Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Najnowsze informacje

wygrane sprawy, wiadomości z firmy oraz z mediów

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Tragiczny wypadek na torach

VOTUM /

Aktualności / Wygraliśmy / Tragiczny wypadek na torach

Tragiczny wypadek na torach

25 września 2018
pociąg

 

 

Wakacje to czas beztroski i relaks. Jak się jednak okazuje – nie dla wszystkich. Dla rodziny kilkuletniego chłopca i maszynistów dwóch pociągów towarowych jeden z letnich stał się tragicznym wspomnieniem. Tragizm potęgowały niejasne okoliczności wypadku, przez co rodzina zmarłego miała niewielką szansę na otrzymanie należnych jej świadczeń.

 

 

 

 

Wypadek

 

Tego dnia maszyniści dwóch towarowych pociągów, każdy o długości ponad 700 m wyjechali w godzinach porannych z macierzystej stacji. Miał to być dla nich kolejny, niczym nie wyróżniający się dzień pracy. Pociągi jechały niemal jeden za drugim. Około godziny 16.00 pierwszy z nich przejechał przez niestrzeżony przejazd, a za nim, w odstępie zaledwie kilkunastu minut, przejechał drugi skład.

 

Jego maszynista przed wjazdem na przejazd zauważył ludzi machających do niego, a po chwili na międzytorzu dostrzegł leżące dziecko oraz rower. Natychmiast zatrzymał pociąg i poinformował dyżurnego ruchu najbliższej stacji kolejowej o zdarzeniu.

 

Śmierć dziecka

 

Małoletnie dziecko już w momencie zatrzymania pociągu nie żyło, a jedynym jego obrażeniem był uraz głowy w okolicy potylicy. W owym dniu chłopiec razem z młodszym rodzeństwem przebywał pod opieką ojca, który tylko na chwilę stracił z pola widzenia dzieci bawiące się na podwórku. Niestety nie udało się ustalić żadnych świadków zdarzenia.

 

Niejasne okoliczności zdarzenia

 

W prowadzonych przez siebie postępowaniu prokurator ustalił, że obrażenia, których doznał chłopiec, mogły powstać w wyniku potrącenia przez pociąg. Zlecono jego zbadanie. Jednak ostatecznie nie znaleziono śladów mogących potwierdzić potrącenie małoletniego przez pociąg, a sprawa została umorzona.

 

Przejazd kolejowy, na którym doszło do zdarzenia w chwili wypadku znajdował się w zarządzie spółki odpowiedzialnej za przejazd kolejowy, która po zgłoszeniu do niej roszczeń ojca po śmierci chłopca nie uznała swojej winy w tym zakresie. Ponadto powołano się na protokół ustaleń końcowych komisji kolejowej, który nie wykazał zaniedbań owej spółki, jednocześnie powołując się na wyłączną winę małoletniego.

 

Czy warto skorzystać z pomocy biegłego?

 

Eksperci Votum S.A. musieli zmierzyć się z wieloma trudnościami. W pierwszej kolejności złożono pozew z argumentacją, że to spółka zarządzająca przejazdem kolejowym odpowiada za przedmiotowe zdarzenie na zasadzie ryzyka. Następnie w toku postępowania została wydana opinia przez biegłego z zakresu komunikacji kolejowej, który po przeanalizowaniu posiadanej dokumentacji uznał, że sprawcą wypadku jest pociąg, który jako pierwszy przejechał przez niestrzeżony przejazd.

 

 

sprawdz-jak

 

 

 

Ponadto biegły określił przebieg zdarzenia, które według niego polegało na uderzeniu chłopca o przejeżdżający pociąg. Uznano, że jeśli do wypadku doszłoby z udziałem któregoś z wcześniej przejeżdżających pociągów to maszynista każdego następnego powinien zauważyć, że na międzytorzu znajduje się ciało dziecka i rower. Co więcej biegły zwrócił uwagę, na odpowiedzialność zarządcy, który dopuszczał by pociągi przejeżdżające przez przejazd poruszały się z nadmierną szybkością. Ponadto ustalono, że w chwili potrącenia chłopiec był już pieszym i wykonywał manewr polegający na dojechaniu do przejazdu, hamowaniu i zejściu z roweru celem zawrócenia przed pociągiem.

