Wyszukiwarka:

facebook twitter google plus email youtube

Najnowsze informacje

wygrane sprawy, wiadomości z firmy oraz z mediów

Pełna wersja serwisu

Każda krzywda powinna być naprawiona

Wierzymy, że robimy to najlepiej.

Bezpłatna infolinia

800 217 417

dok@votum-sa.pl

Ustalenie odpowiedzialnego za wypadek z udziałem pociągu

VOTUM /

Aktualności / Wygraliśmy / Ustalenie odpowiedzialnego za wypadek z udziałem pociągu

Ustalenie odpowiedzialnego za wypadek z udziałem pociągu

09 października 2018
tory

 

 

Wskazanie odpowiedzialnego niekiedy bywa trudne. Podobnie miało to miejsce w przypadku mężczyzny, który zginął podczas pracy na torach, a jego rodzina musiała zmierzyć się nie tylko z trudnościami związanymi z jego śmiercią, ale również z niechęcią zarządcy sieci linii kolejowych do przyjęcia odpowiedzialności za wypadek kolejowy z przed powstania tej spółki.

 

 

 

 

Śmiertelny wypadek

 

Do tragicznego zdarzenia doszło w styczniu 2001 r., kiedy to 27-letni wówczas poszkodowany uległ wypadkowi w wyniku zderzenia pociągu ekspresowego z drezyną pogotowia awaryjnego, na której pracował. Mężczyzna zginął na miejscu, pozostawiając żonę i dwoje małych dzieci.

 

Wskazanie winnego

 

Przeprowadzone wówczas postępowanie doprowadziło do skazania za nieumyślne spowodowanie śmierci mężczyzny dyżurnej ruchu oraz maszynisty pociągu, który uderzył w drezynę. Stwierdzono naruszenia przez nich zasad bezpieczeństwa ruchu kolejowego, które doprowadziło do tragedii. Kobieta odpowiadała za brak przygotowania, sprawdzenia i zabezpieczenia drogi przebiegu pociągu ekspresowego przez stację, natomiast maszynista za niedostosowanie prędkości, którą dodatkowo zwiększył wjeżdżając na stację. Dyżurna ruchu była zatrudniona w jednostce organizacyjnej PKP S.A. wyodrębnionej do zarządzania liniami kolejowymi.

 

Żona zmarłego otrzymała wówczas jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia społecznego w kwocie 49.000,00 zł.

 

Pomoc Votum S.A.

 

Dopiero po wielu latach od wypadku bliscy zmarłego mężczyzny zdecydowali się skorzystać z pomocy Kancelarii Odszkodowawczej i podjąć próbę uzyskania należnych im świadczeń. Roszczeń po zmarłym dochodzili: żona, córki, które w chwili wypadku miały odpowiednio 6 lat i 1 rok, bracia oraz i matka.

 

Ze względu na okoliczności sprawy zdecydowano się na skierowanie jej do sądu. W pierwszej kolejności wystąpiono przeciw spółce, która obecnie odpowiada za zarządzanie liniami kolejowymi.

 

Jednak w odpowiedzi na pozew spółka ta odmówiła przyjęcia odpowiedzialności. Wskazując jako właściwą spółkę PKP S.A. oraz jej następcę prawnego w zakresie odpowiedzialności za skazanego maszynistę pociągu. Niestety obie te spółki również nie przyjęły odpowiedzialności za zdarzenie z przed lat. Ponadto zakwestionowano wniosek wdowy o zwrot kosztów wykonania nagrobku.

 

Brak przyjęcia odpowiedzialności miał tłumaczyć fakt, że w chwili wypadku, żadna z podanych do sądu spółek nie istniała. A przekształcenie się w nowy podmiot nie spowodowało przejęcia wszystkich praw i obowiązków jako zarządcy linii kolejowych. Zdaniem spółki przejęła ona zarząd nad liniami kolejowymi od dnia jej powstania, co wyłącza po jej stronie odpowiedzialność odszkodowawczą za zdarzenia wcześniejsze, takie jak tragiczny wypadek, w którym zginął poszkodowany.

