Zatrucie czadem a walka o odszkodowanie

utworzone przez | mar 9, 2020 | Z mediów

Okres jesienno-zimowy w Polsce wiąże się z koniecznością ogrzewania mieszkań lub domów. Niestety nie wszystkie instalacje grzewcze są sprawne, co niekiedy prowadzi do tragedii – niesprawne urządzenia grzewcze czy przewody kominowe to jedne z kilu przyczyn wypadków związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Czy w takiej sytuacji należy się nam odszkodowanie? Jakie kroki należy podjąć, aby ubezpieczyciel zrealizował wypłatę?

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Czad – cichy zabójca

Każdego roku z powodu zatrucia czadem dochodzi do wielu wypadków, na skutek których poszkodowany musi zmagać się z uszczerbkiem na zdrowiu. Niestety to nie jedyne skutki zatrucia czadem, rocznie aż 100 osób umiera z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Ponadto aż u niemal 2 tys. stwierdza się podtrucie, które może wiązać się z wystąpieniem dolegliwości w przyszłości.

Czad jest bardzo niebezpiecznym gazem, niewyczuwanym zmysłami człowieka. Jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiany smaku, ale posiada silne właściwości toksyczne. Powstaje na skutek niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika głównie z tego, że tlenek węgla blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych krwinkach. W przypadku przyjęcia znacznej dawki czadu może dojść do śmierci przez uduszenie.

W jaki sposób przeciwdziałać zatruciu czadem?

W celu uniknięcia zatrucia tlenkiem węglem można podjąć szereg działań, do których należą między innymi:

  • regularne kontrole techniczne urządzeń grzewczych ;
  • częste wietrzenie pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania czyli kuchnie lub łazienki wyposażone w termy gazowe.

Niezwykle istotnym jest również nie bagatelizowanie objawów takich jak duszności, bóle i zawroty głowy. Wymioty, uczucie oszołomienia czy osłabienie mogą być pierwszym sygnałem mówiącym o zatruciu czadem.

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Dochodzenie roszczeń z powodu zatrucia czadem, niezależnie czy doszło do uszczerbku na zdrowiu czy śmierci bliskiej nam osoby jest procesem żmudnym i skomplikowanym. W tym przypadku występuje odpowiedzialność na zasadzie winy. Oznacza to, że osoby poszkodowane muszą udowodnić przed sądem zawinienie podmiotu odpowiedzialnego. Ponadto konieczne jest wykazanie związku pomiędzy zawinieniem a wypadkiem.

W procesie dochodzenia roszczeń od ubezpieczyciela warto skorzystać z pomocy eksperta. Będzie on nie tyko wsparciem na każdym etapie postępowania, ale przede wszystkim zadba o dopełnienie wszystkich formalności w sprawie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku skomplikowanych postępowań, w których konieczne jest udowodnienie winy i odpowiedzialności, tak jak ma to miejsce w przypadku zatrucia czadem.

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnym na portalu BiznesTuba.

votum group

Gorące tematy:

Pomoc frankowiczom

Klient indywidualny

Sprawdź jednego z ekspertów z Votum Group od pomocy osobom posiadającym kredyt hipoteczny we frankach, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Przedstawią wsparcie ekspertów na najwyższym poziomie począwszy od analizy dokumentów, aż do uzyskania prawomocnego wyroku i rozliczenia z bankiem. W przypadku spłaconych kredytów CHF sprawdzą, czy jest możliwość zwrotu pieniędzy od kredytodawcy. 

zwrot z banku odsetki koszty

Sankcja kredytu darmowego

Klient indywidualny

Jeśli posiadasz umowę o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny w złotówkach eksperci bezpłatnie sprawdzą, czy bank doliczył do Twojej raty dodatkowe opłaty i prowizje. Dzięki zastosowaniu sankcji kredytu darmowego wysokość Twojej miesięcznej raty może się diametralnie zmniejszyć. Wybierz eksperta z Votum Group!