Każdego dnia dochodzi do wielu wypadków drogowych, a do ich przyczyn można zaliczyć między innymi nadmierną prędkość niedostosowaną do warunków jazdy, brawurę kierowców oraz jazdę pod wpływem alkoholu. Chcąc wymusić na użytkownikach drogi odpowiednie zachowania na drodze planuje się wprowadzenie znacznie wyższych mandatów, a nawet możliwość utraty samochodu za spowodowanie wypadku po pijanemu. Głos w tej sprawie zabrała Gabriela Dubiniak, Zastępca Kierownika Działu Szkód Osobowych i Korporacyjnych VOTUM S.A.
Konsekwencje spowodowania wypadku
Kary w przypadku osób łamiących przepisy o ruchu drogowym mają zostać znacznie zaostrzone, a sprawcy może grozić nawet utrata samochodu, co ma mieć miejsce w sytuacji, gdy kierowca spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu. Warto jednak pamiętać, że wówczas odpowiedzialność ponosi nie tylko kierowca, ale również pasażer, który świadomie wsiadł do samochodu prowadzonego przez osobę nietrzeźwą. W ten sposób naraża się on nie tylko na ryzyko utraty zdrowia czy życia, ale również finansowe.
Jeśli do wypadku dojdzie z winy pijanego kierowcy pasażer, który z nim podróżował może nie otrzymać pełnej wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciel może zastosować przyczynienie liczone procentowo w zależności od indywidualnej sytuacji poszkodowanego.
Takie przynajmniej są pomysły na to by zaostrzyć kary i podnieść mandaty dla osób łamiących przepisy o ruchu drogowym. Samochód będzie można stracić za najgroźniejsze zdarzenia na drodze. Chodzi o spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Warto jednak pamiętać, że już dziś osoba podróżująca z pijanym kierowcą w razie wypadku może dostać znacznie niższe odszkodowanie – mówi Gabriela Dubiniak Zastępca Kierownika Działu Szkód Osobowych i Korporacyjnych VOTUM S.A.
Ponadto znacząco mają wzrosnąć mandaty za popełniane wykroczenia. Najbardziej dotkliwa ma być kara 2 000,00 zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h. Karane ma być także wyprzedzanie na pasach oraz wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.
Osoby poszkodowane w wypadkach zmagają się z ich konsekwencjami nawet kilka czy kilkanaście lat po zdarzeniu, dlatego szczególnie istotnym jest, aby otrzymały wszystkie należne im świadczenia. Skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika może być pomoce zwłaszcza w sytuacjach, w których ubezpieczyciel może zastosować przyczynienie i pomniejszyć wypłatę odszkodowania.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu BiznesTuba.