W wyniku wypadków komunikacyjnych poszkodowani często potrzebują długotrwałego leczenia i rehabilitacji. To wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zadośćuczynienie i odszkodowanie nie zawsze wystarczają. Warto wtedy ubiegać się o inne świadczenia, które zapewnią wsparcie finansowe. Renta powypadkowa od PZU może pomóc w trudnej sytuacji. W artykule wyjaśniamy, czym jest renta powypadkowa, jakie warunki trzeba spełnić, by ją uzyskać oraz jak przebiega proces ubiegania się o jej wypłatę.
Czym jest renta powypadkowa od PZU?
Renta powypadkowa od PZU to świadczenie dla osób, które w wyniku nieszczęśliwego wypadku doznały trwałego uszczerbku na zdrowiu. Obejmuje to wypadki komunikacyjne, przy pracy czy też innych codziennych czynnościach. Comiesięczne świadczenie rentowe ma na celu rekompensatę utraty zdolności do pracy i zmniejszenia jakości życia. Wysokość renty zależy od stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz indywidualnej sytuacji poszkodowanego. Środki są wypłacane przez cały okres trwania skutków wypadku.
Co obejmuje renta powypadkowa PZU?
Renta po wypadku od Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń pokrywa różnorodne koszty w zależności od indywidualnej sytuacji poszkodowanego. Świadczenie obejmuje między innymi:
- Koszty leczenia i rehabilitacji – mogą to być opłaty związane z opieką medyczną, zabiegami specjalistycznymi, lekami oraz rehabilitacją. W procesie ubiegania się o rentę należy gromadzić rachunki i faktury związane z potrzebami spowodowanymi wypadkiem. PZU bierze je pod uwagę w momencie wyliczania wysokości świadczenia.
- Rekompensatę za utratę dochodów – trwały uszczerbek na zdrowiu, który został spowodowany wypadkiem, sprawia, że poszkodowany nie może wykonywać pracy zarobkowej, to PZU wypłaci rentę wyrównawczą. Ma ona na celu wyrównać straty w dochodzie.
Jak ubiegać się o rentę powypadkową od PZU?
Proces uzyskiwania renty odszkodowawczej po wypadku składa z kilku etapów:
- Zgłoszenie roszczenia – pierwszym krokiem jest zgłoszenie szkody do PZU SA. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub online.
- Przekazanie dokumentacji – potwierdza ona i precyzuje doznany uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego oraz inne kwestie dotyczące szkody. Jest tym samym wymagana przy ustalaniu wysokości renty.
- Zaopiniowanie roszczenia – specjalista ocenia, czy poszkodowany kwalifikuje się do renty i na jaką wysokość świadczenia może liczyć.
- Wypłata świadczenia – po zakończeniu analizy PZU podejmuje decyzję o przyznaniu renty i wypłaca świadczenie.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby dostać rentę od PZU?
Rentę powypadkową PZU przyznaje na podstawie odpowiednich dokumentów. Należy je zgromadzić i przedłożyć w określonym terminie. Najważniejsze z nich to:
- Dokumentacja medyczna – orzeczenie lekarskie potwierdzające wymiar uszczerbku na zdrowiu, informacje o ewentualnej niezdolności do pracy (oraz jej stopniu i długotrwałości), przebieg leczenia.
- Zaświadczenie o zarobkach (jeżeli dotyczy) – zaświadczenie o wysokości zarobków lub inne dokumenty potwierdzające wysokość dotychczasowego wynagrodzenia.
- Dokumenty potwierdzające wypadek – np. protokół powypadkowy, raport policyjny.
PZU może poprosić również o inne dodatkowe dokumenty w zależności od specyfiki sytuacji.
Renta powypadkowa od PZU a działalność gospodarcza
Szerszego zakresu dokumentów z pewnością wymaga się w momencie, gdy poszkodowany prowadzi działalność gospodarczą. Wówczas rentę wyrównawczą PZU wylicza na podstawie dokumentacji księgowej. Powinny się w niej znajdować zarówno przychody, jak i koszty działalności przed i po wypadku, a także ewidencja środków trwałych i wyposażenia firmy. Na ich podstawie PZU określa wysokość przyznawanego świadczenia.
Renta powypadkowa PZU – pomoc Votum Odszkodowania
Dochodzenie renty powypadkowej od PZU może okazać się skomplikowanym zagadnieniem wymagającym biegłej znajomości prawa. Aby skutecznie dochodzić swoich praw, warto skorzystać z pomocy pełnomocnika. Votum Odszkodowania S.A. należące do Grupy Kapitałowej Votum od 19 lat wspiera poszkodowanych w sprawach odszkodowawczych. Eksperci Votum Odszkodowania służą profesjonalną pomocą w procesie uzyskiwania renty powypadkowej od PZU.