Co zmieniło się po wyroku TSUE? – wypowiedź eksperta w programie Rozmowa Ściśle Jawna

utworzone przez | sty 3, 2020 | Z mediów

Pomimo czasu, jaki minął od momentu wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku w sprawie kredytu powiązanego z walutą franka szwajcarskiego wciąż można zaobserwować jego skutki. O tym co zmieniło się po wyroku TSUE, w tym między innymi o jego wpływie na orzecznictwo sądów krajowych oraz stanowisko banków w programie ROZMOWA ŚCIŚLE JAWNA opowiedział Paweł Wójcik, członek zarządu VOTUM Robin Lawyers wchodzącej w skład GK VOTUM.

Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc?

Czy wyrok TSUE wpłynął na orzecznictwo sądów krajowych?

Już w listopadzie można było zaobserwować oddziaływanie wyroku TSUE na orzeczenia sądów krajowych. Z pośród 54 wyroków, które zapadły w tym miesiącu, aż 40 było korzystnych dla frankowiczów, co stanowi 74%. Natomiast w październiku było to 65% z 26 wydanych wówczas wyroków.

Ponadto ekspert zwraca uwagę na to, że w najbliższym czasie można spodziewać się, że zwiększy się liczba wyroków korzystnych dla frankowiczów, a końcowe orzeczenie sądu w dużej mierze zależy od obranej przez pełnomocnika strategii procesowej. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w sytuacji, gdy powództwo dotyczy np. odfrankowienia umowy, a nie jest ono możliwe do zrealizowania, sąd może je oddalić, co jest tożsame z przegraną frankowicza.

Frankowicze a wyrok TSUE

Orzeczenie Trybunału wpłynęło nie tylko na ilość wydanych wyroków, ale również na świadomość frankowiczów, którzy zadają bardzo konkretne pytania na temat roszczeń o które mogą wnioskować. Przy tej okazji warto wspomnieć, iż średnia wartość roszczenia to ok. 70.000,00 zł.

Co więcej frankowicze podejmują coraz śmielsze działania – decydując się na powierzenie swojej sprawy profesjonalistom i skierowanie jej na drogę postępowania sądowego. Niezależnie od wybranej strategii procesowej, tj. dążenia do odfrankowienia czy unieważnienia umowy kredytowej w przypadku wygranej kredytobiorca zyskuje.

Banki nie pozostają obojętne na działania podejmowane przez frankowiczów, przy okazji sprawy państwa Dziubak pojawiły się głosy mówiące o konieczności poniesienia przez kredytobiorcę kosztów związanych z bezumownym korzystaniem z kapitału. Według eksperta bank nie ma podstaw do podejmowania podobnych działań. Potwierdza to jednak brak możliwości zastosowania polubownego rozwiązania i osiągnięcia porozumienia z bankiem na drodze pozasądowej w przypadku spraw frankowych.

Niestety o tym, jak mocno banki obstają przy swoim może świadczyć również ich postępowanie w związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego i związanego z tym proporcjonalnego zwrotu opłat dodatkowych, takich jak prowizje z dnia 11 września 2019 r. Pomimo niewielkiego stopnia skomplikowania spraw i braku niejasności wciąż są banki, które nie zwracają środków kredytobiorcom.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią wywiadu udzielonego przez eksperta, Pawła Wójcika w programie ROZMOWA ŚCIŚLE JAWNA.

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!