 

 

sprawdz-jak

 

Dzięki argumentacji zastosowanej przez specjalistów Votum S.A. oraz szeregu czynności, jakie podjęto w celu ustalenia odpowiedzialnego doprowadzono do ostatecznego uznania odpowiedzialności linii kolejowych. Podobnie postąpiono z następcą prawnym pracodawcy dyżurnej ruchu, która została wcześniej uznaną winną nieumyślnego spowodowania śmierci mężczyzny. Tutaj również przyjęto odpowiedzialność zarządcy linii kolejowej za przestępstwo pracownika skutkujące wypadkiem komunikacyjnym.

 

Zadośćuczynienie

 

Sąd ostatecznie zasądził zadośćuczynienie na rzecz żony i córek zmarłego w łącznej wysokości 200.000 zł, natomiast jego matka i bracia otrzymali po 30.000 zł. Ponadto sąd przyznał też żonie zmarłego zwrot pełnych kosztów wykonania pomnika nagrobnego. Kosztami procesu sądy obciążyły zarządcę sieci linii kolejowych.

 

Niekiedy odpowiedzialność za śmierć bliskiej nam osoby nie tylko spada na innego człowieka, który być może nie dopełnił swoich obowiązków, nie zachował należytej ostrożności podczas wykonywania obowiązków służbowych czy też nie przestrzegał przepisów ruchu drogowego, a na instytucję, której odpowiedzialność za tragiczne zdarzenie może okazać się być trudna do udowodnienia. Przypadek rodziny zmarłego kolejarza pokazuje jednak, ze w każdej sytuacji warto spróbować uzyskać należne nam świadczenia. Jednak należy również pamiętać, iż w takich sytuacjach pomoc eksperta staje się niezbędna.

 

Jesteśmy dla Ciebie. Sprawdź jak możemy Ci pomóc!

Skorzystaj z infolinii:

800-217-417

pon – pt: 08:00 – 16:00

zostalem-ranny-w-wypadku

W wyniku wypadku doznałeś obrażeń ciała? Chcesz poznać swoje prawa do odszkodowania? Zgłoś sprawę do darmowej analizy.

moj-bliski-ucierpial-w-wypadku

W Twojej rodzinie wydarzył się tragiczny wypadek? Twój bliski jest w stanie ciężkim? Wiemy, jak uzyskać zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

mam-szkode-rzeczowa

Miałeś kolizję lub wypadek z winy innego kierowcy? Zniszczeniu uległa maszyna rolnicza? Sprawdź, jakie może być Twoje odszkodowanie za wypadek.

NAJNOWSZE INFORMACJE

opinie klientów votum

Historia uczestnika programu Pierwsze Kroki, który stracił nogę na skutek wypadku.strzałka

siostry

Dzięki staraniom VOTUM S.A. siostry potrącone przez samochód osobowy otrzymały odszkodowanie za obrażenia, których doznały w wypadku. Dowiedz się, jak uzyskaliśmy wyższe odszkodowanie!strzałka

tory

Co można zrobić w sytuacji, kiedy okoliczności wypadku są niejasne, a ustalenie odpowiedzialnego wydaje się niemożliwe? Czy warto iść do sądu i jakie kroki należy podjąć, aby rodzina zmarłego uzyskała należne jej świadczenia? Dowiedz się jak pomogli eksperci Votum S.A.!strzałka

wypadek

Co zrobić w sytuacji kiedy na skutek wypadku poszkodowany musi zmagać się nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale również rodzinnymi? Klient Votum S.A. samotnie musiał zmierzyć się z następstwami wypadku, w jakim uczestniczył kilka lat temu, w powrocie do zdrowia pomogli mu specjaliści Votum S.A. Udało się uzyskać ponad 1 mln zł!strzałka

Menu

© Copyright 2017 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - głos w Twojej sprawie

Skontaktuj się

CENTRALA VOTUM S.A

ul. Wyścigowa 56i, 53-012 Wrocław

tel.: 71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

800 217 417

dok@votum-sa.pl

© Copyright 2015 - VOTUM S.A. - Odszkodowanie - glos w Twojej sprawie