Frankowicze w całej Polsce w napięciu czekali na wyrok TSUE C-520/21 z 15.06.2023 r. dotyczący bezumownego korzystania z kapitału. Po czyjej stronie opowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Jaki jest wynik kolejnej batalii Frankowicze kontra banki?
W ostatnich latach kwestia kredytów indeksowanych czy denominowanych do walut obcych, znanych jako „kredyty frankowe” i ich skutki dla tysięcy osób, które je zaciągnęły, stała się przedmiotem wielu kontrowersji i sporów prawnych. Dla wielu Frankowiczów, czyli osób posiadających takie kredyty, marzenie o stabilności finansowej zamieniło się w koszmar, gdy wartość franka szwajcarskiego CHF gwałtownie wzrosła w stosunku do złotego.
Jednakże ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej TSUE C-520/21 o bezumowne korzystanie z kapitału stanowi istotne rozstrzygnięcie dla Frankowiczów, dając im nadzieję na uwolnienie się od problemu kredytu frankowego. Z niecierpliwością na rozstrzygnięcie TSUE C-520/21 w sprawie bezumownego korzystania z kapitału czekali m.in.:
- Frankowicze mBank S.A.
- Frankowicze Millennium Bank S.A.
- Frankowicze Raiffeisen Bank International AG.
- Frankowicze Bank BPH S.A.
- Frankowicze Deutsche Bank Polska S.A.
- Frankowicze BNP Paribas Bank Polska S.A.
- Frankowicze Santander Consumer Bank S.A.
- Frankowicze PKO BP S.A.
- Frankowicze Bank Ochrony Środowiska S.A.
- Frankowicze Credit Agricole Bank Polska S.A.
Bezumowne korzystanie z kapitału: co mówi najnowszy wyrok TSUE C-520/21?
W 2019 r. zapadł przełomowy wyrok TSUE w sprawie państwa Dziubak, który zaważył na losach pozostałych Frankowiczów. Od tego czasu banki przegrywają w sądach masowo. Orzecznictwo krajowe na przestrzeni ostatnich lat mocno ugruntowało się w kierunku ustalania nieważności umów kredytowych. Sektor bankowy chcąc zniwelować ogromne koszty, które ponosi z tego tytułu, przyjął narrację mającą na celu zniechęcić jak największą liczbę kredytobiorców do wstąpienia na drogę sądową, a zachęcić do podpisywania ugody z bankiem. Po uznaniu przez sąd umowy za nieważną, banki zaczęły żądać od kredytobiorców opłaty za tzw. bezumowne korzystanie z kapitału. Rzecznik Generalny TSUE zajął 16.02.2023 r. stanowisko, że roszczenia banków są bezzasadne i to Frankowicze, a nie instytucje finansowe mogą domagać się dodatkowych świadczeń. Wyrok TSUE C-520/21 z 15.06.2023 r. potwierdził tę opinię.
Banki przegrywają z Frankowiczami
Eksperci spodziewali się takiego rozstrzygnięcia, wnioskując m.in. na podstawie wyroków sądów w 118 sprawach dotyczących bezumownego korzystania z kapitału. W 114 przypadkach sądy opowiedziały się za Frankowiczami, co stanowi 97% wygranych spraw dla kredytobiorców. Jak wyrok TSUE C-520/21 komentują doświadczeni eksperci z Grupy Kapitałowej Votum? Co wyrok TSUE C-520/21 oznacza dla Frankowiczów?
Czy banki mogą pozwać Frankowiczów?
Od dłuższego czasu banki straszą Frankowiczów pozwami za bezumowne korzystanie z kapitału. To polityka banków takich jak mBank, Millennium, Santander, PKO BP, BPH, BNP Paribas, Deutsche Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank i innych, aby zapobiec przedawnieniu roszczeń. Celem takiego działania jest także zniechęcenie Frankowiczów do kierowania spraw kredytów frankowych na drogę sądową. Eksperci zajmujący się pomocą Frankowiczom, w tym specjaliści z Grupy Kapitałowej Votum podkreślali, że takie roszczenia banków dotyczące pobierania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału jest bezzasadne. Takie stanowisko potwierdził nie tylko Rzecznik Generalny TSUE, ale także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrokiem C-520/21 z 15.06.2023 r.
Frankowicze kontra banki – TSUE C-520/21 walka o sprawiedliwość
Co ważne, spłata kredytu frankowego wcale nie znaczy, że nie Frankowicze nie mają prawa do składania roszczeń do banku. Wręcz przeciwnie! Sąd może uznać umowę za nieważną, a w konsekwencji Frankowicze mogą:
- Dochodzić roszczeń z tytułu nieważności umowy kredytowej.
- Żądać zwrotu nadpłaconych rat.
Jeśli wziąłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, jak odzyskać swoje pieniądze, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie przeanalizujemy Twój kredyt i sprawdzimy, jak możemy Ci pomóc. Doświadczony zespół złożony z adwokatów i radców prawnych w pełni się angażuje, aby zapewnić frankowiczom najwyższy poziom wsparcia.
Wygrane Frankowiczów – statystyki Grupy Kapitałowej VOTUM
Z roku na rok Frankowicze coraz odważniej walczą o swoje prawa. Widać to po statystykach Grupy Kapitałowej Votum dotyczących liczby wyroków #DlaFrankowiczów. W 2023 roku kancelarie z Votum Group wywalczyły dla swoich klientów już ponad 1000 korzystnych prawomocnych wyroków dotyczących kredytów CHF, a przecież mamy dopiero czerwiec. 97,9% wyroków to unieważnienie umów kredytowych Frankowiczów.
Wyroki w sądach II instancji:
- Nieważność umowy kredytowej
- Odfrankowienie kredytu
- Uchylenie wyroku sądu I instancji
#PomocFrankowiczom #MocnaGrupa #EksperciWPomaganiu #TSUE #DlaFrankowiczów