Na pytania zadane podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych odpowiadał Bartłomiej Krupa, Prezes Zarządu Votum S.A.
Pomoc frankowiczom
W trakcie czatu omówiono między innymi działalność spółki w zakresie pomocy osobom, które zmagają się z konsekwencjami zaciągnięcia kredytu denominowanego i indeksowanego do franka szwajcarskiego.
Do kwietnia/maja 2019 roku, tj. miesięcy, w których wydane zostały dwa wyroki SN oraz opinia Rzecznika Generalnego TSUE w polskiej sprawie frankowej, sprzedaż umów bankowych utrzymywała się na poziomie ponad 500 spraw. Wydarzenia te spowodowały, że zainteresowanie naszą ofertą obecnie wzrosło prawie dwukrotnie – mówił Prezes Zarządu, Bartłomiej Krupa. – Z pewnością wydanie orzeczenia przez TSUE w polskiej sprawie frankowej, wpłynie na ukształtowanie się linii orzecznictwa sądów powszechnych oraz na czas trwania postępowań sądowych. Już widać, że sądy powołują się na tezy zawarte w opinii Rzecznika Generalnego, który stanął po stronie kredytobiorców – dodał.
Ponadto Bartłomiej Krupa zabrał głos również w kwestii stanowiska banków wobec frankowiczów, które pomimo złożenia ponad 10 tys. reklamacji nadal pozostaje niezmienione – jedynym rozwiązaniem sporu z bankiem pozostaje niezmiennie wystąpienie na drogę sądową.
Ile czasu zajmuje przeprowadzenie jednej sprawy?
W przypadku dochodzenia roszczeń w sektorze spraw frankowych można zauważyć koncentrację spraw w sądach w Warszawie, Łodzi oraz Gdańsku. Są to miasta, w których banki, które udziały kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego mają swoje siedziby.
Przyspieszenia rotacji w obsłudze spraw frankowych upatrujemy w nadchodzącej nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego, która pozwoli na wytaczanie powództw według miejsca zamieszkania kredytobiorcy, co pozwoli rozładować obciążenie powyższych sądów na wszystkie sądy w kraju, a także wpłynie na czas trwania sprawy. Według niektórych analityków może to przyspieszyć rotacje nawet czterokrotnie. W pozostałych segmentach rotacja nie uległa istotnym zmianom w stosunku do wcześniejszych okresów – mówił Prezes Zarządu VOTUM.
W pierwszym półroczu spółka pozyskała blisko 8 tys. spraw w niemalże równej proporcji trzech segmentów. – Jeżeli jednak chodzi o wartość naszego portfela to na etapie przedprocesowym dominują sprawy bankowe stanowiąc 56 procent jego wartości, a na etapie procesowym – szkody osobowe z udziałem na poziomie 64 procent – dodał Bartłomiej Krupa. Jest to konsekwencja dywersyfikacji działalności spółki, która koncentruje się a trzech segmentach: sprawach odszkodowawczych, sprawach bankowych oraz cesjach wierzytelności.
Wciąż najbardziej dochodowym segmentem jest segment szkód osobowych, jednak równie wysoką rentowność uzyskujemy na sprawach rzeczowych. Nowy segment dochodzenia roszczeń w sprawach bankowych pomimo stale rosnących nakładów przekroczył już próg rentowności, ale oczywiście to wynagrodzenia z tytułu succes fee są głównym przychodem, który będzie determinował wynik tego segmentu w przyszłości – mówi Prezes Zarządu VOTUM S.A.
Wpływ dywersyfikacji działalności można również zauważyć analizując wzrost cen akcji VOTUM. Zarówno bieżące wyniki Grupy Kapitałowej, jak i rekordowy portfel roszczeń o wartości 1,1 mld zł znalazły swoje odzwierciedlenie w kursie akcji. Nie bez znacznia jest również bardziej przewidywalne otoczenie prawne.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu.