Ubiegłotygodniowy wyrok TSUE spowodował znaczne poruszenie, zarówno wśród frankowiczów, jak i w sektorze bankowym. Według szacunków sprawy związane z hipotekami walutowymi mogą kosztować sektor bankowy od 20 do 60 mln zł, przy czym nie będzie to suma płatna jednorazowo, a rozłożona w czasie. Głos w tej sprawie zabrali między innymi eksperci z Grupy Kapitałowej VOTUM S.A.
Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Wyrok TSUE
Eksperci oceniają wyrok TSUE jako zgodny z oczekiwaniami. Z pewnością zaskoczeniem dla rynku jest natomiast stwierdzenie dotyczące niemożności utrzymania umowy kredytu indeksowanego bez mechanizmu indeksacji. Przy czym należy zauważyć, że wyrok Trybunału nie wskazał wprost, czy może funkcjonować kredyt złotowy oprocentowany stawką LIBOR, czyli czy dopuszczalne jest tzw. odfrankowienie umowy kredytowej.
– W zakresie umów indeksowanych zachowanie umowy bez klauzuli przeliczeniowej jest możliwe – uważa Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych VOTUM S.A. Jego zdaniem, skoro nie ma regulacji prawnych dotyczących tego, czy kredyt w złotych ze stawką LIBOR może być wykonywany, to takie rozwiązanie jest możliwe. Pojedyncze wyroki z taką interpretacją już się w Polsce zdarzały.
Wyrok TSUE dotyczył tylko kredytu indeksowanego,jednak również w przypadku kredytów denominowanych można zakładać, że umowy te będą unieważniane przez sądy, ponieważ po usunięciu klauzuli przeliczeniowej nie będzie możliwe dalsze wykonywanie umowy. Tym samym wyrok Trybunału jednoznacznie wskazuje kierunek, w jakim powinno podążać orzecznictwo sądów krajowych.
Wpływ wyroku Trybunału na sektor bankowy
W ocenie KNF sektor bankowy w Polsce jest nie tylko dobrze skapitalizowany, ale przed wszystkim odpowiednio przygotowany na orzeczenie TSUE dotyczące kredytów indeksowanych do waluty franka szwajcarskiego.
Banki z dużym udziałem kredytów walutowych zostały zobowiązane do posiadania odpowiednich kapitałów, co jest czynnikiem ograniczającym ryzyko związane z tymi kredytami.
Wzmocnienie kapitałów banków miało niebagatelny wpłaty na stabilność całego sektora, a także ocenę systemu finansowego jako całości, a także poszczególnych instytucji.
Silna baza kapitałowa banków oznacza zdolność do absorpcji potencjalnych strat. Jest to istotny czynnik obniżający ryzyko systemowe, który pozwala na utrzymanie zaufania do systemu finansowego i stabilnej sytuacji gospodarczej kraju. Stan ten potwierdzają w ostatnich opiniach agencje ratingowe: Moody’s, S&P oraz Fitch – zaznacza UKNF.
Opinia Rzecznika Finansowego
Na temat wyroku TSUE wypowiedziała się również Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy, która w swojej wypowiedzi podkreśla, że orzeczenie Trybunału jest zbieżne ze stanowiskiem rzecznika. Ponadto zwraca również uwagę na fakt, iż część sądów zawieszała postępowania w oczekiwaniu na wyrok TSUE. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych wyroków, które ukształtują linię orzeczniczą sadów krajowych. Według Rzecznika Finansowego wyrok powinien zmobilizować osoby, które do tej pory nie podejmowały żadnych działań związanych ze swoją umową.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na stronie internetowej Rzeczpospolitej.