Kancelarie z Grupy Kapitałowej Votum w trzech pierwszych kwartałach 2024 r. wytoczyły ok. 10,7 tysięcy powództw dotyczących kredytów frankowych. Tylko w trzecim kwartale ilość powództw sięgnęła ok. 3,06 tysięcy, a więc o ponad 46% więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie. Jak zapowiada Prezes zarządu Votum S.A. Bartłomiej Krupa, w całym 2024 r. kancelarie należące do GK Votum wytoczą bankom ok. 13 tysięcy pozwów w sprawach frankowych.
Umowy zawarte z frankowiczami
W końcówce września b.r. Grupa Kapitałowa Votum prowadziła łącznie 48,4 tys. spraw dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych do waluty obcej. Wartość przedmiotu sporu wynosiła 10,75 mld zł.
Eksperci Votum Group wciąż widzą ogromny potencjał na obecnym rynku i chcą go wykorzystać, aktywnie znajdując nowych klientów z grona kredytobiorców CHF.
Po naszej stronie widzimy jeszcze ogrom pracy do wykonania w zakresie pozyskania kolejnych klientów, których grupa jest tak liczna, jak ta, która do tej pory już cokolwiek zrobiła, a nawet liczniejsza.
Nowe kontrakty frankowe
W trzecim kwartale 2024 kancelarie należące do Grupy K Votum podpisały blisko 1700 nowych umów dotyczących kredytów frankowych. Według Prezesa zarządu Votum SA Bartłomieja Krupy utrzymanie miesięcznego tempa na poziomie 600-700 nowych kontraktów sprawia, że możliwe jest powtórzenie wyników z lat 2020-2021.
Prognozowany jest dalszy wzrost liczby prawomocnych wyroków wydawanych w drugiej instancji. W 2024 roku liczba takich wyroków wzrosła do 2 600 z 1 800 w roku poprzednim.
Bazując na zapowiedziach ministra sprawiedliwości, liczymy na to, że nie tyle nawet zmiany o charakterze prawnym, co zmiany o charakterze organizacyjnym, to znaczy wzmocnienie kadrowe sądów wraz z klarowaniem się kolejnych obszarów orzeczniczych daje podstawy do tego, żeby zakładać, że będziemy mieli do czynienia z kontynuacją wzrostu liczby wyroków prawomocnie kończonych w drugiej instancji w kolejnych okresach.
Ugody z bankami a procesy sądowe
Prezes zarządu Votum SA zauważył także, że istnieje kilka czynników sprzyjających przewidywaniom dalszego wzrostu liczby rozstrzygnięć. Wskazał na usprawnienia organizacyjne w sądach oraz odciążenie ich dzięki sprawom zakończonym ugodami frankowymi, które wcześniej były w toku. Określił to jako swego rodzaju „odkorkowanie” systemu. Planowane przez banki zwiększenie liczby proponowanych ugód GK Votum postrzega jak szansę, a nie zagrożenie. Przewiduje się, że coraz więcej banków zrezygnuje z wnoszenia apelacji.
Sankcja kredytu darmowego
Poza sprawami dotyczącymi kredytów frankowych Grupa Kapitałowa Votum zajmuje się m.in. również sankcją kredytu darmowego, która chroni kredytobiorców gotówkowych. W bieżącym roku kancelarie należące do GK Votum zawarły ok. 4,5 tys. kontraktów związanych właśnie z SKD.