Podwyższenie renty po wypadku z pomocą Votum Odszkodowania

utworzone przez | mar 24, 2025 | Aktualności

W wyniku wypadków komunikacyjnych poszkodowani często potrzebują długotrwałego leczenia i rehabilitacji. To wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zadośćuczynienie i odszkodowanie nie zawsze wystarczają. Warto wtedy ubiegać się o inne świadczenia, które zapewnią wsparcie finansowe. Renta powypadkowa może pomóc w trudnej sytuacji. W artykule wyjaśniamy, czym jest renta powypadkowa, jakie warunki trzeba spełnić, by ją uzyskać oraz jak przebiega proces ubiegania się o jej wypłatę.

Świadczenia dla poszkodowanych

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, przy pracy czy w gospodarstwie rolnym mają prawo starać się rekompensatę od ubezpieczyciela sprawcy. Jednym z takich świadczeń, obok odszkodowania czy zadośćuczynienia, jest renta. Wypłacana co miesiąc ma za zadanie wspomóc poszkodowanego w powypadkowej codzienności. Nie każdy jednak może otrzymać rentę. W jakich przypadkach jest ona wypłacana?

renta powypadkowa, PZU, Votum SA

Renta od ubezpieczyciela sprawcy wypadku

Rodzajów rent, o które można ubiegać się od ubezpieczyciela sprawcy wypadku jest kilka. Ich przyznanie zależy od skutków zdarzenia i sytuacji poszkodowanego. Kiedy przysługują konkretne świadczenia?

  • Renta wyrównawcza – przysługuje, kiedy poszkodowany całkowicie lub częściowo stracił zdolność do pracy.
  • Renta z tytułu zwiększonych potrzeb – prawo do niej mają osoby, które regularnie ponoszą koszty związane z leczeniem lub rehabilitacją po wypadku.
  • Renta z tytułu zmniejszonych widoków powodzenia na przyszłość – przysługuje w sytuacji, gdy poszkodowany wyróżnił się szczególnym talentem, ale zdarzenie odebrało mu możliwość pełnego rozwoju.
  • Renta alimentacyjna – należy się osobom, które w wyniku wypadku straciły osobę zobowiązaną do ich utrzymywania.

    Podwyższenie renty po wypadku

    Przepisy prawa pozwalają na zmianę wysokości wypłacanej renty – renta może być więc podniesiona lub obniżona.

    Jeśli okaże się, że w trakcie pobierania renty z tytułu zwiększonych potrzeb koszty leczenia czy rehabilitacji powypadkowej wzrosły, wtedy możesz zwrócić się do ubezpieczyciela z wnioskiem o podniesienie renty. Pamiętaj, że musisz udowodnić wzrost kosztów dokumentami. Wzrosnąć może także renta z tytułu utraconych możliwości zarobkowych – musisz wtedy wykazać wzrost potencjału zarobkowego.

    Votum Odszkodowania pomaga poszkodowanym

    Rentę powypadkową PZU przyznaje na podstawie odpowiednich dokumentów. Należy je zgromadzić i przedłożyć w określonym terminie. Najważniejsze z nich to:

    • Dokumentacja medyczna – orzeczenie lekarskie potwierdzające wymiar uszczerbku na zdrowiu, informacje o ewentualnej niezdolności do pracy (oraz jej stopniu i długotrwałości), przebieg leczenia.
    • Zaświadczenie o zarobkach (jeżeli dotyczy) – zaświadczenie o wysokości zarobków lub inne dokumenty potwierdzające wysokość dotychczasowego wynagrodzenia.
    • Dokumenty potwierdzające wypadek – np. protokół powypadkowy, raport policyjny.

    PZU może poprosić również o inne dodatkowe dokumenty w zależności od specyfiki sytuacji.

    renta powypadkowa, PZU, Votum SA

    Podwyższenie renty po wypadku – podsumowanie

    Dochodzenie renty powypadkowej od może okazać się skomplikowanym zagadnieniem wymagającym biegłej znajomości prawa. Aby skutecznie dochodzić swoich praw, warto skorzystać z pomocy pełnomocnika. Votum Odszkodowania S.A. należące do Grupy Kapitałowej Votum od 19 lat wspiera poszkodowanych w sprawach odszkodowawczych. Eksperci Votum Odszkodowania służą profesjonalną pomocą w procesie uzyskiwania renty powypadkowej.

    votum group

    Gorące tematy:

    Pomoc frankowiczom

    Klient indywidualny

    Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

    zwrot z banku odsetki koszty

    Sankcja kredytu darmowego

    Klient indywidualny

    Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!