Rząd przedstawił swoje stanowisko dotyczące regulacji branży odszkodowawczej – Rada Ministrów jest za dalszymi pracami nad senackim projektem ustawy o świadczeniu usług dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, ale chce wprowadzenia zmian o które postulowały Kancelarie Odszkodowawcze.
Zmiany w projekcie
Rząd zaproponował szereg zmian do projektu, dotyczą one między innymi zniesienia zakazu cesji wierzytelności, którego wprowadzenie drastycznie pogorszyłoby sytuację poszkodowanego, a także ustalenia poziomu maksymalnego wynagrodzenia pobieranego przez kancelarie odszkodowawcze.
„Na rynku kancelarii odszkodowawczych występuje duża konkurencja i potencjalny klient będzie mógł wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę, kierując się wysokością wynagrodzenia. Określenie wynagrodzenia maksymalnego na zbyt niskim poziomie może skutkować ograniczeniem możliwości poszukiwania profesjonalnej pomocy przy skomplikowanych i czasochłonnych sprawach” – czytamy w stanowisku.
Został zniesiony również zakaz bezpośredniego pozyskiwania klientów, przy jednoczesnym zachowaniu przepisów zakazujących agresywnej akwizycji i pozyskiwania klientów na szpitalnych łóżkach, co zostało pozytywnie przyjęte przez rynek.
Ponadto rząd chce, by akwizycja i reklama nie mogły być prowadzone w miejscach udzielania świadczeń zdrowotnych, w domach pogrzebowych, na cmentarzach czy budynku zamieszkania poszkodowanego lub najbliższej rodziny i w odległości 100 m od nich.
Będą też wyjątki: obostrzenie nie obejmie budynków użyteczności publicznej (nie tylko obiekty administracji publicznej czy wymiaru sprawiedliwości, ale i handlu czy gastronomii).
Stanowisko Rządu w wielu obszarach powiela argumentację prezentowaną w toku prac legislacyjnych, co niesie nadzieję na pozytywne efekty dalszych prac nad projektem. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępną na stronie internetowej Rzeczpospolitej.