 

Postępowanie sądowe

 

Na skutek opinii biegłego z zakresu komunikacji kolejowej w pozwie ujęto również zarządcę taboru kolejowego, który w odpowiedzi na pozew podniósł zarzut przedawnienia roszczeń. Ponadto obie pozwane spółki zwróciły uwagę na wyłączną odpowiedzialność chłopca i jego rodziców oraz sugerowały odpowiedzialność Urzędu Miasta, który z kolei nie podał spółkom średniej liczby przejazdów pojazdów po drodze gminnej przez przejazd kolejowy.

 

W odpowiedzi na powyższe zarzuty pełnomocnik rodziny zmarłego chłopca zwrócił uwagę, że z uwagi na brak formalnych warunków umożliwiających przejazd pociągom z prędkością 120 km/h wymagana prędkość przy przejedzie bezwzględnie powinna wynosić 15 km/h. Ponadto dzięki krokom podjętym przez ekspertów Votum S.A. zarzut przedawnienia był nieuzasadniony.

 

Ponadto eksperci Votum S.A. odnosząc się do zarzutu o wyłącznej winie małoletniego, wskazali, że chłopiec chorował na autyzm, zatem w jego przypadku nie można mówić o winie, a tym samym i o szkodzie powstałej wyłącznie z winy poszkodowanego. Co więcej, jak wskazywał biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków – chłopiec w trakcie uderzenia w pociąg stał na nogach i był w trakcie wykonywania manewru obronnego, tym samym nie można mówić o zawinieniu, gdy nieprawidłowość została wywołana strachem, nawet jeśli sytuacja na torach nie została obiektywnie oceniona przez poszkodowanego.

 

Jakie świadczenia uzyskano dla rodziców chłopca

 

Ostatecznie sąd zasądził na rzecz ojca chłopca kwotę 80.000,00 zł dochodzoną w pozwie, pomniejszoną następnie o 10 % przyczynienia uznając, że w rodzic pozostawiając dziecko na chwilę samo powinien zorganizować opiekę osobę trzeciej.

 

Przypadek chłopca, który zmarł w niejasnych okolicznościach pokazuje, że są sytuacje, w których pomoc ekspertów jest nieoceniona. Specjaliści Votum S.A. dołączyli do sprawy już na etapie śledztwa prowadzonego przez prokuraturę, a więc wspierali rodzinę od samego początku. Co więcej w tym przypadku pomoc biegłego okazała się być niezwykle istotna, gdyby nie on prawdopodobnie nie udałoby się ustalić okoliczności wypadku. Pomimo początkowym trudnościom udało się wskazać osoby odpowiedzialne za śmierć chłopca.

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 16:00

zostalem-ranny-w-wypadku

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

moj-bliski-ucierpial-w-wypadku

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

mam-szkode-rzeczowa

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

opinie klientów votum

Historia uczestnika programu Pierwsze Kroki, który stracił nogę na skutek wypadku.strzałka

siostry

Dzięki staraniom VOTUM S.A. siostry potrącone przez samochód osobowy otrzymały odszkodowanie za obrażenia, których doznały w wypadku. Dowiedz się, jak uzyskaliśmy wyższe odszkodowanie!strzałka

tory

Co można zrobić w sytuacji, kiedy okoliczności wypadku są niejasne, a ustalenie odpowiedzialnego wydaje się niemożliwe? Czy warto iść do sądu i jakie kroki należy podjąć, aby rodzina zmarłego uzyskała należne jej świadczenia? Dowiedz się jak pomogli eksperci Votum S.A.!strzałka

wypadek

Co zrobić w sytuacji kiedy na skutek wypadku poszkodowany musi zmagać się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale również rodzinnymi? Klient Votum S.A. samotnie musiał zmierzyć się z następstwami wypadku, w jakim uczestniczył kilka lat temu, w powrocie do zdrowia pomogli mu specjaliści Votum S.A. Udało się uzyskać ponad 1 mln zł!strzałka

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie