Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że ponad 899 tys. Polaków zaciągnęło kredyt powiązany z frankiem szwajcarskim. W latach 2007-2008, kiedy kurs CHF był szczególnie niski, kredytobiorcy byli zachęcani przez banki do zawierania tego typu umów zapewnieniami o stabilności kursu waluty, minimalnym ryzyku, a także korzyściami płynącymi z niższego oprocentowania w porównaniu do kredytów „złotówkowych”. Co dla tysięcy kredytobiorców oznacza wyrok TSUE?
Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Co może zmienić wyrok TSUE?
Umowy kredytowe konstruowane przez banki zawierały liczne klauzule niedozwolone. Ponadto kredytobiorcy nie byli informowani i ryzyku związanym z zaciągnięciem kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego.
Wyrok wydany przez europejski Trybunał zapewne doprowadzi do ujednolicenia orzecznictwa również w tym zakresie i przyczyni się do szybszego zakończenia toczących się już postępowań – mówi mecenas Wojciech Bochenek z Kancelarii wchodzącej w skład GK VOTUM SA.
Ponadto w ocenie mecenasa Bochenka wyrok TSUE może ułatwić wielu frankowiczom podjęcie decyzji o powierzeniu swojej sprawy profesjonalistą i skierowaniu jej do sądu. Dlatego też można spodziewać się zwiększenia ilości pozwów, jakie w najbliższym czasie trafią do sądów.
Usunięcie klauzul niedozwolonych z umowy kredytowej
Kredytobiorcy mogą domagać się stwierdzenia przez sąd, że w ich umowie znajdują się tzw. klauzule abuzywne, czyli niedozwolone. Jak potwierdził TSUE, takie klauzule nie wiążą stron. Oznacza to, że powinny one zostać wykreślone z umowy, a umowa powinna dalej obowiązywać w pozostałym zakresie. Frankowicz może zatem domagać się zwrotu różnicy pomiędzy tym, co już zapłacił na rzecz banku na podstawie abuzywnych zapisów, a tym, co powinien zapłacić, gdyby tych zapisów w umowie nigdy nie było.
Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w swoich najnowszych wyrokach dotyczących problemu frankowiczów – w wydanych w kwietniu i maju tego roku orzeczeniach wskazano, że umowy kredytów indeksowanych lub denominowanych powinny nadal obowiązywać po wyeliminowaniu z nich klauzul abuzywnych przy zachowaniu wszelkich pozostałych paramentów umownych, w tym także korzystnego dla kredytobiorcy oprocentowania opartego o wskaźnik LIBOR.
Wyrok TSUE potwierdził również inne możliwe rozwiązanie problemu frankowiczów – jeżeli sąd dojdzie do przekonania, że umowa nie może być dalej wykonywana, to może stwierdzić, że jest ona nieważna w całości – o ile oczywiście takiemu rozwiązaniu nie sprzeciwi się konsument.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępnego na stronie BUSINESS INSIDER.