W najnowszym numerze Gazety Ubezpieczeniowej ukazał się artykuł na temat regulacji rynku odszkodowawczego, którego dotyczyło posiedzenie Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, które odbyło się 13 lutego. Posiedzenie organu zostało jednak przerwane do momentu uzyskania oficjalnego stanowiska Rady Ministrów.
Krytyczne uwagi dotyczące projektu
Podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka padło wiele negatywnych stwierdzeń pod adresem nowych regulacji. Zarzucono im między innymi faworyzowanie ubezpieczycieli, skrytykowano również zakaz akwizycji oraz zakaz cesji roszczeń na rzecz osób trzecich.
Szereg krytycznych uwag pod adresem projektu regulacji branży odszkodowawczej wygłosił między innymi mecenas Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Finansowego.
Jeśli zakłady ubezpieczeń nie zaniżałyby odszkodowań, to nie byłoby takiego pola do działalności tych podmiotów – twierdzi przedstawiciel Rzecznika Finansowego. Zwrócił on również uwagę na fakt, iż w ciągu ostatnich dwóch lat do sądów skierowano 200 tys. spraw, z czego 90% zakończyło się wygraną osób poszkodowanych w wypadkach oraz reprezentujących ich kancelarii odszkodowawczych.
Mecenas Aleksander Daszewski krytykuje również zakaz akwizycji, co więcej uważa, że jest to mniej więcej tak, jakbyśmy zakazali akwizycji zakładom ubezpieczeń z uwagi na to, że „wciskały” ubezpieczonym tak zwane polisolokaty. Przecież też doszło tam do wielu nieprawidłowości czy wynaturzeń – zaznaczył reprezentant Rzecznika.
Ministerstwo Sprawiedliwości o projekcie
Uwagi do projektu zgłosiło również Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest odpowiedzialne za opracowanie stanowiska Rady Ministrów odnośnie regulacji.
Co do zasady, dostrzegając potrzebę, aby ten rynek funkcjonował w sposób prawidłowy, etyczny, czysty, rząd widzi potrzebę uchwalenia regulacji. Natomiast prace, które prowadzimy na forum ministerstwa, już pokazały, ze wymaga ona poważnych korekt – oświadczyła Agnieszka Gołaszewska, zastępca dyrektora Departamentu Legislacyjnego Prawa Cywilnego MS.
Przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zdecydował o ogłoszeniu przerwy w posiedzeniu Komisji do czasu uzyskania stanowiska Rady Ministrów w sprawie nowych regulacji. Ustawa w dotychczasowej formie zamiast chronić osoby poszkodowane w wypadkach, może doprowadzić do sytuacji, w której będą miały utrudniony dostęp do chociażby informacji na temat tego, jakie świadczenia im przysługują.