Sezon grzewczy powoli dobiega końca, jednak dyskusja związana z odejściem od tradycyjnych metod ogrzewania nie ustaje. Przyczyniła się do tego między innymi niezbyt dobra jakość powietrza oraz smog, który jest bardzo uciążliwy, zwłaszcza dla mieszkańców miast. W znacznym stopniu od tego czym ogrzewamy nasze domy zależy to jakim powietrzem oddychamy. Ogrzewanie paliwami stałymi wymaga też nieco wysiłku – konieczne jest ich uzupełnianie, czyszczenie pieca, itd. Natomiast decydując się na zakup pompy ciepła otrzymujemy bezobsługowe i przyjazne środowisku rozwiązanie – co warto wiedzieć o pompie ciepła?
Pompa ciepła – w trosce o Twój komfort
Czy pompa ciepła sprawdzi się przy niskich temperaturach?
Jeśli zastanawiasz się nad wymianą swojego starego pieca na pewno jest kilka kwestii, które mogą budzić Twoje wątpliwości. Najczęściej powtarzającym się pytaniem jest to czy pompa ciepła produkuje wystarczająco dużo ciepła, aby ogrzać cały dom nawet, gdy temperatura na zewnątrz znacznie spadnie.
Decydując się na jej zakup nie trzeba się martwić zarówno o temperaturę we wnętrzach, jak i o to czy w kranie leci ciepła woda. Wyróżnia się dwa tryby pracy pompy ciepła:
- dopasowana do całkowitego zapotrzebowania cieplnego domu – pompa ciepła pokrywa zapotrzebowanie na ciepło w 100%,
- projekt pompy ciepła powietrze – woda jest zwykle monoenergetyczny. Oznacza to, że przy niskich temperaturach zewnętrznych około -15 °C dodatkowo załącza się wbudowana elektryczna grzałka. Jednak jej udział całkowitego zapotrzebowania na ciepło jest mniejszy niż 5%, dzięki czemu pompa ciepła zawsze działa sprawnie.
Pompa ciepła a wymiana grzejników?
Montaż pompy ciepła nie musi się wiązać z wymianą grzejników. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować urządzenie w budynkach bez kompleksowej termomodernizacji. Należy jednak pamiętać o właściwym doborze pompy ciepła. Standardowe grzejniki wymagają temperatury co najmniej 50 stopni, w takim przypadku sprawdzi się pompa, które osiąga temperaturę do 65 stopni.
Najlepszy współczynnik efektywności pompa ciepła osiąga jednak przy stosowaniu niskotemperaturowego systemu grzewczego czyli ogrzewania podłogowego lub ściennego. Alternatywą mogą być niskotemperaturowe, ale nie jest to konieczne. Dobranie pompy ciepła do naszych rzeczywistych potrzeb i możliwości to podstawa.
Ogrzewanie i chłodzenie
Pompa ciepła może być wykorzystywana nie tylko do ogrzewania, ale również do chłodzenia domu. Jest możliwe dzięki odwróceniu obiegu grzewczego. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie tzw. wymiennika ciepła, dzięki czemu niska temperatura wody gruntowej lub gleby „zasila” instalację, a temperatura we wnętrzach spada.
Właściwie dobrana i zamontowana pompa ciepła działają przez wiele lat. Co więcej jest to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe i zautomatyzowane. Oznacza to, że nie wymaga ładowania opału, czyszczenia pieca i jego rozpalania. Wystarczy tylko regularnie opłacać rachunki za prąd lub korzystać z własnej elektrowni słonecznej i cieszyć się energią ze słońca.
Podobnie jak fotowoltaika pompa ciepła to rozwiązanie przyjazne środowisku i oszczędne. Eksploatacja pompy ciepła jest relatywnie tania, a realny czas zwrotu inwestycji wynosi od 7 do 10 lat.