Frankowicze zachęceni korzystnym orzecznictwem sądów krajowych oraz opinią Rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej co raz chętniej decydują się na powierzenie swoich spraw profesjonalnemu pełnomocnikowi i postępowanie sądowe. Czy warto wówczas skorzystać również z opinii biegłego? Jak długo trwa oczekiwanie na jej wydanie i z jakimi kosztami wiąże się jej uzyskanie? Eksperci VOTUM S.A. odpowiedzieli na te pytania w artykule opublikowanym na portalu BiznesTuba.
Czy powołanie biegłego jest zasadne?
Zgodnie z art. 278 Kodeksu postępowania cywilnego biegłego powołuje się w postępowaniu sądowym w wypadkach wymagających specjalistycznej wiedzy. Ponadto biegły powinien posiadać znaczne doświadczenie zawodowe, szersze niż przeciętnie występujące w danym zawodzie.
Masz kredyt we frankach! Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Opinia biegłego stanowi niezależny osąd w sprawie osoby niezależnej, która nie ma interesu prawnego w konkretnym rozstrzygnięciu sprawy.
Opinią biegłego jest wyłącznie opinia sporządzona przez osobę wyznaczoną przez sąd w konkretnej sprawie, na podstawie uprzednio wydanego postanowieniu o powołaniu biegłego. Jakakolwiek inna, pisemna opinia złożona do akt nie będzie już miała charakteru opinii biegłego, może być wykorzystana jedynie pomocniczo jako dowód. Pozasądowa opinia jest traktowana jako dokument prywatny i nie korzysta z domniemania zgodności z prawdą zawartych w niej twierdzeń. Biegłego powołuje się z listy stałych biegłych sądowych, prowadzonej w okręgu danego sądu okręgowego. Przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego powinno być poprzedzone wysłuchaniem stron co do liczby biegłych i ich wyboru – informuje Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych VOTUM S.A.
Rola biegłego w sprawach bankowych
W przypadku spraw dotyczących kredytów frankowych od biegłego wymaga się przede wszystkim wiedzy z zakresu bankowości oraz prawa bankowego.
– Roszczenie z tytułu nadpłaconych rat kredytowych wiąże się z analizą historii spłat danego kredytu, przy uwzględnieniu zmian oprocentowania i kursów stosowanych przez bank, czy kosztów i skutków podpisanych aneksów do umowy. Istotne jest więc posiadanie kompetencji i wiedzy w zakresie, w którym sąd takiej wiedzy nie posiada. Wiedza ta jest wykorzystywana do fachowego wyjaśnienia i oceny faktów. Biegły z zakresu rachunkowości finansowej powoływany jest celem potwierdzenia prawidłowości wyliczeń przedstawionych przez stronę – komentuje Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych.
Ponadto dowód z opinii nie może być zastąpiony inną czynnością dowodową np. zeznaniem świadka, gdyż świadek nie posiada odpowiedniej wiedzy z danej dziedziny, mającej wpływ na rozstrzygnięcie sporu cywilnego.
– Przyjmuje się, że sąd nie jest związany wnioskami co do liczby biegłych i wyboru osoby biegłego oraz jego specjalności nawet wówczas, jeżeli wnioski stron w tym zakresie pozostają zgodne. Opinia biegłego w sprawie bankowej pozwala na dokładne wyliczenie wysokości należnych kwot, często służy również potwierdzeniu wyliczeń dokonanych przez powoda, ale również może zostać wykorzystana przez stronę pozwaną do podważenia stanowiska kredytobiorcy – dodaje Kacper Jankowski z VOTUM S.A.
Z jakimi kosztami wiąże się skorzystanie z opinii biegłego?
W sytuacji, gdy sąd przychyli się do wniosku o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego wymagana jest wpłata zaliczki na ten cel. Zobowiązaną do pokrycia wynagrodzenia biegłego jest strona postępowania, która ze względu na swój interes prawny wniosła o sporządzenie opinii. Wynagrodzenie biegłego jest jednak wydatkiem, który strona przegrywająca jest zobowiązana zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie.
Wysokość zaliczki na biegłego każdorazowo określana jest przez sąd. W sprawach bankowych koszty opinii wahają się w granicach od 1000 zł do 3000 zł, na ich wysokość mają wpływ między innymi wymagane kwalifikacje, czas niezbędny do wydania opinii, nakład pracy, a także wysokość wydatków poniesionych przez biegłego.
Po wpłacie zaliczki przez wnioskodawcę sąd przekazuje akta do sporządzenia opinii wraz z oznaczeniem terminu, do którego opinia powinna być sporządzona. Sąd każdorazowo określa ten termin indywidualnie biorąc pod uwagę między innymi dostępność biegłych i stopień skomplikowania zleconej opinii. W przypadku powołania biegłego z zakresu rachunkowości termin ten waha się w granicach 45-90 dni, jednak mogą pojawić się okoliczności mające wpływ na jego wydłużenie. Termin na sporządzenie opinii dla biegłego biegnie od momentu, w którym otrzyma on akta sprawy. Jeżeli okaże się, że rzeczywiste koszty wykonania opinii są większe od wniesionej zaliczki, przewodniczący wzywa o jej uzupełnienie.
Udział biegłych w postępowaniach przygotowawczych i sądowych, ma istotne znaczenie dla prawidłowości i sprawności działania wymiaru sprawiedliwości. Praktyka wskazuje, że dowód z opinii biegłego ma istotne znaczenie w procesach, nierzadko przesądzając o treści wyroków.