Doświadczenie ekspertów Votum S.A. pokazuje, iż w zdecydowanej większości spraw dotyczących szkód komunikacyjnych ubezpieczyciele zaniżają wypłaty odszkodowań. O technikach stosowanych przez ubezpieczycieli dla portalu BiznesTuba mówił wiceprezes Votum S.A. Kamil Krążek.
Szkody komunikacyjne
Komisja Nadzoru Finansowego kilka lat temu wprowadziła wytyczne dla rynku ubezpieczeniowego. Miały one na celu zakończenie walki cenowej pomiędzy ubezpieczycielami oraz zmuszenie ich do wypłat odszkodowań bez ich uprzedniego zaniżania. Niestety poprawa była tylko chwilowa, a rok 2018 okazał się być rekordowy w kwestii zaniżania odszkodowań przez ubezpieczycieli. Średnie zaniżenie wynosiło aż 220%, oznacza to, że w przypadku, gdy poszkodowany powinien otrzymać odszkodowanie w wysokości 11 tys. zł ubezpieczyciel wypłacał zaledwie 5 tys. zł.
Sprawdź, jak wysokie powinno być Twoje odszkodowanie!
Ponadto, jak mówi Kamil Krążek, wiceprezes Votum S.A. ubezpieczyciele korzystali z kilku „furtek”, które pozwalały miedzy innymi na zaniżanie stawki za roboczogodzinę czy stosowanie zamienników słabej jakości zamiast oryginalnych części. Ponadto ubezpieczyciele unikali wypłacania odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu, a także stosowali amortyzacjęna części, w przypadku których nie powinno mieć to miejsca.
Dlatego też jak mówi ekspert, warto walczyć o swoje i zadbać o swoje prawa, chociażby poprzez skorzystanie z pomocy specjalisty, który zweryfikuje czy odszkodowanie zaproponowane przez ubezpieczyciela nie zostało przez niego zaniżone.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępnego na portalu BiznesTuba.