Odszkodowanie za wypadek w pracyOdszkodowanie za wypadek w pracy

Wychodząc do pracy często myślimy o czekającym na nas dniu, o powierzonych nam obowiązkach służbowych czy o nowych wyzwaniach. Niekiedy jednak wykonywanie obowiązków służbowych wiąże się z ryzykiem i niewiele trzeba, aby doszło do wypadku. Dla młodego mężczyzny jeden z marcowych dni miał być kolejnym zwykłym dniem pracy, niestety okazało się być inaczej. Wystarczyła chwila, aby ten dzień skończył się dla niego tragicznie.

Okoliczności wypadku

Do tragicznego zdarzenia doszło w marcu 2006 r. Poszkodowany pracował wówczas przy naprawie nawierzchni autostrady A4. W momencie, gdy przebywał w pojeździe z przyczepą sygnalizującą w strefie zamkniętego ruchu został staranowany przez ciągnik siodłowy z naczepą, którego kierowca nie reagował na oznakowanie i poruszał się po zamkniętym pasie autostrady. Na skutek wypadku mężczyzna doznał bardzo poważnego urazu kręgosłupa, jest sparaliżowany od pasa w dół i porusza się na wózku inwalidzkim.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc !

Wypadek w pracy a odszkodowanie

Pierwotnie zdarzenie nie zostało uznane za wypadek przy pracy ponieważ poszkodowany w tym dniu miał z pracodawcą zawartą jedynie umowę o dzieło. Dlatego też wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia zrealizował jedynie ubezpieczyciel pojazdu, który spowodował wypadek.

Dopiero w 2016 r. sąd ustalił, że poszkodowanego łączył z pracodawcą stosunek pracy. Dysponując takim rozstrzygnięciem eksperci Votum S.A. podjęli się prowadzenia sprawy związanej z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego z ZUS.

W pierwszej kolejności zwrócono się do pracodawcy poszkodowanego mężczyzny z wnioskiem o sporządzenie protokołu dotyczącego ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Początkowo pracodawca odmawiał jego sporządzenia, jednak dzięki działaniom podjętym przez ekspertów Votum S.A. ostatecznie po 12 latach od zdarzenia protokół ten został sporządzony.

Dokument waz z dokumentacją zgromadzoną w aktach sprawy karnej stanowił dla podstawę do złożenia wniosku do ZUS o wypłatę świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika. W kwietniu 2019 r. ZUS wydał decyzję o wypłacie jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy w wysokości ponad 100.000,00 zł. Dodatkowo poszkodowanemu przyznano rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz z wyrównaniem.

Historia poszkodowanego mężczyzny pokazuje, że nawet pomimo początkowych trudności warto zdecydować się na pomoc ekspertów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy fachowej są w stanie pomóc poszkodowanym w uzyskaniu wszystkich należnych im świadczeń.

Olga Łukasiewicz
Olga Łukasiewicz

Redaktor

olga.lukasiewicz@votum-sa.pl

Posiada wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej. Swoją karierę zaczynała od pracy w terenie, dzięki czemu doskonale zna problemy, z jakimi zmagają się osoby poszkodowane w...czytaj więcej

Czytaj również


Pożar w gospodarstwie rolnym

Pojęcie odszkodowania zazwyczaj kojarzy się wypadkiem komunikacyjnym, na skutek którego doszło do szkody osobowej, tzn.

Opieka po wypadku – odszkodowanie

Osobie poszkodowanej w wypadku może należeć się kilka różnych świadczeń, takich jak: zadośćuczynienie, renta, zwrot

Wypadek w pracy – zadośćuczynienie dla poszkodowanej kobiety

Wypadki w pracy są o wiele bardziej powszechne niż mogłoby się to wydawać. Dochodzi do

Renta – 16 lat po wypadku

Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków, w których cierpią kierowcy i pasażerowie samochodów, a także