Zaniżone odszkodowanie a dopłaty do odszkodowań

utworzone przez | mar 25, 2021 | Ekspert radzi

Wielu właścicieli samochodów, którzy byli uczestnikami kolizji lub wypadku otrzymało zaniżone odszkodowanie. Często przekłada się to na jakość późniejszej naprawy pojazdu, a w rzeczywistości może ją znacznie utrudniać lub nawet uniemożliwiać. Dlatego poszkodowany, któremu ubezpieczyciel zaproponował zaniżone odszkodowanie może nie zgodzić się z wyceną szkody i odwołać się od decyzji. Zaniżone odszkodowanie – jak otrzymać dopłatę do odszkodowania?

Miałeś wypadek? Sprawdź czy Twoje odszkodowanie nie zostało zaniżone!

Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie – co dalej?

Zaniżone odszkodowanie lub odmowa jego wypłaty przez ubezpieczyciela to problem wielu kierowców, których samochód został uszkodzony w wypadku lub kolizji drogowej. Jeżeli znajdujemy się w takiej sytuacji warto rozważyć odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela.

Można to zrobić zarówno wówczas, gdy ubezpieczyciel zaniżył wypłatę należnych nam świadczeń, jak i wtedy gdy odmówił ich wypłaty. Każde odwołanie musi zostać rozpatrzone przez towarzystwo ubezpieczeniowe w terminie 30 dni. W wyjątkowych sytuacjach czas ten może zostać wydłużony do 60 dni.

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Pisząc odwołanie od decyzji ubezpieczyciela poszkodowany powinien skupić się przede wszystkim na przedstawieniu argumentów potwierdzających zaniżenie odszkodowania. Warto wskazać czego dokładnie dotyczy odwołanie, np. zastosowania zamienników czy nie uwzględnienia wynajmu auta zastępczego.

Ponadto odwołanie powinno zawierać następujące informacje:

  • dane osoby pokrzywdzonej oraz oznaczenie towarzystwa ubezpieczeniowego;
  • numer polisy,
  • numer decyzji wydanej przez ubezpieczyciela, z którą nie zgadza się poszkodowany
  • numer szkody;
  • uzasadnienie odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Do odwołania warto również dołączyć faktury za naprawę samochodu oraz ekspertyzę rzeczoznawcy. Dokumenty te mogą mieć wpływ na zmianę decyzji ubezpieczyciela.

Kiedy poszkodowany może złożyć odwołanie?

Na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela poszkodowany ma 3 lata. Nie warto jednak zwlekać z rozpoczęciem starań o wypłatę odszkodowania, ponieważ droga do jego uzyskania może okazać się długa i skomplikowana. Dlaczego? Ubezpieczyciel może obstawać przy swoim stanowisku nawet pomimo złożenia odwołania przez poszkodowanego. Nie zamyka to jednak drogi do uzyskania wszystkich należnych nam świadczeń.

Odmowa i co dalej?

Jeżeli pomimo złożonego odwołania ubezpieczyciel nadal odmawia dopłaty do odszkodowania można skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego lub pozasądowego rozwiązania sporu. Kolejnym etapem może być skierowanie sprawy do sądu. Jednak w takiej sytuacji konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy ekspertów – doświadczonego prawnika, który poprowadzi naszą sprawę.

Alternatywą może być cesja wierzytelności, czyli sprzedaż prawa do roszczenia odszkodowawczego. Dzięki takiemu rozwiązaniu poszkodowany w krótkim czasie otrzymuje dodatkowe pieniądze, a kupujący szkodę przejmuje na siebie wyegzekwowanie od ubezpieczyciela dodatkowych środków.

Więcej informacji na stronie internetowej Dopłaty Powypadkowe SA

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!