Restrukturyzacja Getin Noble Bank i TSUE

utworzone przez | lut 13, 2023 | Z mediów

Frankowicze w związku z informacją o restrukturyzacji Getin Noble Banku S.A. byli bardzo zaskoczeni. Jeszcze większą niespodziankę sprawił im Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w którym czekają na rozpatrzenie swoich spraw tysiące franowiczów. Jednak szybkich rozstrzygnięć tam nie bedzie. Dlaczego?

To Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wiele postępowań po przez skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) cztery pytania prejudycjalne dotyczące skarg złożonych na decyzję BFG – Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w sprawie wszczęcia przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. (sygn. akt VI SA/Wa).

Możemy domniemywać, że wielu frankowiczów z kredytem zaciągniętym w CHF w Getinie i ich pełnomocników, prawników jest tym faktem rozczarowana. Taki ruch sądu spowoduje zawieszenie tysięcy spraw frankowiczów i postepowań dotyczące skarg na decyzję o restrukturyzacji wrocławskiego banku.

Dowiedz się, że:

  • BFG sugeruje, że istotne jest zapoznanie się z uzasadnieniem pytań, które nie jest jeszcze dostępne, ale przedstawia też swoje stanowisko
  • Do rozstrzygnięcia ma TSUE dwie kwestie w związku z skierowanym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej czteroma pytaniami dotyczącymi restrukturyzacji Getin Noble Banku,
  • Wątpliwości budzi między innymi rola Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
  • mec. W. Bochenek z kancelarii Bochenek i Wspólnicy tłumaczy dlaczego tak ważna jest odpowiedź na pierwsze pytanie.

Jakie pytania padły do TSUE w sprawie Getinu?

Pierwsze pytanie jest szczególnie istotne dla tych kredytobiorców z kredytami frankowymi, którzy nie zdecydowali się na zaskarżenie decyzji BFG.

1 pytanie WSA do TSUE:

„czy art. 85 ust. 2 i 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE z 15 maja 2014 r. ustanawiającej ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych należy interpretować w ten sposób, że:

w przypadku wniesienia przez radę nadzorczą podmiotu w restrukturyzacji skargi do krajowego sądu administracyjnego na decyzję w przedmiocie przymusowej restrukturyzacji, skuteczny środek ochrony prawnej uznaje się za zapewniony także osobom, które w zaskarżeniu tej decyzji upatrują ochrony swojego interesu prawnego, w sytuacji gdy sąd dokonując kontroli zaskarżonej decyzji nie jest związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną, a prawomocny wyrok, wydany w wyniku rozpoznania tej skargi jest skuteczny erga omnes i gdy możliwość uzyskania przez te osoby ochrony ich interesu prawnego nie jest uzależniona od odrębnego wniesienia przez nie skargi do sądu administracyjnego na powyższą decyzję?”

źródło Prawo.pl:

Zasadniczą kwestią pozostaje ustalenie czy wyrok wydany w sprawie skarg na decyzję BFG będzie wiążący dla wszystkich kredytobiorców, których problem dotyczy (także tych którzy nie złożyli skargi).

Odpowiedź na pierwsze z zadanych pytań może mieć znaczenie dla osób, które nie zdecydowały się zaskarżyć decyzji BFG. Mimo to, mogą powołać się na treść wyroku, wydanego w sprawie innych osób. Prawnicy ostrzegają, że taką możliwość mogą stracić.

– WSA w Warszawie zwrócił uwagę, że prawomocny wyrok sądu administracyjnego wiąże nie tylko strony i sąd, który go wydał, ale również inne sądy i organy państwowe. W związku z tym, wyrok wydany w sprawie skarg na decyzję BFG będzie stanowił tzw. zagadnienie wstępne w stosunku do postępowań, które mogą zostać w przyszłości zainicjowane w związku z wydaniem decyzji przez BFG. W przypadku prawomocnego stwierdzenia, że decyzja o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. została wydana z naruszeniem prawa, legalność decyzji nie będzie ponownie analizowana w ramach tych postępowań – na portalu prawo.pl tłumaczy Tomasz Zaremba z kancelarii Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych.

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!