W dniu 4 listopada 2019 r. w warszawskim Sądzie Okręgowym ma odbyć się rozprawa w sprawie kredytu frankowego państwa Dziubak w związku z którą Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystny wyrok 3 października 2019 r.
Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Orzeczenia sądów krajowych
W ubiegłym miesiącu w polskich sądach zapadło 26 wyroków w sprawach hipotek walutowych, w tym osiem wyroków okazało się być niekorzystnych dla kredytobiorców, z czego tylko dwa były prawomocne, a jeden skierowano do ponownego rozpoznania.
W 18 sprawach wyroki były jednoznacznie korzystne dla klientów, z czego cztery były prawomocne. Gdy klienci wygrywali, sześć przypadków dotyczyło przewalutowania na złote po kursie zaciągnięcia z pozostawieniem stopy LIBOR, w ośmiu przypadkach sąd stwierdzał nieważność umowy. Jeden wyrok oznaczał ponowne rozpatrzenie przegranej wcześniej przez klienta sprawy, inny zastosowanie średniego kursu NBP (traktujemy to jako porażkę klienta).
Radca prawny Wojciech Bochenek, Komplementariusz w Kancelarii wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej VOTUM uważa, że wyrok TSUE bardzo mocno oddziałuje na kształtującą się linie orzeczniczą w sprawach frankowych, o czym świadczą wydane w ostatnim czasie korzystne wyroki na rzecz kredytobiorców. (…) Wyrok TSUE nie spowoduje automatycznego ujednolicenia linii orzeczniczej, bo pomimo tożsamości problemu mechanizmu indeksacyjnego, zawartego w umowach kredytowych, konstrukcje oraz rodzaje tego mechanizmu często się różnią, co wpływa na wyroki.
Wyroki, jakie zapadły w ciągu ostatniego miesiąca wskazują na prokonsumencki kierunek orzecznictwa, jednak trudno określić czy linia orzecznicza będzie zmierzała w stronę orzekania nieważności umów czy utrzymywania ich w mocy bez nieuczciwych zapisów.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu w dzisiejszym numerze dziennika Parkiet.