W ostatnich latach można było zaobserwować podwyżkę cen polis OC, którą ubezpieczyciele uzasadniali chęcią wypłacania „uczciwych” odszkodowań. Jednak zgodnie z raportem przygotowanym przez ekspertów Votum S.A., na który powołują się autorzy artykułu, odszkodowania wciąż są zaniżane.
Wytyczne KNF
Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła w 2015 roku wprowadziła wytyczne dla rynku ubezpieczeniowego. Miały one na celu zakończenie walki cenowej pomiędzy ubezpieczycielami oraz zmuszenie ich do wypłat odszkodowań bez ich uprzedniego zaniżania. Niestety poprawa była tylko chwilowa, a rok 2018 okazał się być rekordowy w kwestii zaniżania odszkodowań przez ubezpieczycieli.
Raport Votum S.A.
Eksperci Votum S.A. przygotowali raport dotyczący między innymi zaniżania szkód przez ubezpieczycieli. Analizie poddano ponad 13 tys. kosztorysów, wśród których aż 99% okazało się być zaniżonych. Ponadto w przypadku 98% z nich udało się uzyskać wyższe odszkodowanie niż to, które początkowo zaproponował ubezpieczyciel.
Odpowiedź ubezpieczycieli
Polska Izba Ubezpieczeń w swoich wypowiedziach negatywnie ocenia raport opracowany przez spółkę.
Polska Izba Ubezpieczeń skrytykowała jednak analizę firmy Votum twierdząc, że są to dane zebrane z danych Votum. Nie są niezależne, bowiem pochodzą od jednej konkretnej firmy. Po drugie – jak poinformowała Izba „Gazetę Wyborczą” – dane nie pokazują niedopłaty, tylko różnicę pomiędzy kwotą, za którą można naprawić pojazd, a żądaniami finansowymi warsztatu.
Jednak mimo podobnych stwierdzeń PIU nie można ignorować problemu zaniżania odszkodowań przez ubezpieczycieli. Co więcej tylko w 2017 r. ponad 90% spraw dotyczących szkód komunikacyjnych zakończyła się wygraną poszkodowanych kierowców.
Zapraszamy do lektury pełnej treści dostępnego na stronie internetowej auto-swiat.pl