wyroku wypowiedział się także Paweł Wójcik, Prezes Zarządu Votum Finance Help: