Osobie poszkodowanej w wypadku, w zależności od indywidualnej sytuacji należą się różne świadczenia. Należą do nich nie tylko odszkodowanie i zadośćuczynienie, ale również renta z tytułu zwiększonych potrzeb czy niezdolności do pracy. Czy wysokość renty odszkodowawczej jest stała? Czy to świadczenie przyznawane jest bezterminowo?
Wysokość renty odszkodowawczej
Większość poszkodowanych w wypadkach zakłada, że renta odszkodowawcza jest im przyznana dożywotnio oraz bezwarunkowo, tymczasem ubezpieczyciel ma prawo do ponownej weryfikacji wypłacanych świadczeń oraz ich obniżenia. Warto jednak zauważyć, że skoro wysokość renty nie jest ustalona na stałe może ona zostać nie tylko zmniejszona, ale również zwiększona.
Wniosek o podniesienie renty wymaga wystąpienia istotnej zmiany okoliczności, takich jak wzrost kosztów leczenia i rehabilitacji czy pogorszenie ogólnego stanu zdrowia poszkodowanego. Ponadto w momencie podjęcia starań o weryfikację wysokości należnego nam świadczenia warto uwzględnić również otoczenie gospodarcze, czyli chociażby wysokość płac.
Ponadto ekspert VOTUM S.A., Michał Kasprzyk w swojej wypowiedzi dla portalu BiznesTuba podkreśla jak ważne jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, nie tylko ze względu na możliwość obniżenia renty przez ubezpieczyciela, ale również stopień skomplikowania procesu waloryzacji renty.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem dostępnym na portalu BiznesTuba.