W wyniku wypadków komunikacyjnych poszkodowani często potrzebują długotrwałego leczenia i rehabilitacji. To wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zadośćuczynienie i odszkodowanie nie zawsze wystarczają. Warto wtedy ubiegać się o inne świadczenia, które zapewnią wsparcie finansowe. Renta powypadkowa może pomóc w trudnej sytuacji. W artykule wyjaśniamy, czym jest renta powypadkowa, jakie warunki trzeba spełnić, by ją uzyskać oraz jak przebiega proces ubiegania się o jej wypłatę.
Świadczenia dla poszkodowanych
Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, przy pracy czy w gospodarstwie rolnym mają prawo starać się rekompensatę od ubezpieczyciela sprawcy. Jednym z takich świadczeń, obok odszkodowania czy zadośćuczynienia, jest renta. Wypłacana co miesiąc ma za zadanie wspomóc poszkodowanego w powypadkowej codzienności. Nie każdy jednak może otrzymać rentę. W jakich przypadkach jest ona wypłacana?

Renta od ubezpieczyciela sprawcy wypadku
Rodzajów rent, o które można ubiegać się od ubezpieczyciela sprawcy wypadku jest kilka. Ich przyznanie zależy od skutków zdarzenia i sytuacji poszkodowanego. Kiedy przysługują konkretne świadczenia?
- Renta wyrównawcza – przysługuje, kiedy poszkodowany całkowicie lub częściowo stracił zdolność do pracy.
- Renta z tytułu zwiększonych potrzeb – prawo do niej mają osoby, które regularnie ponoszą koszty związane z leczeniem lub rehabilitacją po wypadku.
- Renta z tytułu zmniejszonych widoków powodzenia na przyszłość – przysługuje w sytuacji, gdy poszkodowany wyróżnił się szczególnym talentem, ale zdarzenie odebrało mu możliwość pełnego rozwoju.
- Renta alimentacyjna – należy się osobom, które w wyniku wypadku straciły osobę zobowiązaną do ich utrzymywania.
Podwyższenie renty po wypadku
Przepisy prawa pozwalają na zmianę wysokości wypłacanej renty – renta może być więc podniesiona lub obniżona.
Jeśli okaże się, że w trakcie pobierania renty z tytułu zwiększonych potrzeb koszty leczenia czy rehabilitacji powypadkowej wzrosły, wtedy możesz zwrócić się do ubezpieczyciela z wnioskiem o podniesienie renty. Pamiętaj, że musisz udowodnić wzrost kosztów dokumentami. Wzrosnąć może także renta z tytułu utraconych możliwości zarobkowych – musisz wtedy wykazać wzrost potencjału zarobkowego.
Votum Odszkodowania pomaga poszkodowanym
Rentę powypadkową PZU przyznaje na podstawie odpowiednich dokumentów. Należy je zgromadzić i przedłożyć w określonym terminie. Najważniejsze z nich to:
- Dokumentacja medyczna – orzeczenie lekarskie potwierdzające wymiar uszczerbku na zdrowiu, informacje o ewentualnej niezdolności do pracy (oraz jej stopniu i długotrwałości), przebieg leczenia.
- Zaświadczenie o zarobkach (jeżeli dotyczy) – zaświadczenie o wysokości zarobków lub inne dokumenty potwierdzające wysokość dotychczasowego wynagrodzenia.
- Dokumenty potwierdzające wypadek – np. protokół powypadkowy, raport policyjny.
PZU może poprosić również o inne dodatkowe dokumenty w zależności od specyfiki sytuacji.

Podwyższenie renty po wypadku – podsumowanie
Dochodzenie renty powypadkowej od może okazać się skomplikowanym zagadnieniem wymagającym biegłej znajomości prawa. Aby skutecznie dochodzić swoich praw, warto skorzystać z pomocy pełnomocnika. Votum Odszkodowania S.A. należące do Grupy Kapitałowej Votum od 19 lat wspiera poszkodowanych w sprawach odszkodowawczych. Eksperci Votum Odszkodowania służą profesjonalną pomocą w procesie uzyskiwania renty powypadkowej.