Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
3 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto to, choć zostało ustanowione przez ONZ już w 1992 r., wciąż nie jest rozpoznawalne w takim stopniu, jak powinno. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat niepełnosprawności, jej wpływu na życie osób niepełnosprawnych i barier, z którymi się stykają w codziennym funkcjonowaniu.
VOTUM S.A. leży na sercu los osób z niepełnosprawnościami. Staramy się oferować im nie tylko pomoc w uzyskaniu odszkodowania i innych świadczeń, ale także objąć kompleksową opieką. Właśnie dlatego wdrożyliśmy program Pierwsze kroki, w ramach którego wspieramy aktywizację zawodową i społeczną osób najciężej poszkodowanych w wypadkach.
Jesteśmy również partnerami konkursu Człowiek bez Barier, organizowanego od 2003 r. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Co roku tytuł Człowieka bez barier otrzymuje osoba niepełnosprawna, która przełamuje swoje ograniczenia i tym samym jest inspiracją i przykładem dla tych, którzy potrzebują zachęty do tego, by mimo przeszkód zdrowotnych żyć aktywnie.
Pracujemy z osobami niepełnosprawnymi na co dzień. Czy jednak na pewno wiemy, z czym się borykają? W przededniu Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych postanowiliśmy dobitnie uświadomić sobie, jakie bariery codziennie pokonują osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.
Spróbujesz?
Od rana w różnych miejscach w firmie stały wózki inwalidzkie, a każda przechodząca obok nich osoba mogła sprawdzić, czy da radę dostać się w wyznaczone miejsce. Nie każdy zdecydował się na to, by usiąść na wózku lub przemieszczać się na nim. Jednak nasi koledzy i koleżanki, którzy spróbowali, z pewnością zmienili optykę.
Jednym wystarczyło jedynie popatrzenie na otoczenie z perspektywy wózka. Inni próbowali jazdy windą, przewożenia teczek lub kubków z napojami czy nawet poruszania się po firmowym parkingu i wsiadania do samochodu.
Nasz kolega udostępnił także swój rower treningowy – handbike. Mogliśmy dzięki temu poznać specyfikę jego treningów, sposób, w jaki działa rower ręczny, i dowiedzieć się, ile siły trzeba, by wprawić w ruch koła.
Wiemy, że wielu osobom akcja otworzyła oczy i pozwoliła całkowicie zmienić perspektywę. Dzięki wózkom i rowerowi Rafała dowiedzieliśmy się, jak trudne może być przejechanie po bruku lub manewrowanie wózkiem w windzie. Już nie domyślamy się – teraz trochę też to wiemy. Teraz jeszcze bardziej szanujemy naszych klientów, którzy borykają się z niepełnosprawnością, i chcemy działać na ich rzecz.