Okres jesienno-zimowy w Polsce wiąże się z koniecznością ogrzewania mieszkań lub domów. Niestety nie wszystkie instalacje grzewcze są sprawne, co niekiedy prowadzi do tragedii – niesprawne urządzenia grzewcze czy przewody kominowe to jedne z kilu przyczyn wypadków związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Czy w takiej sytuacji należy się nam odszkodowanie? Jakie kroki należy podjąć, aby ubezpieczyciel zrealizował wypłatę?
Czad – cichy zabójca
Każdego roku z powodu zatrucia czadem dochodzi do wielu wypadków, na skutek których poszkodowany musi zmagać się z uszczerbkiem na zdrowiu. Niestety to nie jedyne skutki zatrucia czadem, rocznie aż 100 osób umiera z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Ponadto aż u niemal 2 tys. stwierdza się podtrucie, które może wiązać się z wystąpieniem dolegliwości w przyszłości.
Czad jest bardzo niebezpiecznym gazem, niewyczuwanym zmysłami człowieka. Jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiany smaku, ale posiada silne właściwości toksyczne. Powstaje na skutek niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika głównie z tego, że tlenek węgla blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych krwinkach. W przypadku przyjęcia znacznej dawki czadu może dojść do śmierci przez uduszenie.
W jaki sposób przeciwdziałać zatruciu czadem?
W celu uniknięcia zatrucia tlenkiem węglem można podjąć szereg działań, do których należą między innymi:
- regularne kontrole techniczne urządzeń grzewczych ;
- częste wietrzenie pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania czyli kuchnie lub łazienki wyposażone w termy gazowe.
Niezwykle istotnym jest również nie bagatelizowanie objawów takich jak duszności, bóle i zawroty głowy. Wymioty, uczucie oszołomienia czy osłabienie mogą być pierwszym sygnałem mówiącym o zatruciu czadem.
Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?
Dochodzenie roszczeń z powodu zatrucia czadem, niezależnie czy doszło do uszczerbku na zdrowiu czy śmierci bliskiej nam osoby jest procesem żmudnym i skomplikowanym. W tym przypadku występuje odpowiedzialność na zasadzie winy. Oznacza to, że osoby poszkodowane muszą udowodnić przed sądem zawinienie podmiotu odpowiedzialnego. Ponadto konieczne jest wykazanie związku pomiędzy zawinieniem a wypadkiem.
W procesie dochodzenia roszczeń od ubezpieczyciela warto skorzystać z pomocy eksperta. Będzie on nie tyko wsparciem na każdym etapie postępowania, ale przede wszystkim zadba o dopełnienie wszystkich formalności w sprawie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku skomplikowanych postępowań, w których konieczne jest udowodnienie winy i odpowiedzialności, tak jak ma to miejsce w przypadku zatrucia czadem.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnym na portalu BiznesTuba.