Proces sądowy może zostać czasowy zawieszony, np. na skutek wystąpienia przez sąd krajowy z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Może mieć to miejsce, jeśli sprawa wymaga analizy prawa krajowego oraz jego wykładni w odniesieniu do prawa europejskiego.
Masz kredyt we frankach? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!
Wyrok TSUE a pytania prejudycjalne
Sąd Okręgowy w Warszawie złożył do TSUE wniosek o wydanie orzeczenia, które zostało opublikowane 3 października 2019 r. Potwierdziło ono prawa frankowiczów do kwestionowania niedozwolonych (abuzywnych) klauzul zawartych w umowach kredytowych. W ciągu ostatniego miesiąca można było zaobserwować zauważalny wzrost zainteresowania tematem frankowiczów, który najprawdopodobniej znajdzie odzwierciedlenie w ilości pozwów składanych w sądach.
Po publikacji wyroku TSUE w sprawach frankowych zapadło 26 wyroków, z czego w 18 przypadkach były to orzeczenia korzystne dla frankowiczów. Co istotne w niektórych sporach o podobnym stanie faktycznym sądy powszechne wydawały postanowienia o zawieszeniu postępowania do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości UE powyżej sprawy.
Brak jest dostatecznych danych umożliwiających określenie dokładnej liczby spraw, w których zawieszono postępowanie z uwagi na pytanie prejudycjalne. Jednak bazując jedynie na statystyce spraw prowadzonych przez kancelarie z GK Votum S.A. można stwierdzić, iż nadal są to sprawy w znacznej mniejszości. Nie zmienia to faktu, że skoro mamy już korzystne orzeczenie TSUE, w najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać kolejnych wygranych na salach sądowych, gdyż zniknie podstawa do dalszego zawieszenia takich postępowań – twierdzi Kacper Jankowski, Dyrektor Departamentu Spraw Bankowych VOTUM S.A.
Skutki zawieszenia postępowania
Głównym skutkiem zawieszenia postępowania jest wstrzymanie biegu wszelkich terminów do czasu ponownego wznowienia postępowania. W tym czasie sąd nie podejmuje żadnych czynności z wyjątkiem tych, które mają na celu zabezpieczenie powództwa lub dowodu. Z chwilą podjęcia postępowania terminy ustawowe zaczynają biec od początku. Tym samym zawieszenie postępowania nie stwarza negatywnych skutków dla stron postępowania poza wydłużeniem czasu jego trwania.
Nie można bowiem przewidzieć terminu ustania przesłanki, która dała podstawy do wstrzymywania się od podejmowania dalszych czynności procesowych. Z drugiej strony wznowienie takiego postępowania powinno przebiegać już sprawnie i szybko, gdyż zostały już wyjaśnione wątpliwości, które powstrzymywały sąd od orzekania.
Ponadto mając na uwadze stanowisko TSUE w polskiej sprawie frankowej można uznać, że będzie miało ono korzystny wpływ na wyniki zawieszonych postępowań. Przełoży się to z kolei na wzmocnienie ochrony kredytobiorców, czego odzwierciedleniem powinny być kolejne korzystne wyroki zasądzające od banków na rzecz konsumentów roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia w wyniku zastosowania abuzywnych postanowień umownych.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu BiznesTuba.