Rzeczpospolita o propozycjach w zakresie zmian wysokości zadośćuczynienia

utworzone przez | lis 23, 2017 | Z mediów

W mediach powraca temat urzędowej tabeli regulującej wysokość zadośćuczynienia, jakie mają otrzymywać osoby, które straciły bliskich.

 

Kwestia ta była omawiana podczas kilkunastomiesięcznej pracy Zespołów Zadaniowych działających w ramach Forum Zadośćuczynień przy KNF, analizujących orzeczenia sądowe i regulacje w tym zakresie. Niedawno po raz kolejny opisała go Rzeczpospolita w artykule Rekompensata za śmierć z urzędowej tabeli.

 

Od czego ma zależeć wysokość zadośćuczynienia? 

 

Projekt przygotowany przez ubezpieczycieli i przedstawiony m.in. Ministerstwu Sprawiedliwości ma zapewnić szybszą wypłatę świadczeń dla krewnych osób, które zginęły w wypadkach. Jak argumentuje KNF, ci ostatni nie będą już musieli walczyć o naprawienie krzywdy przez sądem, lecz otrzymają rekompensatę, zwaną „powetowaniem”.

 

Na podstawie analizy ponad 3,5 tysiąca prawomocnych wyroków sądów stworzono tabelę, która określała średnią wysokość świadczeń otrzymywanych w konkretnych sytuacjach. Taką właśnie uśrednioną sumę otrzymywaliby bliscy osób zmarłych. Pojawiły się jednak zastrzeżenia w zakresie wysokości kwot zadośćuczynienia, ale także charakteru proponowanej regulacji

Rzecznik Finansowy podaje przykłady obniżenia sum świadczeń, ujęte w propozycji przedstawionej przez ubezpieczycieli.

 

I tak osoba, której małżonek zginął w wypadku, miałaby  otrzymać 56 tysięcy złotych zadośćuczynienia. natomiast według szacunków Rzecznika Finansowego, opartych na wcześniej wspomnianej analizie wyroków sądowych, kwota ta powinna być średnio o 19 tysięcy złotych (czyli ok. 25%) wyższa.

 

Podobnie jest w przypadku zadośćuczynień wypłacanych dzieciom osób, które poniosły śmierć na skutek wypadku. Dziecku do 13 roku życia ubezpieczyciel wypłaciłby 50 279 złotych, czyli kwotę o 30% procent niższą niż wynikająca z analizy wyroków sądowych. Dziecko pełnoletnie otrzymałoby sumę niższą aż o 33%.

 

Ta znacząca różnica wynika z tego, że ubezpieczyciele wliczają nie tylko świadczenia uzyskane w sądzie, ale także znacznie niższe kwoty wypłacone na drodze uznania lub w ugodzie.

 

VOTUM S.A. i PIDIPO o standaryzacji zadośćuczynień 

 

W artykule w Rzeczpospolitej pojawiła się również wypowiedź prezesa VOTUM S.A., Bartłomieja Krupy.

 

Tak jak większość przedstawicieli branży odszkodowawczej, VOTUM S.A. i Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych uważają za nieuzasadnione ujednolicanie wypłacanych poszkodowanym świadczeń bez analizy indywidualnych czynników wpływających na ich wysokość.

 

Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych stanowczo sprzeciwia się także umiejscowieniu tych regulacji w kodeksie cywilnym i rozporządzeniu do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, wskazując na szereg wątpliwości w zakresie zgodności proponowanych rozwiązań z ustawą zasadniczą i prawem unijnym.

 

W jej ocenie proponowana regulacja może znacząco ograniczyć konstytucyjne prawo obywateli do sądu, a także doprowadzić do wypłacania świadczeń niższych niż zasądzane obecnie przez sądy.

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!