Ostatnie kilka lat to czas dynamicznego rozwoju branży fotowoltaicznej. Świadczy o tym chociażby ilość firm, które oferują usługi sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych. Dlatego wybór instalatora może okazać się wyzwaniem. Instalacja fotowoltaiczna – czym kierować się przy wyborze instalatora? Jakie elementy oferty są szczególnie istotne? Czy cena powinna być głównym kryterium wyboru?
Fotowoltaika dla domu – SPRAWDŹ!
Instalacja fotowoltaiczna – dlaczego warto?
Wiele osób, które dopiero zastanawiają się nad inwestycją w fotowoltaikę nie wie, czy instalacja fotowoltaiczna jest im potrzebna, a przede wszystkim co mogą zyskać dzięki tej inwestycji. Niewątpliwie jedną z wielu korzyści posiadania własnej elektrowni słonecznej jest niezależność od rosnących cen prądu. Ponadto instalacja fotowoltaiczna zwraca się już po kilku latach, a zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na inny cel.
Jak wybrać instalację fotowoltaiczną dopasowaną do naszych potrzeb?
Instalacja fotowoltaiczna ma służyć nam przez 20/30 lat, dlatego niezwykle istotne jest jej właściwe dopasowanie do naszych potrzeb. Należy przy tym uwzględnić kilka różnorodnych czynników, do których należą między innymi:
- zużycie energii,
- urządzenia z których korzystamy na co dzień, takie jak lodówka, piekarnik, itp.
- zastosowane ogrzewanie, np. pompa ciepła, piec gazowy,
- nasłonecznienie i ewentualne zacienienia,
- stan, nachylenie oraz rodzaj dachu.
Z uwagi na fakt, że instalacja ma nam służyć przez długi czas warto przyjrzeć się nie tylko powyższym czynnikom, komponentom, ale również firmie, która ma zająć się montażem paneli fotowoltaicznych. Niezależnie czy zdecydujemy się je ulokować na dachu czy na gruncie. Sprawdźmy podstawowe informację o danym podmiocie, takie jak m.in. wysokość kapitału zakładowego, forma prawna spółki. Najbardziej wiarygodna będzie spółka akcyjna, w przypadku której możemy mieć pewność, że musiała spełnić szereg rygorystycznych wymagań.
Czy cena to najważniejsze kryterium wyboru?
Niska cena wciąż dla wielu osób jest głównym kryterium wyboru instalacji fotowoltaicznej. Tymczasem ze względu na to przez ile lat mamy korzystać z prądu ze słońca warto wziąć pod rozwagę również inne czynniki, takie jak gwarancja, jakość, obsługa posprzedażowa, a przede wszystkim bezpieczeństwo. To ostatnie nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza biorąc pod uwagę informacje dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, jakie w ostatnim czasie pojawiają się w mediach.
Najprostszym sposobem zadbania o bezpieczeństwo instalacji jest wybór komponentów wysokiej jakości oraz montaż instalacji przez certyfikowanego montera. Niektórym możliwość skorzystania z opcji – fotowoltaika zrób to sam może wydawać się interesująca, ale w końcowym rozliczeniu okazuje się, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.
Instalacja fotowoltaiczna – na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?
Podejmując decyzję o zakupie instalacji fotowoltaicznej warto wybrać podmiot, który oferuje nam coś więcej niż usługę sprzedał-zainstalował. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że instalacja ma nam służyć przez długi okres czasu, wybierzmy kompleksową obsługę.
Dzięki wybraniu sprawdzonego dostawcy możesz oczekiwać, że obsługa będzie obejmować kompleksowy zakres czynności. Zaczynając od audytu, przez przygotowanie projektu dopasowanego do Twoich potrzeb, na pomocy w uzyskaniu dotacji i zgłoszeniu do Zakładu Energetycznego kończąc. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze dostawcy oprócz powyższych czynników warto również sprawdzić, jak wygląda opieka posprzedażowa. Przykładowo w ramach programu Votum Energy Concierge można skorzystać z takich usług jak:
- monitoring rachunków,
- bezpłatne konsultacje,
- monitoring instalacji.
Więcej informacji znajduje się na stronie Votum Energy SA.