W mediach coraz częściej pojawiają się hasła dotyczące nieważności umowy kredytu. Kredytobiorcy posiadający kredyt frankowy niejednokrotnie zastanawiają się, czego tak naprawdę dotyczy to zagadnienie, a przede wszystkim jakie skutki niesie ze sobą stwierdzenie przez sąd, że umowa kredytu jest nieważna. Jest to stosunkowo nowa forma rozstrzygnięcia w sprawach kredytów frankowych, dlatego też budzi wśród Frankowiczów pewne obawy.
Co dla kredytobiorcy oznacza unieważnienie umowy kredytowej?
– Kluczową konsekwencją stwierdzenia nieważności umowy kredytu jest okoliczność traktowania takiej umowy, jakby nigdy nie została zawarta. Orzeczenie sądu w tym przedmiocie jest deklaratoryjne, co oznacza, że nie kreuje tego skutku, a jedynie potwierdza, że ze względu na doniosłe wady umowy nie funkcjonuje ona pomiędzy stronami od samego początku (w szczególności, gdy do ukształtowania stosunku umownego doszło w sposób wyraźnie krzywdzący Kredytobiorców, przy wykorzystaniu przez drugą stronę silniejszej pozycji. Za przykład może posłużyć naruszenie zasady równości stron przejawiającej się w jednostronnym ustalaniu wysokości zobowiązania Kredytobiorców przez bank, co prowadzi do znacznej dysproporcji w spełnianych przez strony świadczeniach, a tym samym do rażącej ich nieekwiwalentności) – komentował dla portalu BiznesTuba.pl, Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych VOTUM S.A.
Sprawdź, jak możemy Ci pomóc !
Eksperci Votum S.A. zwracają również uwagę na fakt, że stwierdzenie nieważności umowy, a więc traktowanie jej jakby nigdy nie została zawarta przekłada się przede wszystkim na możliwość domagania się zwrotu już spełnionych świadczeń. Orzeczenie stwierdzające nieważność umowy kredytu przesądza również o braku obowiązku spełniania na rzecz banku świadczeń w przyszłości, a więc o zezwoleniu na zaprzestanie spłaty kolejnych rat kredytu bez obawy wystąpienia z roszczeniami przez bank.
Jakie skutki dla Kredytobiorcy niesie ze sobą unieważnienie umowy kredytowej?
Przepisy kodeksu cywilnego które stanowią, że strony umowy uznanej za nieważną zobligowane są do zwrotu tego, co wzajemnie świadczyły.
– Bank jest zatem zobowiązany do zwrotu Kredytobiorcom wszystkich środków, które dotychczas uzyskał na podstawie nieważnej umowy, natomiast Kredytobiorcy muszą zwrócić rzeczywiście wypłacone przez Bank kwoty kredytu. Jest to rozwiązanie korzystne dla Kredytobiorców, gdyż zobligowani są do zwrotu wyłącznie wypłaconego przez bank kapitału, bez odsetek umownych. Oznacza to, że w takim przypadku finalnie korzystali oni z uruchomionego kredytu bez jakichkolwiek kosztów z tym związanych – dodaje Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych VOTUM S.A.
Warto jednak podkreślić, że bank uprawniony jest do potrącenia kwoty swojego zobowiązania z kwotą rzeczywiście wypłaconego w złotówkach kapitału na rzecz Kredytobiorców, co niweluje niepraktyczny obrót gotówki. Jeżeli kwota wypłaconego kapitału przewyższa sumę wpłaconych przez Kredytobiorców środków, może to prowadzić do sytuacji, w której Kredytobiorcy zobowiązani będą do niezwłocznego zwrotu na rzecz banku pozostałej po dokonanym potrąceniu kwoty kapitału. Niemniej jednak, jeżeli nie posiadają oni stosownych środków, sąd w wyroku stwierdzającym nieważność umowy kredytowej może z urzędu (z własnej inicjatywy) lub też działając na wniosek zgłoszony przez Kredytobiorców, rozłożyć świadczenie na raty, o ile uzna, że znajduje to uzasadnienie w okolicznościach sprawy. W takim przypadku sąd określa wysokość poszczególnych rat oraz czas ich zapłaty.
Podsumowując, nie należy się obawiać się roszczenia o stwierdzenie nieważności umowy kredytu , ale trzeba pamiętać, że nie w każdej sprawie będzie ono mogło być rozpatrywane. Warto jednak rozważyć unieważnienie umowy kredytowej, ponieważ jest ono kompleksowe, ale również definitywne rozwiązanie zagadnienia związanego z kwestią kredytu frankowego.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na stronie internetowej biznestuba.pl