Termomodernizacja – co to jest?
Termomodernizacja to proces mający za zadanie zmniejszenie zapotrzebowania danej nieruchomości na energię. W jej skład wchodzi szereg czynności, takich jak między innymi:
- zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania budynków mieszkalnych np. poprzez wykonanie izolacji ścian zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej, itp.
- całkowita lub częściowa wymiana źródeł energii na odnawialne źródła energii, czyli instalację fotowoltaiczną czy pompę ciepła.
Ulga termomodernizacyjna – dla kogo?
Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej jest możliwe po spełnieniu kilku warunków, do których należą między innymi:
- Bycie właścicielem lub współwłaścicielem budynku jednorodzinnego.
- Opodatkowanie wg skali podatkowej lub wg jednolitej stawki podatku liniowego.
- Opłacanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
- Zakończenie prac modernizacyjnych w czasie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
- Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł na podatnika, niezależnie od ilości budynków, których jest właścicielem.
- Ulga nie obejmuje budynków nowobudowanych, budowa musi być formalnie zakończona.
- Odliczeniu nie podlegają środki zwrócone podatnikowi w ramach dofinansowania, np. w ramach programu Mój Prąd.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. W sytuacji, w której wysokość odliczenia nie miałaby pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, można dokonać odliczeń również w kolejnych latach. Jednak czas ten nie może przekroczyć 6 lat.
Więcej informacji odnośnie tego jak własna instalacja fotowoltaiczna może wpłynąć na Twoje finanse znajdziesz na stornie www Votum Energy SA. Własna elektrownia słoneczna to wolność od rosnących cen energii.