Znamy nowy wyrok TSUE C-520/21 bezumowne korzystanie z kapitału

utworzone przez | cze 13, 2023 | Aktualności, Z firmy

Frankowicze w całej Polsce w napięciu czekali na wyrok TSUE C-520/21 z 15.06.2023 r. dotyczący bezumownego korzystania z kapitału. Po czyjej stronie opowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Jaki jest wynik kolejnej batalii Frankowicze kontra banki?

W ostatnich latach kwestia kredytów indeksowanych czy denominowanych do walut obcych, znanych jako „kredyty frankowe” i ich skutki dla tysięcy osób, które je zaciągnęły, stała się przedmiotem wielu kontrowersji i sporów prawnych. Dla wielu Frankowiczów, czyli osób posiadających takie kredyty, marzenie o stabilności finansowej zamieniło się w koszmar, gdy wartość franka szwajcarskiego CHF gwałtownie wzrosła w stosunku do złotego.

Jednakże ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej TSUE C-520/21 o bezumowne korzystanie z kapitału stanowi istotne rozstrzygnięcie dla Frankowiczów, dając im nadzieję na uwolnienie się od problemu kredytu frankowego. Z niecierpliwością na rozstrzygnięcie TSUE C-520/21 w sprawie bezumownego korzystania z kapitału czekali m.in.:

  • Frankowicze mBank S.A.
  • Frankowicze Millennium Bank S.A.
  • Frankowicze Raiffeisen Bank International AG.
  • Frankowicze Bank BPH S.A.
  • Frankowicze Deutsche Bank Polska S.A.
  • Frankowicze BNP Paribas Bank Polska S.A.
  • Frankowicze Santander Consumer Bank S.A.
  • Frankowicze PKO BP S.A.
  • Frankowicze Bank Ochrony Środowiska S.A.
  • Frankowicze Credit Agricole Bank Polska S.A.

Bezumowne korzystanie z kapitału: co mówi najnowszy wyrok TSUE C-520/21?

W 2019 r. zapadł przełomowy wyrok TSUE w sprawie państwa Dziubak, który zaważył na losach pozostałych Frankowiczów. Od tego czasu banki przegrywają w sądach masowo. Orzecznictwo krajowe na przestrzeni ostatnich lat mocno ugruntowało się w kierunku ustalania nieważności umów kredytowych. Sektor bankowy chcąc zniwelować ogromne koszty, które ponosi z tego tytułu, przyjął narrację mającą na celu zniechęcić jak największą liczbę kredytobiorców do wstąpienia na drogę sądową, a zachęcić do podpisywania ugody z bankiem. Po uznaniu przez sąd umowy za nieważną, banki zaczęły żądać od kredytobiorców opłaty za tzw. bezumowne korzystanie z kapitału. Rzecznik Generalny TSUE zajął 16.02.2023 r. stanowisko, że roszczenia banków są bezzasadne i to Frankowicze, a nie instytucje finansowe mogą domagać się dodatkowych świadczeń. Wyrok TSUE C-520/21 z 15.06.2023 r. potwierdził tę opinię.

Banki przegrywają z Frankowiczami

Eksperci spodziewali się takiego rozstrzygnięcia, wnioskując m.in. na podstawie wyroków sądów w 118 sprawach dotyczących bezumownego korzystania z kapitału. W 114 przypadkach sądy opowiedziały się za Frankowiczami, co stanowi 97% wygranych spraw dla kredytobiorców. Jak wyrok TSUE C-520/21 komentują doświadczeni eksperci z Grupy Kapitałowej Votum? Co wyrok TSUE C-520/21 oznacza dla Frankowiczów?

Czy banki mogą pozwać Frankowiczów?

Od dłuższego czasu banki straszą Frankowiczów pozwami za bezumowne korzystanie z kapitału. To polityka banków takich jak mBank, Millennium, Santander, PKO BP, BPH, BNP Paribas, Deutsche Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank i innych, aby zapobiec przedawnieniu roszczeń. Celem takiego działania jest także zniechęcenie Frankowiczów do kierowania spraw kredytów frankowych na drogę sądową. Eksperci zajmujący się pomocą Frankowiczom, w tym specjaliści z Grupy Kapitałowej Votum podkreślali, że takie roszczenia banków dotyczące pobierania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału jest bezzasadne. Takie stanowisko potwierdził nie tylko Rzecznik Generalny TSUE, ale także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrokiem C-520/21 z 15.06.2023 r.

Frankowicze kontra banki – TSUE C-520/21 walka o sprawiedliwość

Co ważne, spłata kredytu frankowego wcale nie znaczy, że nie Frankowicze nie mają prawa do składania roszczeń do banku. Wręcz przeciwnie! Sąd może uznać umowę za nieważną, a w konsekwencji Frankowicze mogą:

  • Dochodzić roszczeń z tytułu nieważności umowy kredytowej.
  • Żądać zwrotu nadpłaconych rat.

Jeśli wziąłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, jak odzyskać swoje pieniądze, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twój kredyt i sprawdzimy, jak możemy Ci pomóc. Doświadczony zespół złożony z adwokatów i radców prawnych w pełni się angażuje, aby zapewnić frankowiczom najwyższy poziom wsparcia.

https://twitter.com/kacperjan84/status/1669250023341654017?s=46

Wygrane Frankowiczów – statystyki Grupy Kapitałowej VOTUM

Z roku na rok Frankowicze coraz odważniej walczą o swoje prawa. Widać to po statystykach Grupy Kapitałowej Votum dotyczących liczby wyroków #DlaFrankowiczów. W 2023 roku kancelarie z Votum Group wywalczyły dla swoich klientów już ponad 1000 korzystnych prawomocnych wyroków dotyczących kredytów CHF, a przecież mamy dopiero czerwiec. 97,9% wyroków to unieważnienie umów kredytowych Frankowiczów.

Wyroki w sądach II instancji:

  • Nieważność umowy kredytowej
  • Odfrankowienie kredytu
  • Uchylenie wyroku sądu I instancji

#PomocFrankowiczom #MocnaGrupa #EksperciWPomaganiu #TSUE #DlaFrankowiczów

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!