Przedawnienie roszczeń dotyczy nie tylko osób poszkodowanych w wypadkach, ale również frankowiczów. Czym jest przedawnienie i czy przerwanie jego biegu leży w interesie frankowiczów? Jakie działania można podjąć, aby przerwać bieg przedawnienia?
Czym jest przedawnienie?
Przedawnienie to możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia po upływie określonego terminu. Dlatego też posiadając roszczenie na przykład wobec banku należy uświadomić sobie, że po upływie określonej ilości lat nie będziemy mogli dochodzić swoich praw.
Jak przerwać bieg przedawnienia?
Najpopularniejszym sposobem przerwania biegu przedawnienia jest wniesienie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, w którym wnioskodawca wzywa swego przeciwnika do zawarcia ugody na drodze polubownej.
Ugoda jest umową, w której strony powinny czynić sobie wzajemne ustępstwa celem osiągnięcia porozumienia kończącego spór na drodze polubownej. W przypadku braku porozumienia pomiędzy stronami lub nie stawienia się przeciwnika na posiedzeniu sądu, strona wzywająca pomimo, że faktycznie nie odzyska swych środków zyskuje przede wszystkim swoiste zabezpieczenie roszczeń w przyszłości. Zgodnie z art. 123§1 pkt.1 Kodeksu Cywilnego bieg przedawnienia przerywa każda czynność dokonana przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwzięta bezpośrednio w celu dochodzenia, ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.
Sprawdź, jak możemy Ci pomóc !
Drugim sposobem przerwania przedawnienia jest wniesienie powództwa do sądu. Po pierwsze umożliwia to Kredytobiorcy odzyskanie środków pieniężnych, a także przerwanie biegu przedawnienia dochodzonych roszczeń. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku wniosku o zawezwanie do próby ugodowej bieg przedawnienia zostanie przerwany do czasu wydania przez sąd prawomocnego wyroku.
– Prawomocność wyroku oznacza, że nie przysługuje już co do niego żaden środek odwoławczy np. apelacja. Natomiast zgodnie z art. 125 k.c. zasądzone roszczenie prawomocnym wyrokiem na rzecz Kredytobiorcy ulega przedawnieniu z upływem sześciu lat. Zatem w przypadku braku wykonania wyroku przez pozwanego, kredytobiorca będzie miał sześć lat do dochodzenia swych praw np. na drodze postępowania egzekucyjnego – mówi Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych Votum S.A.
Trzecim i jednocześnie najmniej skutecznym sposobem przerwania biegu przedawnienia roszczeń jest wniosek do Rzecznika Finansowego o przeprowadzenie pozasądowego postępowania w sprawie rozwiązania sporu z podmiotem rynku finansowego. Koszt takiego wniosku wynosi 50 zł. Należy jednak pamiętać, że takie postępowanie można wszcząć wyłącznie po wyczerpaniu drogi postępowania reklamacyjnego. Wniosek ten ma głównie na celu zaprezentowanie Rzecznikowi Finansowemu stanowisk stron sporu tj. kredytobiorcy oraz banku. Co ważne, organ ten nie reprezentuje żadnej ze stron sporu, lecz jedynie proponuje warunki zawarcia ewentualnej ugody lub wydaje opinię. Podkreślić należy również, że obecnie środek ten nie pozwala na skuteczne dochodzenie roszczeń z uwagi na fakt, iż samo postępowanie może potrwać nawet 16-24 miesięcy i w żadnym stopniu nie gwarantuje wypracowania polubownego porozumienia z bankiem w zakresie zgłoszonych już roszczeń. Powyższe stanowisko zostało potwierdzone opublikowanym raportem Najwyższej Izby Kontroli („Ochrona praw konsumentów korzystających z kredytów objętych ryzykiem walutowym” z dnia 09.08.2018 roku).
Podsumowując posiadając jakiekolwiek roszczenie majątkowe należy przykładać szczególną uwagę do daty jego wymagalności, abyśmy nieopatrznie nie pominęli okresu przedawnienia, co skutkować może utratą możliwości skutecznego dochodzenia należności. Sposobów przerwania biegu przedawnienia jest kilka, dlatego też w celu wyboru dla siebie najbardziej optymalnego sposobu najlepiej zwrócić się po pomoc do profesjonalnego eksperta, radcy prawnego, adwokata itp.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu biznestuba.pl