W dniu 3 października zapadnie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący frankowiczów. Prawdopodobnie będzie on korzystny dla kredytobiorców. Czy wpłynie to na ewentualne ugody zawierane przez banki?
Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Rzecznik Finansowy o ewentualnych ugodach z bankami
Rzecznik Finansowy, pani Aleksandra Wiktorow w swojej wypowiedzi cytowanej przez Rzeczpospolitą wyraźnie wskazuje, iż jest to dobry moment na szybkie, ugodowe rozwiązania problemu dotyczącego kredytów frankowych.
– W ostatnich latach banki raczej koncentrowały się na utrzymaniu status quo niż zaproponowaniu rozwiązań problemów wynikających z konstrukcji umów. To powinno się zmienić – przekonuje Wiktorow.
W przypadku, gdy wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych okaże się być przychylny frankowiczom i dojdzie do ukształtowania się korzystnej dla kredytobiorców linii orzeczniczej do sądów mogą trafić nawet tysiące takich spraw. Wsparciem dla frankowiczów mogą być podmioty, które świadczą profesjonalną pomoc na każdym etapie postępowania, a więc również wtedy, gdy konieczne jest wytoczenie powództwa.
Większość frankowiczów do dziś nie podejmowała żadnych działań. Patrząc na doświadczenia z rynku ubezpieczeniowego nie mam wątpliwości, że te firmy dotrą do każdego „frankowicza” w Polsce. Z pewnością znaczna część zaakceptuje ich ofertę i będą walczyć o całą pulę w sądach, dzieląc się z prawnikami uzyskaną kwotą – mówi Wiktorow wskazując, że Rzecznik Finansowy będzie ich wspierał tzw. istotnymi poglądami.
Ponadto Rzecznik zwraca uwagę na to, że cześć frankowiczów byłaby skłonna zrezygnować z postępowania sądowego na rzecz ugody. Niestety do dnia dzisiejszego nie widać woli porozumienia ze strony banków.
Rzecznik Finansowy wskazuje, że w 2018 r. poddano analizie około 300 spraw dotyczących kredytów frankowych, w których została skierowana propozycja rozwiązania sporu odchodząca od prawnej oceny sytuacji stron. W ponad 80 proc. przypadków spotkała się ona z aprobatą klienta. Tylko w kilku zainteresowanie nią wyraził bank.
Według opinii Rzecznika Finansowego ugoda to rozwiązanie korzystne dla obu stron, przy czym nie wykluczające postępowania sądowego, które mimo czasu oczekiwania na wyrok może okazać się lepszym rozwiązaniem. Każdorazowo droga postępowania powinna być dostosowywana do indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępnego na portalu Rzeczpospolita.