Z opublikowanego przez UFG Biuletynu[1] wynika, że ubezpieczyciele wypłacają coraz wyższe odszkodowania z tytułu szkód osobowych. Dzieje się tak mimo tego, że ogólna liczba wypadków maleje. Jak zatem wytłumaczyć to zjawisko i co ono oznacza dla Ciebie?
Na drogach jest bezpieczniej
Choć ubezpieczyciele wydają większe kwoty na odszkodowanie za wypadek, nie jest to wynikiem wzrostu ilości wypadków. Wręcz przeciwnie. W 2015 roku[2] (w porównaniu z 2014 r.) było mniej o 7% wypadków drogowych, o 7% zmniejszyła się także liczba rannych w wyniku zdarzenia drogowego. I co bardzo ważne – na drogach w 2015 roku życie straciło o 10% mniej osób niż w roku poprzednim.
W swoim raporcie UFG zwraca uwagę także na to, że coraz częściej zgłaszają się do ubezpieczycieli osoby poszkodowane we wcześniejszych latach. Wzrasta także liczba osób domagających się świadczeń odszkodowawczych kilkanaście lat po zdarzeniu komunikacyjnym, a także bliscy ofiar wypadków.
Większa świadomość poszkodowanych w zakresie ich praw
Zwiększona liczba roszczeń za szkody osobowe dotyczących zdarzeń sprzed kilku, czy też nawet kilkunastu lat, to z pewnością wynik zmiany podejścia ubezpieczycieli do rozpatrywania tego typu spraw, ale i ogromnej roli kancelarii odszkodowawczych, które przyczyniły się do zmian w polityce płatniczej zakładów ubezpieczeń. O prawie najbliższych do stosowanego zadośćuczynienia za doznane cierpienia pisaliśmy m.in. w artykule „Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej”.
Zmienia się także podejście do zwrotu kosztów rehabilitacji po wypadku komunikacyjnym. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że może uzyskać odszkodowanie za wypadek, które mogą przeznaczyć na leczenie i rehabilitację. Większe kwoty odszkodowań to także wynik zwrotu kosztów leczenia.
Odszkodowanie za wypadek nawet do 20 lat po zdarzeniu
Dużą rolę we wzroście wypłat odgrywają także kancelarie odszkodowawcze, które zachęcają poszkodowanych do weryfikowania działań ubezpieczycieli oraz do odwoływania się od niekorzystnych decyzji. VOTUM S.A. oferuje bezpłatną analizę roszczeń każdemu poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym. Dzięki temu każdy może za darmo sprawdzić, czy otrzymał wszystkie należne mu świadczenia i czy ich kwoty były adekwatne do doznanej krzywdy.
Jak widać, poszkodowani w wypadkach mają coraz większe szanse na to, by uzyskać odszkodowanie za wypadek w odpowiedniej wysokości.
[2] http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/121461,Rok-2015-bardziej-bezpieczny.html?search=234333738